вторник, 25 јануари 2022
Македонија 25.01.22 | 23:48

Мисајловски: Оние кои на белосветски криминалци даваа пасоши, денес нè убедуваат дека се борат против криминалот

Ние не треба да гледаме кој е полош. треба да гледаме кој е подобар од нас за да го стигнеме. Они може што сакаат да кажат, дали имало корупција или не. Во Македонија цвета...

Македонија 25.01.22 | 23:46

Николоски: Македонија по корупција е на исто ниво со Колумбија и Етиопија

Денеска стигна извештајот за корупција и Македонија е рангирана по корупција со Косово Колумбија Етиопија, Гвајана, Мароко, Суринам и Виетнам. Во едно вакво друштво...

Здравје 25.01.22 | 23:33

Во Србија 2.000 медицински сестри се на боледување поради ковид

Во Србија 2.000 медицински работници се на боледување поради коронавирусот. Министерството за здравство соопшти дека 29 се на болничко лекување, а останатите се во изолација. Во...

Македонија 25.01.22 | 23:26

Мисајловски: Влада што шест години нема километар автопат направено, сега тоа планира да го направи за шест месеци?!

Мислам дека тие сакаат да ги израмнат сите теми. Важани се политичките теми, но исто така важни се и образовните теми, меморандумите за соработка, во транспортот, во економијата...

Македонија 25.01.22 | 23:21

Бучковски: Димитров со изјавите ги загрози нашите позиции со Бугарија

Доскорешниот специјален претставник на Владата во преговорите со Бугарија, Владо Бучковски, вечерва во емисијата „24 анализа“ рече дека бил изненаден од нападот на...

Македонија 25.01.22 | 23:16

Мисајловски: Во преговорите со Бугарија мора да има реципроцитет

Точно да денес ги проследивме овие овие случувања, оваа заедничка седница на двете влади. Ова е стандардна би рекол работа што секоја држава би сакала со своите соседи...

Македонија 25.01.22 | 23:03

Мисајловски: Ако Бугарите влезат во нашиот Уставот, зошто Македонците да не влезат во бугарскиот Устав

Ако Бугарија бара, Бугарите да влезат во нашиот Устав, зошто тогаш Македонците да не влезат во бугарскиот Устав, рече во емисијата „Заспиј ако можеш“ потпретседателот...

Црна хроника 25.01.22 | 23:01

Тела на двајца мигранти се пронајдени покрај пругата кај Табановце

Пронајдени две тела на починати лица мигранти покрај пругата во кумановското село Табановце, соопшти денеска полицијата која се уште врши проверки за утврдување на...

Ракомет 25.01.22 | 22:45

Шведска во неверојатен финиш ја елиминира Норвешка од ЕП

Битката за полуфиналето на ова ЕП 2022 за ракометари меѓу Норвешка и Шведска вечерва во Братислава, ја добија Швеѓаните со 23:24.(14:9). Сосема заслужено зошто знаеше како да...

Македонија 25.01.22 | 22:34

Ѓорчев предлага МАНУ и УКИМ да се вклучат во дебатата за Бугарија

Поранешниот амбасадор во Бугарија, Марјан Ѓорчев, смета дека треба да се оствари една широка дебата за спорот со Бугарија, во која би биле вклучени и други важни институции...

Македонија 25.01.22 | 22:06

Николовски: Со оваа власт се рушат темелите на државата, потребни се предвреми избори

Предвремените парламентарни избори се потреба повеќе на Македонија, отколку на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ кога и да има избори ќе победи, но Македонија не смее да...

Астро 25.01.22 | 21:49

Февруари носи голема среќа за три хороскопски знаци

Февруари е вториот месец од годината, кој го најавува крајот на студената зима. Овој месец е и љубовен месец, а носи многу изненадувања, убави промени и изобилиство енергија. Тој...

Економија 25.01.22 | 21:33

Локвенец верува дека до Софија ќе се оди со воз на почетокот на 2027 година

Директорот на Јавното претпријатие железничка инфраструктура, Железници на Република Македонија, Хари Локвенец вечерва информираше дека на почетокот на 2027 година...

Црна хроника 25.01.22 | 21:25

18-годишен возач на Ауди А4 прегазил старица во Скопје

Полицијата соопшти дека млад возач на 18-годишна возраст прегазил 72-годишна жена. Старицата добила тешки телесни повреди. Несреќата се случила тесната и прометна улица...

Скопје 25.01.22 | 21:13

Стефковски: Извештајот од комисијата за теренска проверка на договорите за уличното осветлување утврди дека е направена штета врз буџетот на општина Гази Баба

Комисијата за теренска проверка на договорите за уличното осветлување го достави извештајот за спроведената проверка во кој се утврдува дека постојат разлики меѓу...

Македонија 25.01.22 | 21:04

ВМРО ДПМНЕ ја осудува хајката против градоначалникот Пецаков додека институциите во служба на СДСМ молчат за премиерот Ковачевски

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид јавно ја осудува хајката којашто се води против градоначалникот Пецаков додека властите молчат за премиерот Ковачевски. Ја информираме јавноста...

Македонија 25.01.22 | 20:52

Мицковски: Да се организира концерт во „Борис Трајковски“, во прв ред да седат армијата ботови на власта

Да се огранизира концерт во салата „Борис Трајковски“ предлага на Фејсбук политичкиот аналитичар Ивор Мицковски. Може да свири Ориѓански, со изведување пола химна...

Музика 25.01.22 | 20:39

Елтон Џон ги одложи концертите, позитивен е на ковид

Британскиот музичар Елтон Џон ги одложи концертите бидејќи е позитивен на ковид-19. Тој е целосно вакциниран и има примено и бустер вакцина. Имал благи симтпми. Концертите...

Црна хроника 25.01.22 | 20:29

Три лица обвинети за трговија со дете и силување

По спроведената истражна постапка предметниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот...

Македонија 25.01.22 | 20:13

Донев: Очигледно Ковачевски прифати Бугарите да влезат во македонскиот Устав

Покрај договорот што го потпиша Заев, фактички сега ќе има уште еден договор на кој бугарската страна инсистира, а што нашата страна прифаќа затоа очигледно премиерот...