сабота, 14 мај 2022
Македонија 14.05.22 | 18:55

Се откажува заедничката владина седница со Бугарија

Заедничката владина седница на Република Македонија со Бугарија, закажана за 22 мај, нема да се одржи. Ова го изјави македонскиот премиер Димитар Ковачевски,...

Свет 14.05.22 | 18:49

Шолц: Мировниот договор меѓу Москва и Киев е единствениот начин за укинување на санкциите против Русија

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека мировниот договор меѓу Москва и Киев е единствениот начин за укинување на санкциите против Русија Русија во одреден...

Македонија 14.05.22 | 18:46

Пендаровски нема да оди во Рим – делегацијата ќе биде предводена од премиерот Ковачевски

Претседателот на државата Стево Пендаровски оваа година нема да отпатува за Рим по повод чествувањето на сесловенските просветители, светите браќа Св. Кирил и Методиј. Ова...

Свет 14.05.22 | 18:42

Украина се обидува да го поврати Харков

Украинските воени сили почнаа контраофанзива недалеку од градот Изjум, каде што ја напаѓаат клучната руска линија на напад врз источна Украина, изјави денеска регионалниот...

Сервиси 14.05.22 | 18:40

Утре сончево и топло, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Утре претпладне времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне, претежно во западните делови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално...

Македонија 14.05.22 | 18:36

Ковачки со порака до Спасовски: Полицијата под твоја команда ја доведе до степен никој да не и верува

Оливер Спасовски да не се чуди зошто само 1 од 4 граѓани и’ веруваат на македонската полиција, се вели во Фејсбук статусот на пратеникот Драган Ковачки. -Откако им украдоа...

Македонија 14.05.22 | 18:33

Горан Мисовски единствен кандидат за претседател на НСДП

Централниот одбор на НСДП за единствен кандидат за претседател на НСДП на Петтиот конгрес на партијата го утврди Горан Мисовски, се вели во партиското соопштение испратено...

Свет 14.05.22 | 18:30

Португалија не му дозволи на Абрамович да ја продаде својата вила

Португалија ја блокираше продажбата на вилата од 10 милиони евра на рускиот милијардер Роман Абрамович, кој е под западни санкции, објави денес португалскиот весник...

Свет 14.05.22 | 18:28

Турција: Преговори со Шведска и Финска пред влезот во НАТО

Советникот на турскиот претседател за надворешна политика Ибрахим Калин изјави дека Анкара „не ја затвора вратата“ за приклучување на Финска и на Шведска во НАТО. –...

Македонија 14.05.22 | 18:25

Ковачевски: Со антикризните мерки успешно се справуваме со увезената инфлација и ценовните притисоци

Премиерот Ковачевски посочи на фактот дека инфлаторните движења во сите европски држави се идентични и тие произлегуваат од зголемената цена на енергенсите на светските...

Балкан 14.05.22 | 18:22

Се урна купола во Џамија во Сараево

Се урна куполата во џамијата Сокоље во Сараево, поради што сите верски активности беа прекинати до понатамошно известување, објавија денеска медиумите во БиХ. Не е позната...

Македонија 14.05.22 | 18:17

Група интелектуалци со отворено писмо му се заблагодарија на Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј за прифаќањето во канонско единство на Охридската Архиепископија

Ваша Сесветост, сепочитуван Татко на Православните и Вселенски Патријарх Г. Г. Вартоломеј, Ние, долу потпишаните граѓани, општествени, научни, просветни, здравствени,...

Свет 14.05.22 | 18:13

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

Грузија нема да ги признае резултатите од референдумот во Јужна Осетија за соединување на отцепениот регион кон Русија, изјави денеска претседателот на грузиската...

Македонија 14.05.22 | 18:08

Петковски: Не давам поддршка за еден кандидат и без програма!

За еден кандидат не давам поддршка, бидејќи тоа се коси со моите принципи за сфаќања на демократијата и со принципот на конкурентност, вели за Фокус Тито Петковски, се...

Свет 14.05.22 | 18:05

Лавров: Западот ни објави целосна хибридна војна – го прифаќаме предизвикот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Западот и објавил „тотална хибридна војна“ на Русија и дека е тешко да се предвиди колку долго...

Црна хроника 14.05.22 | 18:00

Сообраќајка, кавга и напад со нож

Вчеравечер (13 мај) во 22.08 часот во Градец, од полициски службеници од Полициска станица Гостивар бил приведен 20 годишник од селото затоа што по претходна расправија и...

Култура 14.05.22 | 17:52

Пантомимичари од „Статуа фест“ на Широк сокак: Монодрамата опфаќа еден човек на сцена, а сцената може секаде да се случи

Вечерва започнува фестивалот на монодрамата во Битола. Годинава новина е дневната офф-програма која од 12:00 до 15:00 часот ќе се случува на делови и од Широк Сокак со учество...

Македонија 14.05.22 | 17:47

Дете од улица, со еден оброк во денот освои награда на натпревар по математика – Македонија треба да е горда на ова момче!

Амир Дестанов, дете од улица кое реши да се бори со суровата судбина која сакаше неговото семејство да биде под дното на сиромаштијата, а тој, браќата, сестрата и мајка...

Македонија 14.05.22 | 17:36

Утре сабор на Српската православна црква – ќе се дискутира за примањето на МПЦ-ОА во канонското единство

Лично верувам дека помирувањето помеѓу Македонската и Српската православна црква е возможно. Тоа впрочен беше и најавено од српскиот владика Фотије, дека на Соборот...

Кариера 14.05.22 | 17:10

Рекорден недостиг од 558.000 работници во Германија, најмногу во здравството и образованието

„Во март, бројот на непополнети работни места за кои работодавците не можат да најдат соодветна работна сила се зголеми за дополнителни 88.000 и сега изнесува рекордни...