четврток, 20 јануари 2022
Економија 20.01.22 | 23:58

Бочварски се надева дека ќе се најде компанија која ќе сака да лета до Софија

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вечерва најави дека во вторник на заедничката седница на владите на Македонија и Бугарија ќе продолжат разговорите...

Црна хроника 20.01.22 | 23:46

Во Кисела Вода приведен криминалец баран со потерница

Инспектори од ОКР Кисела Вода – Отсек потраги денеска околу 17:45 часот на подрачјето на Кисела Вода го лишија од слобода А.Д. (32) од Скопје, кој бил баран со потерница од...

Црна хроника 20.01.22 | 23:36

Актерот ја видел трагедијата пред свои очи: Слушнав крици што нема да ги заборавам цел живот

Актерот Жарко Димоски случајно бил сведок на трагедијата и дека момче констатирало смрт кај девојката. Таа загина на самото место, а момчето е повредено и пренесено...

Црна хроника 20.01.22 | 23:34

Во домот на жител на Јурумлери пронајдена дрога

Полицајци, по претходно добиена наредба за претрес од Основен кривичен суд Скопје, денеска извршија претрес во домот на Т.Т. (43) во скопското село Јурумлери. При претресот...

Економија 20.01.22 | 23:26

Ковачевски: Сè ќе направам граѓаните да имаат топли радијатори

Електричната енергија и затоплувањето на Скопје ни беа две теми на кои се фокусираме периодов. Сè ќе направам граѓаните да имаат топли радијатори. Ветивме дека како...

Естрада 20.01.22 | 23:14

Ќерката на Цеца се опушта во спа центар, градите во прв план

Анастасија Ражнатовиќ реши по напорниот ден да си пружи уживање. Таа сама замина во еден познат спа центар во Белград за да се опушти. Друштво и правеше само мобилниот...

Естрада 20.01.22 | 23:00

Семејството на Шаулиќ разочарано: За газење на куче во Германија се добива поголема казна

Три години по сообраќајната несреќа во која недалеку од Билефелд загинаа Шабан Шаулиќ и Мирсад Кериќ, а тешки повреди се здоби Слободан Стојадиновиќ, во Гитерсло се...

Естрада 20.01.22 | 22:45

Ќерката на Аркан: Многу ми е жал што со Цеца не може да се разговара како со сериозна и одговорна личност

Ќерката на Жељко Ражнатовиќ Аркан, Софија Ражнатовиќ откри непознати детали за врската со нејзиниот татко, но и за наследството, како и за односот со Светлана Цеца Ражнатовиќ. Ќерката...

Останати спортови 20.01.22 | 22:28

И Моника Селеш слично како Ноле беше запрена кога беше светски рекет број 1

Новак Ѓоковиќ со помош на политика беше спречен да учествува на Австралија во моментот кога владее со светскиот тенис. Пред речиси три децении тоа и се случи и на тогашната...

Ракомет 20.01.22 | 22:11

Херојот на Црна Гора: Ние сме суперлуѓе

Небојша Симиќ блескаше против Хрватска, уште еднаш избран за играч на натпреварот, но не сакаше да го прифати епитетот херој, туку воодушевено зборуваше за соиграчите. „Нема...

Естрада 20.01.22 | 21:52

Прима инфузии: Aца Лукас е истоштен и е примен во болница

Пејачот Аца Лукас e примен во Ургентниот центар во Белград поради истоштеност. – Точно е дека Аца Лукас заврши во болница. Се чувствувал уморен и слаб, но направиле...

Црна хроника 20.01.22 | 21:40

Mомчето кое било со било со починатата девојка од Радовиш е во болница

Автомобилот кој ја прегазил претекнувал друг автомобил, кој застанал на пешачкиот премин. Полицијата е на терен врши увид на местото на несреќата, говорат очевидци...

Црна хроника 20.01.22 | 21:19

Детали за сообраќајката пред „Сити Мол“: Удрил директно во девојката додека минувала на пешачкиот, телото се уште е на асфалтот

Познати се првите детали од сообраќајката кај „Сити Мол“. Како што пренесува „Сител“, прегазената девојка поминувала на пешачки премин пред „Сити Мол“ кога на неа...

Македонија 20.01.22 | 21:08

Kовачевски не гледа проблем Бугарите да влезат во нашиот Устав, Македонците во Бугарија не ги спомена

Јас се надевам дека во јуни и јули ќе имаме многу подобри односи со Бугарија и дека ќе бидеме чекор до решавање на отворените прашања што ги имаме, истакна премиерот...

Македонија 20.01.22 | 21:03

Ковачевски оптимист: Ќе победам и на овие и на следните избори, 12 години ќе бидам премиер

Новиот премиер на Република Македонија, Димитар Ковачевски, во денешното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, зборувајќи за неговата политичка кариера,...

Свет 20.01.22 | 20:55

Кој нема да се вакцинира во Австрија казна 3600 евра

Австрискиот парламент денеска изгласа задолжителна вакцинација на возрасните против Ковид-19 од 1 февруари. Австрија е првата земја во Европа која воведува задолжителна...

Ракомет 20.01.22 | 20:49

Испадна миленикот на Австралијанците Енди Мареј

Трикратниот грен слем шампион Енди Мареј со разочарување го прими поразот од Таро Даниел (Јапонија) во второто коло на Австралија Опен (4:6, 4:6, 4:6). – Оваа година е многу...

Црна хроника 20.01.22 | 20:42

Девојка прегазена кај „Сити Мол“, во неа удрил 22 годишник

Девојка на 24-годишна возраст вечерва го загуби животот кај „Сити мол“ откако била прегазена од автомобил, информираат од МВР за „Фокус“. Според првичните информации,...

Македонија 20.01.22 | 20:32

Формирани работните групи: Со Бугарија ќе преговара и Милевски од ЛДП, Бочварски и Бисера со скафандерот

Владата на своја денешна четврта седница го донесе Решението за назначување на копретседавачи и членови во заедничките меѓувладини работни групи за продлабочување...

Скопје 20.01.22 | 20:19

Градоначалникот на Гази Баба Стефковски: Нејасно е како за 103 дена се потрошени 11 милиони денари

Денес во јавноста беше отворена темата за склучени договори за улично осветлување од страна на оштина Гази Баба за која градоначалникот Бобан Стефковски беше повикан...