понеделник, 24 јануари 2022
Кошарка 24.01.22 | 23:59

Мулаомеровиќ нов селектор на кошаркарската репрезентација на Хрватска

Хрватската кошаркарска федерација го назначи Дамир Мулаомеровиќ за нов селектор на националниот тим. Мулаомеровиќ доаѓа во хрватската кошаркарска репрезентација...

Свет 24.01.22 | 23:55

Гутереш инсистира дека дипломатското решение за Украина нема алтернатива

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изрази загриженост поради континуираната ескалација на ситуацијата околу Украина. Гутереш смета дека нема никаква алтернатива...

Свет 24.01.22 | 23:52

Макрон ќе му предложи на Путин „патоказ за смирување на украинската криза“

За време на разговорите што ќе се реализираат во следните неколку дена францускиот претседател Емануел Макрон ќе му предложи на својот руски колега, Владимир Путин,...

Двоглед 24.01.22 | 23:47

Русија се повлече, Путин се извини: „Славјанка може да нè изеде“

Претседателот на Руската федерација, Владимир Путин, вечерва имаше вонредно обраќање до јавноста на кое соопшти дека се откажуваат сите планови за инвазија на Украина...

Балкан 24.01.22 | 23:39

Снежно невреме во Истанбул: Аеродромот затворен, сообраќајот во целосен колапс

Поради снежни врнежи во Истанбул, променето е работното време во јавните установи и организации, а прекинати се и меѓународните летови. Влезот на возила во градот во...

Македонија 24.01.22 | 23:19

Пациенти со ниска сатурација вратени од ГОБ „8 Септември“ и од Инфективна затоа што нема место

Пациенти со ниска сатурација и ковид 19 позитивен наод, вечерва се вратени за хоспитализација и во Инфективната клиника и во ГОБ „8 Септември“, поради исполнетост на...

Останати спортови 24.01.22 | 23:12

Унгарски олимписки шампион почина од корона

Освојувачот на златниот медал во дисциплината кругови на Олимписките игри во Сиднеј во 2000 година, унгарскиот гимнастичар Силвестер Чолањи (52) почина откако пред еден...

Здравје 24.01.22 | 22:59

Д-р Докиќ: Омикронот создава антитела против Делта, но тие што прележале Делта не се заштитени од Омикрон

Пациентите коишто ќе го прележат Омикрон сојот на корона вирусот создаваат антитела што ги штитат од делта сојот, но оние пациенти што прележале делта сој, не се целосно...

Балкан 24.01.22 | 22:52

Речиси 200.000 луѓе постари од 30 години во БиХ живеат со своите родители

Податоците на Агенцијата за статистика на БиХ покажуваат дека во земјата има голем број невработени млади лица, а речиси 200.000 од нив на возраст од над 30 години живеат...

Македонија 24.01.22 | 22:46

Дали се случи првата отстапка од Софија за Скопје: БТВ повлече емитување на филм за наводни убиства на Бугари во Македонија

Се случи првата отстапка од Софија за Скопје. Јавниот сервис – Бугарската национална телевизија (БНТ) за вечерва во ударен термин најавуваше дека одново ќе го емитува...

Македонија 24.01.22 | 22:33

Димитров: Со Османи имавме чести расправии за јасното споменување на „македонски јазик“ во одговорите „5+1“ за Бугарија

Поранешниот вицепремиер и поранешен министер за надворешни работи, Никола Димитров, во гостувањето на Тема на денот во Дневникот на Сител, обелодени дека со министерот...

Балкан 24.01.22 | 21:40

Додик: Најдобро е да се разделиме на цивилизиран начин, БиХ покажа дека е неуспешен проект

Српскиот член на претседателството на БиХ, Милорад Додик за шпанскиот весник „Ел Мундо“ изјави дека БиХ „е неуспешен проект“ и дека најдобро решение за земјата е...

Македонија 24.01.22 | 21:33

АРМ подготвува план за можно учество во НАТО интервенција во Украина

Позициите на нашата држава по однос на проблемот што го имаат Руската Федерација и Република Украина е дека целосно го поддржуваме територијалниот интегритет и суверенитет...

Свет 24.01.22 | 21:27

Еден загинат и тројца повредени при вооружен напад на Универзитетот во Хајделберг во Германија

Атентатор упаднал во амфитеатар на Универзитетот во Хајделберг во Германија, убивајќи една млада жена и повредувајќи уште три лица, пред и самиот да си пресуди. Засега...

Македонија 24.01.22 | 21:17

Изолацијата на позитивните на Омикрон останува по стари правила, Владата не најде време за предлогот на Комисијата за заразни болести

Кратењето на изолацијата од 10 на 7 дена за ковид асимптоматските случаи не се најде на денешната владина седница. За предлогот на Комисијата за заразни боелсти надлежните...

Македонија 24.01.22 | 21:06

Димитров: Успех не е само да се тргне бугарското вето, туку и начинот на кој ќе се направи тоа

Поранешниот вицепремиер и поранешен министер за надворешни работи, Никола Димитров, во гостувањето на Тема на денот во Дневникот на Сител, во врска со претстојната...

Балкан 24.01.22 | 21:00

Атентатот нарачан од Јужна Америка: Планот бил Вучиќ да биде убиен со снајпер

Атентатот на српскиот претседател Александар Вучиќ бил нарачан од Јужна Америка, а егзекуцијата требало да се изврши во првата половина на февруари од снајперист, поранешен...

Свет 24.01.22 | 20:38

Воен удар во Буркина Фасо: Уставот суспендиран, претседателот уапсен, владата и парламентот распуштени

Војската на Буркина Фасо денеска го собори претседателот Рох Каборе, го суспендира Уставот, ги распуштила владата и националното собрание и ги затвори границите на...

Свет 24.01.22 | 20:30

Белата куќа: Бајден ќе има итна видео средба со лидерите на ЕУ околу состојбата во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден доцна вечерва ќе има видео средба со неколку лидери на Европската унија (ЕУ) за ситуацијата во Украина, соопшти Белата куќа, откако...

Македонија 24.01.22 | 20:14

Османи: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија, изјави министерот надворешни работи Бујар Османи во интервју за бугарската агенција БТВ во пресрет на официјалната...