среда, 26 јануари 2022
Останати спортови 26.01.22 | 23:30

Лола е новиот Ноле во женскиот тенис

Српската тенисерка Лола Радивојевиќ синоќа во јуниорска конкуренција се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен. Таа во осминафиналето во Мелбурн ја победи...

Свет 26.01.22 | 23:28

Од 1 февруари Данска ги укинува сите ограничувања

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари се укинуваат сите ограничувања во оваа земја. Премиерката...

Свет 26.01.22 | 23:26

„Трансформацијата“ на хомосексуалци во хетеросексуалци во Франција станува казнива со закон

Со усвојувањето на новиот закон во Франција се забранува таканаречената конверзивна терапија. Казни и затвор се пропишани за сите оние кои користат ненаучни методи...

Македонија 26.01.22 | 23:14

Почина Ратка Бакалиноска, која на 16 години била измачувана од бугарската окупаторска фашистичка власт

Почина Ратка Бакалиноска, партизанка од Битола која како 16-годишна ученичка била измачувана во затвор од бугарската окупаторска фашистичка власт. Имаше 96 години. Бакалиноска...

Балкан 26.01.22 | 23:11

Премиерот на Црна Гора го вратил шефот на дипломатијата од посетата на Македонија

Црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ денеска ја прекинал посетата на својот министер за надворешни работи Ѓорѓе Радуловиќ на Македонија бидејќи тој застанал на...

Свет 26.01.22 | 23:06

Чешка ѝ донира на Украина 4.000 артилериски гранати

Владата на Чешка одлучи денеска да донира 4.000 артилериски гранати од 152 милиметри за Украина, која се подготвува за можна руска воена инвазија, соопшти чешкото Министерство...

Технологија 26.01.22 | 22:58

Европската Унија се договори за изгледот на универзалниот полнач за мобилни телефони

Земјите-членки на ЕУ денеска договорија заеднички став за единствен полнач за електронски уреди, врз основа на кој ќе преговараат со Европскиот парламент за конечниот...

Македонија 26.01.22 | 22:52

Османи контра Славјанка: Македонија сѐ уште не одлучила дали ќе испрати војници во Украина

МНР ја следи состојбата и сѐ уште нема испратено предупредување до македонските граѓани да не патуваат во Украина или пак повик до оние кои веќе се наоѓаат таму да ја...

Астро 26.01.22 | 22:45

Какви мажи привлекувате според хороскопскиот знак?!

Ваш избор е колку сериозно ќе ги сфатите астролошките (пред)видувања, но ако љубовниот живот ви е на „стаклени нозе“, астролозите нудат одговори за жените на прашањето...

Естрада 26.01.22 | 22:39

Еве го менито на Дарко Лазиќ со кое ослабна 109 килограми

Дарко Лазиќ  подолго време беше дебел, што во еден момент му го загрози животот. По операцијата на желудникот тој е сосема друга личност. Со помош на специјална диета...

Македонија 26.01.22 | 22:38

Избрани новите заменици министри од СДСМ

Вечерва се одржа седница на Централниот одбор на СДСМ. Поради заштита на здравјето седницата се одржа онлајн, преку дигитална платформа. Членовите на Централниот одбор...

Македонија 26.01.22 | 22:33

Трајанов за процесите со Бугарија: Главните прашања ги оспоруваат со негација на македонскиот народ и јазик

Главните прашања кои ги оспоруваат со негација на македонскиот народ и јазик, тоа е една лоша геноцидна политика кон еден народ и не смееме да го дозволиме. Треба да...

Македонија 26.01.22 | 22:31

Максим Димитриевски: Нема поблизок народ на овие простори од македонскиот и српскиот

Вечерва во Занаетчиски дом Куманово се одржа свечена Светосавска академија, како меѓународно афирмирана манифестација, по повод одбележување на Денот на Свети Сава,...

Свет 26.01.22 | 22:23

Пандемијата со ковид започнала да се шири од Норвешка

Норвешките научници дојдоа до изненадувачки резултати на анализата на крвта од жители во земјата, кои можеби ќе ја променат историјата на пандемијата во светот. Во...

Македонија 26.01.22 | 22:15

Седница на ЦО на СДСМ: Државата навреме презема мерки за одговор на пандемијата и енергетската криза

Владата и надлежните институции интензивно ја следат состојбата со пандемијата и врз основа на анализите и препораките на стручните лица и надлежната здравствена...

Македонија 26.01.22 | 22:11

Џафери: За укинување на „пржинската влада“ потребен е консензус од поголемите политички партии

За предлогот за укинување на „пржинската влада“ кој веќе е поднесен во Собранието од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, според претседателот на Собранието Талат Џафери, не е...

Македонија 26.01.22 | 22:08

Ковачки: Заев му остави на Ковачевски да преговара за историјата и тој само продолжи, иако не добил легитимитет да преговара со Бугарија

Истата еуфорија која се случува и сега, ја видовме и во 2017 година, тогаш Борисов беше првиот премиер кој ја посети Македонија, се потпишуваа меморандуми, договори и практично...

Македонија 26.01.22 | 22:07

Две слични соопштенија од истата луда куќа: Како гледа СДСМ на корупцијата со и без розови очила

Извештајот на Транспаренси интернешнл според Глобалниот индекс на перцепција на корупцијата 2021 ја вбројува Македонија меѓу најкорумпираните земји во Европа, но и...

Македонија 26.01.22 | 21:47

МНР сѐ уште нема препораки за нашите државјани и дипломати во Украина

Во рамки на Министерството за надворешни работи формирана е работна група која го следи развојот на настаните и безбедносната ситуација во Украина, како и одлуките...

Останати спортови 26.01.22 | 21:44

Ѓоковиќ ќе настапи во Дубаи

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе настапи на АТП турнирот во Дубаи, јавија локалните медиуми, кои имале увид во списокот ученици пријавени за турнирот закажан...