сабота, 29 јануари 2022
Црна хроника 29.01.22 | 23:53

На постојката пред општина Кисела Вода вечерва автомобил удри човек

Околу 23 часот во близина на постојката пред општина Кисела Вода беше удрен човек, објави Телма. Повредениот падна на асфалтот на Булеварот Борис Трајковски, на коловозната...

Македонија 29.01.22 | 23:38

Ќе има ли една изборна единица за следните избори?

ВМРО-ДПМНЕ во понеделник на координација кај собранискиот спикер Талат Џафери ќе им ги понуди на потпис измените на законот за Влада со кои се бара укинување на техничката...

Здравје 29.01.22 | 23:23

Знаци дека на вашето тело му недостасува витамин Д

Витаминот Д е многу важен за организмот. Најголемиот извор на овој витамин е изложување на сонце. Витаминот Д помага во одржување на здравјето на коските преку калциумот. Недостатокот...

Економија 29.01.22 | 23:02

РКЕ: Граѓаните кои имаат неквалитетна испорака на топлинска енергија треба да добијат пониски сметки

Граѓаните кои имале неквалитетна испорака на топлинска енергија, треба да добијата и помиски сметки за парно греење- соопштија од регулаторната комисија за енергетика....

Здравје 29.01.22 | 22:54

Српски епидемиолог: Сите ќе бидат заразени со омикрон

Епидемиологот д-р Радмило Петровиќ објасни сè за реинфекцијата на корона, која сега е многу честа појава, и даде свое видување дали пандемијата наскоро ќе заврши … Омикронскиот...

Македонија 29.01.22 | 22:31

Ахмети на средба со Курти во Приштина: Од витално значење е Косово и Македонија да го продолжат патот на развој и интеграција во ЕУ

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, придружуван од министрите од неговата партија во Владата на Македонија, се сретна со премиерот на Република Косово, Албин Курти.     Од...

Естрада 29.01.22 | 22:21

Јелена Тинска со шокантна изјава: Не може Шабан и Џеј покрај Иво Андриќ, нека направат естрадни гробишта

Актерката Јелена Тинска ја шокираше јавноста со изјавата дека естрадните уметници не треба да бидат погребани во Алејата на заслужни граѓани, туку би требало да имаат...

Астро 29.01.22 | 22:03

Совети од универзумот за секој хороскопски знак – еве што треба да направите за да бидете посреќни во 2022 година!

Совети од универзумот за секој хороскопски знак – еве што треба да направите за да бидете посреќни во 2022 година! Овен Животот е преку природни и спонтани промени. Не...

Македонија 29.01.22 | 21:40

Наместо да прави пазар, Груби нека каже дека одбива да има намалување на бројот на пратеници, вели ВМРО-ДПМНЕ

Вицепремиерот Артан Груби треба сериозно да се ја сфати позицијата платена од граѓаните, и да разбере дека овде не се работи за пазарење, ниту пак за надавање како што...

Македонија 29.01.22 | 21:36

Ивор Мицковски: Тие ќе кажуваат што смееме да кажеме и правиме, што е говор на омраза, што е наша историја, каков е нашиот јазик, култура и обичаи

Да ги резимираме во кратки црти “рестартираните” односи со Бугарија, пишува Ивор Мицковски на својот фејсбук профил. Ние праќаме нота до ОН и објаснуваме дека немаме...

Психологија 29.01.22 | 21:27

Емоциите ги уништуваат органите: Белите дробови страдаат од осаменост, црниот дроб од лутина…

„Срцето скршено од тага“ сега звучи сосема реално. Во традиционалната кинеска медицина постои теорија дека секој орган во човечкото тело е под влијание на одредени...

Кариера 29.01.22 | 21:12

Ако го посадите ова дрво, по три години ќе заработите за стан

Љубиша Тошиќ од српското село Трнавска Река, почнал необичен и профитабилен бизнис. Тој засадил дрво пауловнија кое брзо расте и за три години од него може да се заработат...

Култура 29.01.22 | 20:50

Праизведба на „Јазли“ во Албанскиот театар

„ Јазли“ е драма , која го прикажува современиот човекот како креатор, но и жртва на изместени вредности, кои потекнуваат од амбициите да стигне повисоко во општествената...

Култура 29.01.22 | 20:41

Прокиснува покривот на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица

При обилни врнежи од дожд во НУ Центар за култура „Антон Панов“ во Струмица вработените се приморани да поставуваат кофи на местата каде протекува кровот. Кровната...

Музика 29.01.22 | 20:34

RIS FLOWER со песната “Flying To Berlin” во финалниот избор за претставник на Евросонг од Македонија

Песната “Flying To Berlin” на RIS FLOWER,  во огромна конкуренција е избрана во финалната селекција од 6 песни кои ќе се  натпреваруваат за претставник на нашата држава на Евросонг...

Култура 29.01.22 | 20:29

Костадиновска-Стојчевска во Драмски театар и во Театар „Комедија“

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ги посети Драмскиот театар – Скопје и Театарот „Комедија“ каде што имаше можност да поразговара...

Музика 29.01.22 | 20:24

Џез матине и концертeн настап на триото на Филип Букршлиев, актуелен добитник на наградата најдобар млад џез музичар

Скопскиот џез фестивал денеска со џез-матине ги промовирапе новите календари за 2022 година и концертeн настап на триото на Филип Букршлиев, во кое членуваат и Андреа...

Музика 29.01.22 | 20:18

Виктор Апостоловски за евровизиската песна: Kога се пее со душа и со љубов, тоа не останува незабележано од публиката

Брза, модерна, впечатлива и певлива. Тоа се првите впечатоци за песната „Супермен“ во изведба на Виктор Апостоловски. Музиката и аранжанот ги напиша Владимир Дојчиновски...

Култура 29.01.22 | 20:12

Наградата „Гоцева мисла“ доделена на Јордан Плевнеш, Ана Багрјана и Виктор Радун

Меѓународната награда „Гоцева мисла” годинава им се доделува на Јордан Плевнеш (Македонија), Виктор Радун (Србија) и Ана Багрјана (Украина). Наградата ја доделува Фондацијата...

Сервиси 29.01.22 | 20:00

Од понеделник врнежи од дожд и снег

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Во источните делови повремено ќе биде значително...