четврток, 27 јануари 2022
Свет 27.01.22 | 23:59

Украина со артилерија ги гаѓаше позициите на Народната милиција на Луганск, загинат е еден борец

Борец на Народната милиција на Луганската Народна Република загина денеска во текот на артилериски напад од страна на украинската војска, прв по десетдневниот прекин...

Астро 27.01.22 | 23:43

Припадниците на овие хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Ако вашата емотивна врска не трае подолго од неколку месеци и секогаш се прашувате што не успева, дури и ако на почетокот изгледа совршено, можеби одговорот треба да...

Балкан 27.01.22 | 23:26

Во Србија 17.674 новозаразени, интересот за вакцинација опаѓа

Србија во четвртокот регистрираше нови 17.674 случаи на инфекција со коронавирус, уште еден во серијата петцифрени броеви на новозаразени на дневна основа во последната...

Балкан 27.01.22 | 23:11

Стотици граѓани на протест во Подгорица

Стотици граѓани се собраа на вечерашниот митинг во Подгорица, во знак на протест против иницијативата за гласање недоверба на актуелната Влада и можното формирање...

Црна хроника 27.01.22 | 23:04

Прегазен велосипедист на Илинденска

И денеска во Скопје имаше сообраќајка во која е прегазен велосипедист. Несреќата се случила во центарот на Скопје, на булевар Илинден наспроти фонтаната кај Градски...

Свет 27.01.22 | 22:55

Хакирано министерството за правда на Франција

Групата на програмата за откуп Lockbit 2.0, позната по тоа што го уценувала Талес, тврди дека успеала да го хакира Министерството за правда, објави вечерва париски „Либерасион“....

Македонија 27.01.22 | 22:39

Сиљановска Давкова: СДСМ и Заев беа тие кои им ветија на помалите партии една изборна единица

Веднаш треба да почне расправа, не само за изборната регулатива, не само за изборниот систем бидејќи ние имаме препораки од Венецијанската комисија кои не сме ги спровеле...

Црна хроника 27.01.22 | 22:38

Затвореник починал на пат кон Клиничкиот центар

Педесет и двегодишен затвореник починал на пат кон Клиничкиот центар. Според информациите, ноќеска, околу 00.20 часот, од страна на лекар од итната медицинска помош било...

Свет 27.01.22 | 22:24

Италијанците намерно се заразуваат со коронавирусот за да поседуваат ковид сертификат

Италијанците намерно се заразуваат со коронавирусот со цел да поседуваат ковид сертификат. Се почесто се организираат забави со луѓе кои се позитивни на ковид, со цел...

Економија 27.01.22 | 22:09

Ќе јадеме ли поскап леб од следната недела?

Во понеделник истекува одлуката со која државата времено ги замрзна цените на одредени производи. Но, од Владата се уште нема одлука дали мерката ќе се продолжи или...

Балкан 27.01.22 | 21:56

Грција ги олабавува мерките за угостителските објекти

Музиката се враќа во угостителските објекти и се укинува ограниченото работно време до полноќ, но и понатаму ќе биде забрането стоење, соопшти попладнево министерот...

Македонија 27.01.22 | 21:55

Калајџиев: Недемократска е заканата на Талат Џафери преку органи на прогон да повикува да се решава политичка битка

Несоодветна и недемократска е заканата на претседателот на Собранието Талат Џафери преку органи на прогон да повикува да се решава политичка битка и функционирање...

Македонија 27.01.22 | 21:44

Во Скопје се одржа свечена академија по повод националниот ден на Србите во Македонија

Вечерва во МНТ во Скопје се одржа свечената академија по повод националниот ден на Србите во Република Македонија. На свеченоста, покрај македонскиот премиер...

Свет 27.01.22 | 21:36

Во Кина е детектиран нов сој на коронавирусот

Во Кина е детектиран нов сој на коронавирусот. Истражувачите, од кои повеќето потекнуваат од Универзитетот во Вухан, „неочекувано открија“ дека сојот NeoKoV откриен во...

Македонија 27.01.22 | 21:33

Јаневски: Децата му ги ставаме на омикрон на тацна и ги претвораме во експериментални глувци

Пред неколку дена, во коментари на некоја објава на групата за он лајн настава, еден кавадарчанец сведочеше за тоа дека негов братучед на 39 години, пред некоја недела...

Свет 27.01.22 | 21:22

Нов рекорд во Турција – повеќе од 82.000 заразени

Турција забележа 82.180 нови случаи на Ковид-19 во изминатите 24 часа, што е највисок дневен број за време на пандемијата, покажуваат денешните податоци на Министерството...

Свет 27.01.22 | 21:07

Престрелка меѓу војници на киргистанско-таџикистанската граница, прогласена воена состојба

Во делот на границата меѓу Таџикистан и Киргистан избувна престрелка меѓу војници од двете страни, соопшти Граничната служба на Државниот комитет за национална безбедност...

Македонија 27.01.22 | 20:51

Сиљановска Давкова: Пржинската влада треба биде укината

Моделот на Пржинска влада е неуставен, никаде во Уставот нема дека треба преодна влада, дополнителни министри. Не е тоа влада која ќе овозможи фер и демократски избори,...

Култура 27.01.22 | 20:48

Косовско-македонскиот филм „Барајќи ја Венера“ на Норика Сефа награден за најдобар филм на Фестивалот во Трст

Косовско-македонскиот филм „Барајќи ја Венера“ на Норика Сефа, ја освои наградата за најдобар филм на Филмскиот фестивал во Трст. Наградата ја доделува „Cineuropa“. Од...

Македонија 27.01.22 | 20:36

Со Димитров немавме суштински разлики во процесот, туку во работната дисциплина, вели Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва изјави дека ќе се воздржи од коментари по обвинувањатата од поранешниот вицепремиер задолжен за европски прашања...