понеделник, 17 јануари 2022
Македонија 17.01.22 | 20:42

Кировски кон власта: Никој нема мандат да води непринципиелна политика со Бугарија

Ми се допаѓа што водиме „принципиелна“ надворешна политика. Не се мешаме во внатрешните работи на други земји кога станува збор за македонското малцинство, а водиме...

Економија 17.01.22 | 20:34

Стопанската комора ги оспори пред Уставен суд законите за недела неработен ден

Стопанската комора на Македонија ги оспори денеска пред Уставниот суд законските решенија кои овозможија неделата да биде неработен ден за повеќето вработени во земјава. Како...

Македонија 17.01.22 | 20:10

Стојаноски: Со владата управува ДУИ, СДСМ се тука само да пополнат место, Ковачевски е пиун на Заев

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски, во своето гостување во емисијата ,,Што не е јасно?” на ТВ Алфа ја коментираше новата избрана влада која ќе биде предводена...

Македонија 17.01.22 | 20:07

Левица: Петков продолжува со неофашистичката реторика,секое решение е погубно за македонските интереси

Очигледно е дека СДСМ и ДУИ ќе се борат до крај во намерата да ги дораспродадат националните интереси, без разлика на тоа кој партиципира во владиниот состав на делегитимираната...

Астро 17.01.22 | 19:58

Вечерва ќе блесне полна месечина, прва во 2022: Најсилно влијание ќе има врз овие 4 хороскопски знаци!

Првата полна месечина во 2022 година ќе се случи помеѓу 17 и 18 јануари, а позната е и како волчја месечина, поради старото верување дека волците завиваат од глад во текот...

Македонија 17.01.22 | 19:42

Бугарскиот премиер ќе се сретне и со Мицкоски и Ахмети

Бугарскиот премиер Кирил Петков утре пристигнува во Скопје, а како што соопштија од бугарската Влада, него ќе го придружуваат министерката за надворешни работи Теодора...

Македонија 17.01.22 | 19:38

Османи предлага промена во работата на Мешовитата историска комисија

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи изјави дека е подготвен да предложи промени во работата на Заедничката историска комисија. Подготвен сум да предложам...

Црна хроника 17.01.22 | 19:29

Жителите давале отпор: Наместо во Институтот, обдукцијата на трудницата во Црнилиште вршена во селото

Прилепското обвинителство, по наредба, денеска изврши ексхумација на телото на почината родилка со цел да се изврши обдукција и да се утврди која била причината за смртта...

Сервиси 17.01.22 | 19:20

Внимавајте ако се движите со автомобил: На овие места врне снег

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат во Крушево, Железнец и на планинскиот...

Балкан 17.01.22 | 19:13

Топла вода чини волку: Шок цени на Копаоник

За време на зимската сезона, Копаоник е преполн со туристи, а општо познато е дека баровите кои се наоѓаат на добри локации имаат високи цени за нивните услуги. Во прилог...

Македонија 17.01.22 | 19:00

Владата ги определи вицепремиерите и нивните должности

Владата на Република  Македонија денеска ја одржа својата прва, конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. Ковачевски им го честиташе...

Македонија 17.01.22 | 18:52

Свикан кризниот штаб: Ќе се одлучува за второто полугодие

Главниот координативен кризен штаб вечерва ќе заседава и ќе треба да донесе предлог за тоа како да започне второто полугодие од учебната година. Потоа, донесениот предлог...

Свет 17.01.22 | 18:46

Скратен рокот на важноста на сертификатот за излечените од Ковид-19 во Германија

Германскиот институт „Роберт Кох“ го скрати рокот на важност на сертификатот за излечените од коронавирусот, така што наместо шест месеци од сега, сертификатот кој...

Здравје 17.01.22 | 18:43

Вирусолог од Србија: Омикрон веројатно води до крај на коронавирусот

Омикрон варијантата на коронавирусот веројатно е чекор во добра насока. Големи се шансите ова да е крај на короната, изјави српскиот вирусолог Миланко Шеклер. Тој оцени...

Свет 17.01.22 | 18:33

Трагедија на француските Алпи, загина петгодишно девојче, го прегазил скијач

Страшна несреќа се случила на француските Алпи кога 40-годишен маж додека скијал налетал на петгодишното девојче Офелија од Британија и го убил на лице место! Според...

Македонија 17.01.22 | 18:20

Јаневска со критика на одлуката да не се продолжи распустот:Можеби корона децата нема да добијат, а за воспаление на белите дробови што мислат?

Штотуку разбрав дека Комисијата за заразни болести предлага да нема продолжување на распустот за учениците. Како главен аргумент се посочува дека децата повеќе фаќале...

Свет 17.01.22 | 17:52

Украинското обвинителство одреди кауција од 35 милиони долари за Порошенко

Украинските обвинители побараа кауција од 1 милијарда гривни (35 милиони долари) за поранешниот лидер Петро Порошенко, кој денеска се врати во Украина и покрај тоа што...

Свет 17.01.22 | 17:37

Таа е прва земја што планира да ја укине самоизолацијата за заразените

Обединетото Кралство прави планови според кои луѓето нема да бидат законски обврзани да се изолираат откако ќе добијат Ковид-19. Премиерот Борис Џонсон сака трајно да...

Свет 17.01.22 | 17:28

ЕУ ги отстрани Австралија, Канада и Аргентина од листата на олеснети патувања

ЕУ ги отстрани Австралија, Канада и Аргентина од препорачаната листа на земји од кои патниците, дури и невакцинирани, можат лесно да влезат на територијата на Унијата. Одлуката,...

Балкан 17.01.22 | 17:20

Трагедија зацрни две семејства: Mлади фудбалери загинаа во страшна сообраќајна несреќа

Ноќеска загинаа двајца деветнаесетгодишници во сообраќајна несреќа во близина на Вршац, Србија. Станува збор за младите фудбалери Маријан Мариќ и Кристијан Миошко. Од...