сабота, 14 мај 2022
Црна хроника 14.05.22 | 23:44

Teтовец си присвоил државен имот и си го заградил

СВР Тетово поднесе кривична пријава против И.Љ.(48) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „узурпација на недвижности’’. Во текот на...

Музика 14.05.22 | 23:18

Моника можеби нема да победи на Евровизија, но секако е една од најубавите

Моника Лиу е претставничка на Литванија.Таа воодушеви со нејзината „Сентиментал“. Моника има 34 години и во својата земја е вистинска звезда. Покрај пеење се занимава...

Музика 14.05.22 | 22:55

Андреа го фрлаше македонското, но Констракта го стави српското знаме на градите

Пред почетокот на финалната вечер се појави сите учесници. Меѓу нив беше и српската претставничка Констракта. Таа гордоа го вееше знамето на својата земја и го стави...

Македонија 14.05.22 | 22:33

Хајредини со порака до Ковачевски: Стабилната коалиција нема да може да ја спаси ниту еден висок претавник на ЕУ

Поранешниот министер Џевдет Хајредини преку Фејсбук му порача на премиерот Ковачевски дека стабилната коалиција која тој сака да ја прикаже нема да може да ја спаси...

Економија 14.05.22 | 22:20

Власта пак ќе се задолжува со еврообврзница?

Откако првично беше во мирување поради високите камати, власта пак ја става во игра и еврообврзницата која првично беше планирања на околу 600 милиони евра. Ова вчера...

Музика 14.05.22 | 22:11

Вечерва можеби нема да можете да гласате на Евросонг, руските хакери планираат да го нападнат телеволтингот

Финалето на Евровизија е во тек а стравувањето е дека системот на гласање ќе биде цел на  руски хакери. Руски сајбер хакери веќе го таргетираа овој натпревар за песна...

Фудбал 14.05.22 | 21:59

Погребан Ивица Осим ,Пикси емотивно се прости од него

Во Сараево денеска беше погребан Ивица Осим. Од него емотивно се прости еден од неговите омилени играчи Драган Стојковиќ.Пикси рече дека Осим бил шармер и оти бил омилен...

Црна хроника 14.05.22 | 21:40

Моторџии внимавајте, полицијата казнува за неносење кацига и ако правите многу бучава

Во денеска спроведена зајакната акциска контрола на територијата на СВР Скопје за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, санкционирани се...

Музика 14.05.22 | 21:32

Гледајте ја Евровизија во живо

Започна финалната вечер на Евровизија во Торино. Гледајте ја во живо и видете дали ќе се остварат прогнозите дека Украина ќе ја однесе победата. Или тоа ќе биде Контракта...

Ракомет 14.05.22 | 21:23

Беше најдобра ракометарка на светот, а сега продава ѓевреци и кифли за да преживее

Светлана Цеца Китиќ реши да се откаже од јавниот живот и да се посвети на сопствениот бизнис – продавањето ѓевреци. Некогаш најдобрата ракометарка на светот западна...

Црна хроника 14.05.22 | 21:10

Детали за сообраќајката кај Нови Сад: Четворица загинати меѓу кои и од Македонија

Хрватски граѓанин загина, а четворица државјани на  Македонија се повредени во сообраќајна несреќа што се случила денеска кај клучката Ковиљ во близина на српскиот...

Македонија 14.05.22 | 20:49

Јован Вранишковски оди во пензија, неговата ПОА ќе се претопи во МПЦ-ОА

Во објавата дека СПЦ на утрешниот сабор ќе ја признае Охридската архиепископија, српски „Курир“ дознава и што ќе се случува со црквата на Јован Вранишковски која СПЦ...

Македонија 14.05.22 | 20:33

Маричиќ: Не се врзуваме со датуми, но очекуваме да се искористи лидерството на Maкрон

Украинската криза би требало да биде повик за будење на Европската Унијата и повик за поголем ангажман и посветеност на Западен Балкан, да делува активно за да биде...

Балкан 14.05.22 | 20:23

Германец возеше со Порше низ Србија со 236 километри на час

Сообраќајната полиција на автопатот Ниш-Белград запрела германски државјанин (28), кој возел 236 километри на час на делот од патот на кој била границата од 130 километри...

Балкан 14.05.22 | 19:57

Српски медиуми: СПЦ на утрешниот сабор ќе ја признае Охридската архиепископија?

Соборот на СПЦ  утре треба официјално да ја потврди одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на автономната Охридска архиепископија наместо досега...

Црна хроника 14.05.22 | 19:41

Се степаа роднини во Гостивар

На 13.05.2022 во 17:45 часот во Полициска станица Гостивар, Ј.В.(52) од Гостивар пријавил дека околу 14:40 часот во Гостивар, по претходна расправија, бил физички нападнат од неговите...

Црна хроника 14.05.22 | 19:29

Teшка сообраќајна несреќа во Нови Сад, повредени жени и деца од Македонија

Како што пишуваат српските медиуми, во тешка сообраќајна несреќа на автопатот во Србија кај Нови Сад загинал хрватскиот државјанин М.А. (56) кој управувал Пежо со македонски...

Црна хроника 14.05.22 | 19:17

Се вратија мигрантите од Пакистан

На 13.05.2022 во 23:20 часот од страна на полицикски службеници од Полициската станица Гевгелија во близина на Негорски Бањи се пронајдени 44 лица мигранти од Пакистан. Со нив...

Балкан 14.05.22 | 19:09

Се очекуваат шест милиони туристи: Албанија станува новата Грција во туризмот

Според најавите на албанските туроператори, годинава се очекува земјата да ја посетат над шест милиони туристи. Албанија, речиси во текот на целата календарска година...

Балкан 14.05.22 | 18:59

Бугарија и Романија ќе бараат европски пари за пловидба на Дунав

Министерот за транспорт Николај Сабев учествуваше на церемонија на именување на на новоизградениот маневарски брод „Искар“, сопственост на Извршната агенција за...