петок, 28 јануари 2022
Свет 28.01.22 | 23:44

Од први февруари во Данска ковидот веќе не е закана за општеството

После Обединетото Кралство, Ирска и Холандија, Данска планира да се приклучи на европските земји кои ги тргнаа рестрикциите за КОВИД-19 од февруари. Премиерот на Данска,...

Македонија 28.01.22 | 23:23

СДСМ: Време е за работа, не за избори

Неспособноста на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски сака да ја покрие со постојани барања за предвремени избори, велат од СДСМ. Во период на енергетска...

Македонија 28.01.22 | 23:11

Мицкоски: Подготвен сум да се разговара за малцинствата во Македонија, но и да разговараме за внесување на Македонците во бугарскиот Устав или почитување на пресудите од ЕСЧП

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ при своето гостување во емисијата „360 степени“ на АлсатМ телевизија посочи дека треба да се почитува правилото на реципроцитет...

Македонија 28.01.22 | 23:08

Техничката влада беше целосно нефункционална и го кочи и така лошиот систем, затоа треба да се укине

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат М одговарајќи на прашањето кога ќе бараат предвремени избори...

Македонија 28.01.22 | 22:59

ВМРО-ДПМНЕ ќе добие уште двајца потпретседатели, најави Мицкоски

Бројот на потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ од двајца ќе се зголеми на четворица, изјави лидерот на партијата Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата...

Македонија 28.01.22 | 22:48

Мицкоски: Ќе предложиме намалување на бројот на пратеници и една изборна единица, помали трошоци, без гломазни процедури

Ексклузивно можеби за Вашата емисија размислуваме да предложиме еден концепт кој што цениме ако навистина дел од партиите во Парламентот се искрени би можело да го...

Црна хроника 28.01.22 | 22:41

Тетовци немале вода за да го гаснат пожарот

Од пожарот што денеска попладне, околу 19 часот избувна во куќа во населба Поток во Тетово, едно лице завршило со изгореници по лицето и телото, и е пренесено во Тетовската...

Македонија 28.01.22 | 22:35

Мицкоски: Оваа влада е администрирана од СДСМ, а водена од ДУИ

Оваа влада е администрирана од СДСМ, а водена од ДУИ, изјави за емисијата „360 степени“ на Алсат М телевизија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, потенцирајќи...

Македонија 28.01.22 | 22:35

Мицкоски: Оваа влада е администрирана од СДСМ, а водена од ДУИ

Оваа влада е администрирана од СДСМ, а водена од ДУИ, изјави за емисијата „360 степени“ на Алсат М телевизија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, потенцирајќи...

Скопје 28.01.22 | 22:31

Мицкоски: Задоволен сум од Арсовска, затекна лоша состојба од својот претходник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето во емисијата „360 степени“ на Алсат М, во врска со работата на градоначалничката на Град Скопје, истакна дека е задоволен...

Македонија 28.01.22 | 22:29

Мицкоски: Ковачевски нема легитимитет добиен од народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во интервју во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат М, вели дека предвремени парламентарни избори мора...

Македонија 28.01.22 | 22:22

ВМРО ДПМНЕ нема да стои со скрстени раце кога власта не успева да ги исполни ветувањета

ВМРО-ДПМНЕ најавува дека нема да стои со скрстени раце во време кога власта не успева да ги исполни ветувањата пред граѓаните и да менаџира со актуелните кризи. Според...

Македонија 28.01.22 | 22:12

Мицкоски: Граѓаните незадоволни од власта, барат да одиме на предвремени избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој гостува во вечерашната емисија „360 степени“ нагласи дека граѓаните кои дале поддршка на неговата партија на последните...

Македонија 28.01.22 | 22:09

ВО ЖИВО: Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски гостува на „360 степени“

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва гостува на телевизијата „Алсат“, гостува во емисијата „360 степени“.  

Здравје 28.01.22 | 22:02

Ќе дојдеме до колективен имунитет, но тој ќе биде платен со висок данок во крв, смета хрватски имунолог

Вирусниот имунолог Лука Чичин-Шаин на телевизијата Н1 коментираше за големиот број новозаразени во Хрватска, речиси 17.000. Многу европски земји бележат рекордни бројки....

Црна хроника 28.01.22 | 21:47

СВР Тетово со детали за пожарот: Едно лице е повредено и хоспитализирано

Повреден е сопственикот на куќата во која избувна пожар околу 19 часот во тетовската населба Колтук, се првичните информации кои ги соопшти СВР Тетово. Огнот зафатил...

Македонија 28.01.22 | 21:38

Николоски: Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав

Доколку се бара да Бугарите влезат во македонскиот Устав, во преамбулата во случајот, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав. Како што се Македонците...

Македонија 28.01.22 | 21:23

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

Клучно е прашањето околу суштината во однос на формата, тоа се веројатно и лични пристапи. Борисов имаше еден подиректен настап каде што, што би рекол народот – што на...

Македонија 28.01.22 | 21:15

Нашиот јазик е впишан во ОН и документите на ЕУ и за јазикот и идентитетот ниту се преговара, ниту ќе се преговара

„За јазикот и идентитетот ниту се разговара, ниту преговара, ниту ќе се преговара во иднина“, истакна премиерот Ковачевски во интервју за Националната радиотелевизија,...

Скопје 28.01.22 | 21:11

ЈП Градски паркинг донесе одлука за намалување на цената за паркирање во Скопје

Управниот одбор на јавното претпријатие „Градски Паркинг“ – Скопје денес донесе одлука за намалување на цената за паркирање во Скопје од 01.03.2022. Со ова се исполнува...