среда, 18 мај 2022
Балкан 18.05.22 | 23:57

Дефинитивно е Матеј: Се спакував, доаѓам по синот, Ненад Периш се враќа во Белград

Ненад Периш, таткото на исчезнатиот Хрват Матеј Периш, кој ненадејно го снема во Белград ноќта меѓу 30 и 31 декември, за хрватските медиуми вели дека сите во семејството...

Свет 18.05.22 | 23:56

Кадиров: Вистинскиот непријател на Русија не е Украина

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека Русија не е против Украина, туку против НАТО. – Денес не се бориме против Украина, ние се бориме против НАТО. НАТО ги...

Македонија 18.05.22 | 23:48

Добредојдовте, мили браќа, порача Порфириј: Со камбани пречекан г.г. Стефан во Белград

Српскиот патријарх Порфириј објави инсерти од пречекот на македонската црковна делегација предводена од г.г. Стефан во Белград. Како што ѕвонат ѕвоната на Светосавскиот...

Здравје 18.05.22 | 23:43

Чај од куркума – благотворно дејствува на организмот!

Чајот од куркума стана исклучително популарен на нашите простори Ако сакате да пробате чај од куркума, пригответе го на овој начин Овој чај содржи само 5 состојки: куркума,...

Астро 18.05.22 | 23:34

Не ви се сигурни тајните кај овие хороскопски знаци!

Овен Луѓето што се родени во знакот на Овен не веруваат во тајни. Тие не ги сфаќаат нештата сериозно и се мошне импулсивни по природа. Тие не сфаќаат зошто е толку важно...

Астро 18.05.22 | 23:29

Хороскоп според крвната група: Еве каков живот ќе имате ако сте А, Б, АБ или НУЛТА

Постои поделба на хороскопот по крвни групи, односно нивните основни карактеристики. А, Б, АБ и НУЛТА. Ова е важен фактор во нашите животи, кој многу влијае на квалитетот...

Македонија 18.05.22 | 23:21

Стојаноска: Активната блокада беше повеќе од успешна, на 18 јуни ќе се случи масовен протест, граѓаните се заситени од сивилото на власта

Блокадата во Собранието не да беше успешна туку беше повеќе од тоа, бидејќи видовте како заврши минатата работна недела,а за сметка на тоа пак оваа недела апсолутно...

Скопје 18.05.22 | 23:19

Град Скопје нема набавено средства за прскање против комарци, пропаднал тендерот

Град Скопје уште нема набавено средство за прскање против комарци бидејќи  пропаднал тендерот. Според податоците на Бирото за јавни набавки, тендерот е поништен на...

Естрада 18.05.22 | 23:16

Приведена Ана Карабатиќ

Познатата хрватска старлета Ава Карабатиќ, за нашата публика позната по учестото во реалните шоуа „Преживеан“ и „Големиот брат“, која сними и неколку песни, е приведена...

Македонија 18.05.22 | 23:09

МПЦ-ОА ја прифати поканата на СПЦ: Литургијата на помирување ќе се одржи во храмот „Свети Сава“ во Белград

Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) ја прифати поканата на Српската православна црква (СПЦ) за одржување на литургија на помирување утре...

Балкан 18.05.22 | 23:02

Ѓукановиќ го доби клучот на градот: Приштина е вашиот дом

Градоначалникот на Приштина, Прпарим Рама, му го предаде „клучот на градот“ на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, кој допатува во дводневна официјална посета...

Естрада 18.05.22 | 23:01

Николина Пишек на гробишта: „Останав без човекот со кого планирав да го поминам животот“

Николина Пишек го загуби својот сопруг Видоје Ристовиќ, кој ненадејно почина на 44-годишна возраст. Хрватската водителка го посети неговиот гроб на белградските Нови...

Македонија 18.05.22 | 22:56

Димитриевски во Брисел прогласен за градоначалник-најголем пријател на Ромите

Делегација од Општина Куманово предводена од градоначалникот Максим Димитриевски е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот “The Most Roma Friendly Mayor”, на покана...

Астро 18.05.22 | 22:54

Како изгледа живеењето со секој од хороскопските знаци

Овен Овните се забавни личности, па ако живеете со нив, никогаш нема да ви биде досадно. Истовремено, тие ќе ве мотивираат да станете подобри личности – ако, на пример,...

Балкан 18.05.22 | 22:52

Четворица кандидати за следен премиер на Србија

За нов премиер на Србија ќе се борат четворица кандидати. Како што дознава српски „Блиц“, претседателот Александар Вучиќ размислува меѓу Марко Ѓуриќ, Ана Брнабиќ,...

Балкан 18.05.22 | 22:39

Голема акција на српската полиција: Дојавите за лажни бомби доаѓале од Полска, Украина, Гамбија, Русија

Министерството за внатрешни работи на Србија, во соработка со Обвинителството за организиран криминал и Вишото јавно обвинителство, Специјалното обвинителство за...

Фудбал 18.05.22 | 22:29

Жестоки тепачки во Севиља меѓу навивачите на Ренџерс и Ајнтрахт

Пред почетокот на финалето од Лига Европа меѓу Глазгов Ренџерс и Ајнтрахт Франкфурт, навивачи од двете екипи се загреваа со тепачки низ улиците на Севиља. Шпанската...

Свет 18.05.22 | 22:23

Путин распореди смртоносни „Терминатори“ во Донбас

Во обид да го зајакне својот арсенал, Владимир Путин за прв пат распореди во Донбас во источна Украина „Терминатори“, познати оклопни возила дизајнирани за поддршка...

Свет 18.05.22 | 22:19

Русија прогласи 27 шпански дипломати за персона нон грата

Русија прогласи 27 шпански дипломати за персона нон грата, објавија Ројтерс и ТАСС, повикувајќи се на руското Министерство за надворешни работи. Денеска објави дека...

Свет 18.05.22 | 22:16

Зеленски ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата во Украина

Со нов Указ на украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска за 90 дена е продолжена вонредната состојба и мобилизацијата во земјата, а важноста на одлуката е од...