сабота, 22 јануари 2022
Ракомет 22.01.22 | 23:59

Хрватска веќе е без шанси, Данска на чекор до полуфинале на ЕП

Ракометната репрезентација на Данска е на чекор до пласман во полуфиналето на Европското првенство во Унгарија и Словачка, откако вечерва го совлада составот на Хрватска...

Интима 22.01.22 | 23:40

Жена родена со две вагини: Едната ја користам за приватно, другата деловно

Eвелин Милер од Австралија е родена со две вагини и две матки – но тоа го дознала дури кога имаала 20 годни. Сепак, оваа бизарна ситуација ја искористила на најдобар...

Останати спортови 22.01.22 | 23:25

Голема победа на Ноле: Ќе игра на Роланд Гарос и без вакцина

Иако претходно беше потенцирано дека Новак Ѓоковиќ нема да може да настапи на претстојниот Ролан Гарос доколку не ја прими вакцината, тоа се промени откако Франција...

Македонија 22.01.22 | 23:07

Вартолоеј му честита на Ковачевски

 Неговата Божествена Сесветост, Патријархот Вартоломеј испрати пораки со честитки од името на Вселенската Патријаршија до новоизбраниот македонски премиер Димитар...

Калеидоскоп 22.01.22 | 23:02

Дали знаете што „стрнџање“ и „снохачење“: Ова се адетите на „Црна свадба“

Серијата „Црна свадба“ која говори за влашките обичаи бележи голема гледност и во Македонија. Патувањата во источна Србија каде се одвива дејството се зголемени и...

Здравје 22.01.22 | 22:45

21 починат денеска, од нив 10 вакцинирани, новозаразени 1.913

21 починати денеска од ковид, од кои 10 вакцнирани, и уште 1.913 заразени од 7.219 тестови се регистрирани за 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Од вкупниот број нови...

Останати спортови 22.01.22 | 22:35

Ќе им се пика стапче од пет сантиметри: Aнален корона тест за спортистите на ОИ во Пекинг

Две недели пред почетокот на Зимските олимписки игри во Пекинг (4-20 февруари) овој град практично беше затворен, воведени се строги мерки поради круната, а кинеските...

Балкан 22.01.22 | 22:12

Вучиќ за нарко клановите: Не се работи за 10 милиони евра, туку за стотици милиони и милијарди евра

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оценува дека можните причини некој да го убие е фактот што е направено многу со големи апсења против нарко-картелите во Србија,...

Македонија 22.01.22 | 21:57

Ненамерна или грешка од политички побуди – како Пецаков доби позитивен, па негативен корона тест од истата лабораторија?!

Во недостиг на проекти власта веќе неколку дена води црна кампања против градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков. Дури и се закануваат со кривична пријава за тоа што...

Естрада 22.01.22 | 21:46

Аки Рахимовски денеска требало да дојде во Скопје?

Пејачот на „Парни ваљак“ Аки Рахимовски почина денеска на 66-годишна возраст. Веста е објавена на официјалната фејсбук страна на групата. – Малкумина пејачи на овие...

Македонија 22.01.22 | 21:29

21 починат: Нови 1913 заболени, најмногу во Скопје, Битола и Кавадарци

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 7.219 тестови, а регистрирани се...

Балкан 22.01.22 | 20:52

Монструми: „Македонецот“ Звицер јадел човечки кебапи што му ги испратил Веља невоља

По апсењето на чело со Веља Невоља и Марко Месар, кои беа обвинети за сечење и мелење во куќата на ужасот во Ритопек беше објавено дека Звицер во Црна Гора печел ќебапи...

Балкан 22.01.22 | 20:33

Шешељ: Ѓукановиќ под дејство на кокаин се фалел дека ќе ликвидира Вучиќ?

Претседателот на СРС Воислав Шешељ денеска изјави дека морал да објави информации за подготовката на атентатот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Шешељ,...

Скопје 22.01.22 | 20:18

Парите кои Шилегов ги планирал за по кафеани, Арсовска ги пренамени за оброци на социјално загрозни граѓани

Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска објави дека средствата од договорот склучен со три угостителски субјекти од страна на претходното  раководство, во вредност...

Сервиси 22.01.22 | 20:08

Прилеп денеска се прости од Хари Нушев, момчето кое е донop на органи

Вчера во претпладневните часови едно храбро семејството одлучи да ги донира органите од својот близок кај кој беше потв рдена мозочна смрт, информираат од Министерство...

Економија 22.01.22 | 19:49

Ден пред ЕСМ да го преземе, БЕГ склучил договор од 40 милиони евра за набавка на 52.1 милиони килограми мазут

Само ден пред преземањето на управувањето на топлинската енергија од ЕСМ, компанијата БЕГ склучила договор во вредност од 40 милиони евра за набавка на 52.1 милиони килограми...

Здравје 22.01.22 | 19:29

Потврдено: овој производ е број 1 за снижување на крвниот притисок

Многу луѓе страдаат од повишен крвен притисок, што дополнително и значително го зголемува ризикот од кариоваскуларни болести. Млечните производи содржат микронутритиенти,...

Здравје 22.01.22 | 19:13

Еден грам куркума за појадок го подобрува помнењето

Консумирање еден грам куркума за појадок го подобрува памтењето, покажало едно истражување во Тајланд. Во истражувањето учестувале мажи и жени постари од 60 години на...

Здравје 22.01.22 | 19:08

Кажете ѝ збогум на настинката: Направете сируп од виски и болката во грлото ќе исчезне

Настинката знае да биде многу здодевна, а многумина веднаш посегнуваат по лекови. Упорната кивавица и болка во грлото може да ги излечите и по природен пат, а овој рецепт...

Астро 22.01.22 | 18:59

Со нив да си немате работа: Трите најконтрадикторни знаци во зодијакот

Тие се одлични пријатели и незаборавни љубовници, но имаат една негативна особина што понекогаш може да ги извади од такт дури и најстабилните личности. Овие личности...