понеделник, 16 мај 2022
Сервиси 16.05.22 | 23:54

УХМР со прогноза за времето до крајот на оваа недела

Времето утре ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена локална блачност. Кон крајот на денот претежно во западните делови ќе биде нестабилно со локален пороен...

Балкан 16.05.22 | 23:37

Црна Гора испрати воена и хуманитарна помош во Украина

Владата на Црна Гора денеска испрати воена и хуманитарна донација за Украина во вредност од 400 илјади евра. Одговарајќи на барањето на Украина за помош во кризната ситуација...

Свет 16.05.22 | 23:16

Тешка сообраќајна несреќа: Во судир на возови во Барселона загинал возач, повредени повеќе од 80 луѓе

Во судир на два воза во понеделникот на пладне покрај Барселона загинал возач, а полесно биле повредени повеќе 80 патници, објавиле регионалните власти. Околу 85 луѓе...

Македонија 16.05.22 | 23:07

Села: Ако во јуни нема датум за преговори, Владата го губи целосно кредибилитетот

Покрај сите останати кризи со кои се соочуваме, секоја политичка партија во својата агенда ги има евроинтеграциите, но власта е таа која треба тоа да го реализира. Доколку...

Македонија 16.05.22 | 22:53

Муцунски: Премногу е, голем протест за промени на ВМРО ДПМНЕ на 18 јуни пред Влада

Вечерва заседава Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ каде се разгледува актуелната состојба во државата. Членовите констатираа дека активната блокада на штетните политики...

Балкан 16.05.22 | 22:38

Генчовска од Брисел: Внесувањето на Бугарите во македонскиот Устав не е доволно за кревање на ветото

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска денеска потврди дека продолжува притисокот врз Софија за што поскоро почеток на преговорите со Скопје...

Македонија 16.05.22 | 22:25

Голем грѓански протест на ВМРО-ДПМНЕ на 18-ти јуни

ВМРО-ДПМНЕ на 18-ти јуни излегува на протест, ова вчерва го соопшти членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Под слоганот „Протест за промени“, ВМРО-ДПМНЕ на 18-ти јуни, изјави вечерва...

Македонија 16.05.22 | 22:08

Села: Во училишта раководени од ДУИ се копаат криптовалути, каде е полицијата?

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села вечерва во дебатниот магазин „Клик плус“ на ТВ21 обвини за „копање“ криптовалути во училишни објекти. Имам информации...

Вести 16.05.22 | 22:02

Димитриеска Кочоска: Имаме многу висока корекција на инфлацијата нагоре, тоа јасно кажува дека нема да се заврши ниту со 2.9% БДП туку тој ќе биде многу понизок

„Не треба да го заборавиме моментот дека имаме корекција нагорна на стапка на инфлација за прв пат толку голема разлика или толку голема промена, или погрешна проекција...

Македонија 16.05.22 | 21:59

Парите обезбедени од Светска банка за општините стојат и никој не ги користи, затоа што на СДСМ и ДУИ им пречи што најголемиот дел ги раководат кадри на ВМРО-ДПМНЕ

Факт е дека парите обезбедени од Светска банка стојат и не ги користи никој, затоа што на СДСМ и ДУИ им пречи тоа што најголем дел од општините ги раководат кадри на ВМРО-ДПМНЕ...

Економија 16.05.22 | 21:51

Димитриеска Кочоска: Имавме инфлација и раст на цените пред другите земји, а власта трошеше милиони на непродуктивни трошоци за време на криза

Инфлацијата кај нас почна од 2020 година, а сега сме 2022. Ние веќе имавме раст на цените во однос на другите земји. Инфлацијата не е 95% или 99% увозна. Прво имавме пораст на...

Македонија 16.05.22 | 21:34

Ѓоргевски: СПЦ не врати од 1967 во 1959 година – автокефалност и автономија не е исто, грчката и бугарската црква можат да стават „вето“

Македонската православна црква денеска не добила автокефалност, туку „најширока можна автономија и полна самостојност“ од СПЦ, како што гласеше одлуката на Саборот,...

Свет 16.05.22 | 21:19

Франција ќе биде на страната на Финска и Шведска во случај на агресија

Франција ќе застане крај Финска и Шведска во случај на агресија, соопшти Елисејската палата, откако овие две земји објавија дека сакаат да влезат во НАТО јави дописникот...

Музика 16.05.22 | 21:12

Паѓаат бомби околу него, а тој ја пее победничката песна на Евровизија

На социјалните мрежи се појави видео снимка од украински војник од фабриката Азовстал, кој ја пееше песната „Стефанија“, која победи на Евровизија, додека паѓаа бомби...

Македонија 16.05.22 | 21:04

Вечерва ИК на ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучува за следните чекори

Вечерва со почеток од 21:30 часот, пред Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, Палата др. Христо Татарчев (Плоштад ВМРО бр. 1), ќе биде дадена изјава за медиуми. Ќе биде дадена изјава...

Свет 16.05.22 | 20:52

Руско МНР: Влезот на Шведска во НАТО и нанесува штета на европската безбедност

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека влезот на Шведска во НАТО ќе предизвика значителна штета на безбедноста на Северна Европа и на европскиот...

Култура 16.05.22 | 20:47

Промоција на „Луѓенца“ – нова збирка раскази од Лилјана Пандева

„Луѓенца“ е наслов на новата книга, збирка раскази од Лилјана Пандева, која ќе ја има својата промоција на 17 мај (18 часот), во Култ парк (пред КИЦ – Скопје). Книгата е составена...

Скопје 16.05.22 | 20:44

Ќе се прска против комарци, Град Скопје објави датуми

Градот Скопје ги известува граѓаните дека во периодот од 17.05 до 20.05.2022 година на подрачјето на градот Скопје ќе се врши терестрична дезинсекција против возрасни форми...

Македонија 16.05.22 | 20:28

Борел: Рокот за Скопје и Софија е до 30 јуни, ако не се реши спорот ќе има сериозна криза

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел изјави дека поставува временска рамка за решавање на спорот меѓу  Македонија и Бугарија, до крајот на...

Балкан 16.05.22 | 20:14

Вулин: Нови дојави за поставени бомби во Белград, против Србија се води специјална војна

По заканувачките денешни дојави за поставени бомби во основните и средни училишта во Белград, попладнево пристигнаа нови закани, дека се поставени експлозивни направи...