вторник, 17 мај 2022
Сервиси 17.05.22 | 23:49

Одрон на патот кон граничниот премин Блаце, возилата наизменично се пропуштаат

На Фејсбук се појави видео од моментот кога се случил одронот. Среќна околност е што моментот не поминува ниту едно возило Сообраќајот кон граничниот премин Блаце се...

Музика 17.05.22 | 23:43

Победниците на „Евровизија“ на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина

Оркестарот Калуш објави дека и победничкиот трофеј ќе биде ставен на аукција, а приходите ќе бидат наменети за поддршка на украинската армија Украинските победници...

Кошарка 17.05.22 | 23:28

ТФТ славеше против Феникс2010

ТФТ си го олесни патот до место во разигрувањето за титула откако во 9. коло од Суперлигата славеше на гостувањето кај Феникс 2010 со 58-76. Гостите кои имаа двоцифрена предност...

Свет 17.05.22 | 23:12

Медведев: Русија нема да дозволи избувнување на Трета светска војна, но во случај на напад веднаш ќе одговориме исклучително силно

Русија нема да дозволи избувнување на Трета светска војна, но во случај на напад земјата е во состојба веднаш да одговори исклучително силно, изјави на Телеграм заменик-претседателот...

Филм 17.05.22 | 23:11

Филмскиот фестивал во Кан почна со видео-порака на Зеленски: Стотици луѓе умираат секој ден и нема да станат по завршниот аплауз…Ќе молчи ли филмот или ќе проговори за тоа?

Седумдесет и петтото издание на филмскиот фестивал во француски Кан започна со голема исполитизираност со видео-порака на украинскиот претседател Владимир Зеленски...

Македонија 17.05.22 | 22:56

Минов чека пријава за Џафери, ВМРО-ДПМНЕ нуди сведоци

Претседателот на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања Панчо Минов не бега од тоа да ја свика комисијата за скандалозното однесување на...

Калеидоскоп 17.05.22 | 22:41

Ерупција на вулканот Етна, лава тече низ кратери источно од Сицилија

Вулканот Етна повторно еруптираше, јавуваат италијански медиуми. Лава тече низ кратери на источниот брег на Сицилија, во близина на Месина и Катанија. На северната страна...

Македонија 17.05.22 | 22:26

Пецаков: Започна асфалтирањето на трите краци од улицата „Даме Груев“

Започнаа активностите за асфалтирање на трите краци од улицата „Даме Груев“. Претходно овој дел беше партерно уреден и се изведе нова атмосферска канализација. Вкупната...

Македонија 17.05.22 | 22:21

Јаневска: Неспособната Влада на ДУИ и СДСМ уште еднаш ја покажа својата неспособност, наместо заслужените 18% покачување нуди 15% од месец септември

Почитувани наставници, Неспособната Влада на ДУИ и СДСМ уште еднаш ја покажа својата неспособност, напиша Весна Јаневска, Претседател на Комисија за образование и наука...

Македонија 17.05.22 | 22:20

Ковачевски: Апел за брзо и целосно прифаќање на историското зголемување од 15% на платите во образованието

Вечерва на својот Фејсбук профил, претседателот на Владата Димитар Ковачевски упати апел до СОНК за итно, брзо и целосно прифаќање на договорените условите и одговорност. Успеавме...

Свет 17.05.22 | 22:11

Мицотакис од американскиот Конгрес: За демократијата да преживее Западот треба да си го среди сопствениот двор

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денеска се обрати пред американските конгресмени, што беше првпат во историјата еден грчки лидер да одржи говор во Конгресот на...

Свет 17.05.22 | 21:56

Рускиот Врховен суд ќе одлучи дали Азовскиот полк е терористичка организација

Русија побара од својот Врховен суд да го прогласи украинскиот Азовски полк за терористичка организација. Според руската новинска агенција Интерфакс, Министерството...

Македонија 17.05.22 | 21:48

Ристески: Шест часовно работно време за сите работници, а не само за органите на државната управа

Комплетниот систем на заштита на работничките права е функционален само на хартија, а во пракса сведоци сме на секојдневни пријави за прекршувања на основните работнички...

Кариера 17.05.22 | 21:42

Малеска-Сачмароска: Во услови на криза мора да се унапредат женските бизниси преку дигитални технологии

Пандемијата на коронавирус не е само здравствена криза, туку е и социјална и економска криза, со пошироки реперкусии, кои потешко ги погодуваат жените отколку мажите,...

Свет 17.05.22 | 21:26

СЗО загрижена од високото ниво на пренос на коронавирусот меѓу невакцинираните во Северна Кореја

Официјалниот претставник на Светската здравствена организација Мајк Рајан изјави денеска дека високото ниво на пренос на коронавирус меѓу невакцинираните луѓе, како...

Останати спортови 17.05.22 | 21:12

Трајковски го помести македонскиот рекорд во скок во далечина на 7.60 метри

Македонскиот атлетичар Андреас Трајковски втор пат за помалку од една седмица го подобри националниот рекорд во скок во далечина, прескокнувајќи денеска на митинг...

Македонија 17.05.22 | 20:53

Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ утре во официјална посета на Македонија

Во официјална посета на Република Македонија утре ќе пристигне премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Во рамките на работната посета на Република Македонија...

Македонија 17.05.22 | 20:50

Се договорија МОН и СОНК: 15% покачување за сите вработени во образование од септември

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, вечерва информира дека заедно со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот МТСП во однос на сите отворени теми и...

Црна хроника 17.05.22 | 20:42

Тепачка во затворот Идризово, едно лице е тешко повредено

Во СВР Скопје било пријавено дека во Казнено-поправната установа Затвор Идризово бил нарушен јавниот ред и мир. Е.Н.(22) од с.Долна Баница, гостиварско, физички го нападнал...

Сервиси 17.05.22 | 20:38

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Синоптичарите за денеска попладне и во вечерните часови најавуваат пороен дожд и грмежи. Во текот на ноќта процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен...