понеделник, 17 јануари 2022
Ракомет 17.01.22 | 23:35

Лазаров: Невозможна мисија беше да се стори нешто повеќе против Данска

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, по вечерашниот пораз од Данска, рече дека неговите избраници немале никакви шанси за да се спротивстават...

Македонија 17.01.22 | 23:08

Владата утврди кризна состојба за снабдување со топлинска енергија

Владата на Република  Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие...

Македонија 17.01.22 | 22:50

И официјално: Учениците на училиште се враќаат на 1-ви февруари

Кризниот штаб препорача, а Владата на седница донесе одлука со која се продолжува зимскиот распуст на учениците поради пикот на корона вирусот. Претходно Главниот кризен...

Калеидоскоп 17.01.22 | 22:37

На неговиот најважен ден: Сопруга на украински фудбалер загина во страшна несреќа, едвај ја извадиле од автомобилот

Викторија Данченко (27), сопругата на фудбалерот Олег Данченко, почина по тешка сообраќајна несреќа што се случила во Одеса. Она што е дополнително трагично е што се` се...

Македонија 17.01.22 | 22:37

Мицкоски до Ковачевски – Ајде на брзи избори без техничка влада!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју во емисијата Анализа на ТВ 24 вели дека е подготвен да разговара за измени во Изборниот законик во однос на техничката...

Македонија 17.01.22 | 22:19

Мицкоски: Програмата на Ковачевски изобилува со лажни вести, ветуваат проекти од 5 милијарди евра за 2 години

Во вечерашното гостување во Телевизија 24 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со новата владина програма на Димитар Ковачевски, истакна дека истата...

Свет 17.01.22 | 22:14

Израелска студија: Четвртата доза вакцина против Ковид-19 со ограничена заштита од сојот Омикрон

Медицинскиот центар Шеба во близина на Тел Авив денеска ги објави резултатите од прелиминарната студија која покажува дека четвртата доза од вакцина против коронавирус...

Ракомет 17.01.22 | 22:13

Македонија поразена и од Данска на ЕП

Машката ракометна репрезентација на Македонија со три порази на три меча го заврши Европското првенство (ЕП). По поразите од Словенија и Црна Гора, нашиот национален...

Македонија 17.01.22 | 22:03

Зимскиот распуст продолжен: ГККШ препорачува учебната година да продолжи со настава од 1 февруари

Денеска со почеток во 20:00 часот се одржа првата седница на Главниот координативен кризен штаб за справување со пандемијата предизвикана од коронавирусот. Седницата...

Македонија 17.01.22 | 21:55

Димитров нема кредибилитет, тој со Заев ги донесе велепредаствата на оваа држава

Христијан Мицкоски претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 вели дека Никола Димитров нема кредибилитет да зборува за...

Македонија 17.01.22 | 21:51

Мицкоски: Европска унија не и по цена на нашето постоење и идентитет, тогаш значи се бориме за различни вредности

Во вечерашното гостување во Телевизија 24 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со членството во ЕУ, истакна дека од ЕУ не треба да се откажеме, но...

Македонија 17.01.22 | 21:50

Мицкоски би разговарал со Димитров, но не во моментов: Тој е во чудна емотивна состојба

Христијан Мицкоски претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 вели дека Никола Димитров нема кредибилитет да зборува за...

Македонија 17.01.22 | 21:43

Добро е Петков да каже кој го кренал Илинденското востание и дали смета дека Гоце како нас е Македонец

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата Анализа на ТВ 24, вели дека добро е бугарскиот премиер Кирил Петков при утрешната...

Македонија 17.01.22 | 21:33

Мицкоски: Бугарија да испочитува барем една пресуда од Судот за човекови права за правата на Македонците во Бугарија, па после да се интересира за малцинствата во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во емисијата „24 Анализа” говореше на темата Бугарија и најновата изјава на премиерот Петков и рече дека чудно...

Балкан 17.01.22 | 21:23

Бугарија се предомисли: Еве како македонските граѓани ќе влегуваат во земјата од 20 јануари!

Граѓаните на Македонија, Израел, Турција и Србија кои доаѓаат во Бугарија од четврток мора да имаат и зелен сертификат и негативен ПЦР тест. Тоа е наредба од бугарската...

Македонија 17.01.22 | 21:20

Мартин Попов, шеф на Кабинетот на Ковачевски

Новата Влада денеска ја одржа својата прва седница. На оваа конститутивна седница за шеф на канцеларијата на претседателот на Владата е именуван Мартин Попов. Владата...

Македонија 17.01.22 | 21:16

Мицкоски: Маричиќ да го советува Петков да не се меша во македонските внатрешни работи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во Телевизија 24, во врска со доаѓањето на претседателот на Бугарија Кирил Петков и изјавите на новиот вицепремиер...

Македонија 17.01.22 | 21:16

Мицкоски: Бугарија да им дозволат на ОМО Илинден да се регистрираат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата 24 анализа рече дека од овој процес губи самата Бугарија. – Губи во довербата кон соседите и партнерите...

Балкан 17.01.22 | 21:07

Бугарија не го оспорува јазикот и идентитетот: Петков вели дека тоа e идентитетско право на Македонија

По ниеден начин не ги доведуваме во прашање идентитетот и јазикот на Република  Македонија, порача вечерва бугарскиот премиер Кирил Петков. Тој во одговор на прашање...

Македонија 17.01.22 | 20:54

ВО ЖИВО: Гостување на Христијан Мицкоски на ТВ 24

Следете го во живо гостувањето на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на ТВ 24