недела, 16 јануари 2022
Економија 16.01.22 | 21:41

Георгиевска: Новата Влада ќе продолжи со директна финансиска помош за стопанството и граѓаните

Програмата на новата Влада обезбедува подобрување на квалитетот на живот на граѓаните и зајакнување на економската моќ на земјата, порача пратеничката на СДСМ Марија...

Македонија 16.01.22 | 21:38

Лашкоска: Ковачевски не доби доверба од граѓаните, доби од Заев што значи дена нема народен легитимитет

Димитар Ковачевски е непознат за јавноста, не добил поддршка од граѓаните на избори, ама добил доверба од Заев и затоа прифатил да биде премиер, да води влада без легитимитет,...

Свет 16.01.22 | 21:36

Ердоган: ФЕТО сè уште е активна во Тирана, постои опасност од државен удар во Албанија

Претседателот на Турција Реџеп Таjип Ердоган, ден пред неговата посета на Албанија високо ги оценува билатералните односи, но покренува сомнеж за можност од државен...

Свет 16.01.22 | 21:06

Нашите молитви се одговорени, сите заложници се живи

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека вооружениот напаѓач кој ја прекинал верската служба во синагога во Коливил, Тексас, и зел четири лица како заложници,...

Останати спортови 16.01.22 | 20:59

Ѓоковиќ ќе има проблем и на Ролан Гарос?

Штом заврши хаосот околу Австралија Опен, најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ би можел да се соочи со нов проблем. Имено, организаторите на Ролан Гарос веќе почнаа...

Македонија 16.01.22 | 20:54

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н. македонско малцинство во земјата. Нема такво...

Останати спортови 16.01.22 | 20:48

Ноле сам против австралиската влада, ѓаволот и хејтерите: Илустрација за поддршка на Ѓоковиќ

Фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Јовиќ, на социјалните мрежи објави илустрација во врска со случувањата околу неговиот сонародник, Новак Ѓоковиќ, кому му беше укината...

Калеидоскоп 16.01.22 | 20:33

Боки 13 со стил и во ќелија – стокмен на роденденска забава во Идризово

Се ојави фотографија од Бојан Јовановски, познат како Боки 13, осуден за случајот Рекет. На социјалните мреќи кружи фотка на која Бојан 13 и неговите цимери во КП Идризово...

Македонија 16.01.22 | 20:24

Даути: Во новиот состав има имиња на министри познати по неуспех и скандали

Во Собраниската сала сѐ уште трае расправата за избор на нова влада. Пратеничката на Алијанса за Албанците, Илире Даути смета дека се работи за имиња познати по неуспех...

Македонија 16.01.22 | 20:16

Стојкова Серафимовска: Се менуваат 5 министри во културата за 5 години, стратегијата на власта е културоцид во 21 век

Стратегијата на власта во културата е културоцид во 21 век, и културата е најголема жртва на поигрувањето на коалицијата СДСМ и ДУИ, изјави пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 16.01.22 | 20:08

Заев утре ќе му ја предаде премиерската функција на Ковачевски

Од Владата информираат дека утре во 9 часот премиерот во оставка Зоран Заев ќе му ја предаде функцијата на премиерот кој вечерва треба да биде изгласан Димитар Ковачевски. Вечерва...

Македонија 16.01.22 | 19:50

Бучковски за БНТ тврди дека прашањето за „заедничката историја“ ќе мора да се продолжи

Во програмата „Зборувај сега“ на БНТ, поранешниот преговарач на македонската Влада Владо Бучковски коментира дека сè уште верува дека клучот за напредок меѓу Бугарија...

Останати спортови 16.01.22 | 19:47

Американскиот тенисер за Ѓоковиќ: Ова не е во ред, Новак донесе толку многу за милиони ширум светот

Американскиот тенисер Џон Изнер на социјалните мрежи јавно искажа поддршка за Новак Ѓоковиќ, по одлуката на австралискиот федерален суд за негово протерување од Австралија. Изнер...

Балкан 16.01.22 | 19:36

Приведен српски политичар, искрши гласачка кутија на рефередумското гласање

Поранешниот член на српското десничарско движење Двери Срѓан Ного, гласаше денеска на референдумот во Србија и ја искрши гласачката кутија. Српската полиција потврди...

Македонија 16.01.22 | 19:31

Пешевска: Најодговорните министри за сите криминали повторно се во новата Влада

Предлогот на нова Влада е стара песна со нов глас, само со уште послаб хор. Луѓето кои беа во составот на минатата Влада која требаше да биде реформска, не спроведоа ниту...

Останати спортови 16.01.22 | 19:21

Ѓоковиќ се враќа, молк во авионот

Семејството на еден од најдобрите тенисери во историјата Новак Ѓоковиќ во неделата објави дека е „многу разочарано“ од одлуката на австралискиот сојузен суд да му...

Балкан 16.01.22 | 19:11

Во Словенија 60 отсто од тестираните се позитивни, во земјата има над 6.000 нови случаи

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 6.012 нови инфекции со коронавирус, што е најголем процент на позитивни тестови досега. Од10.299 ПЦР тестови има 6.012 позитивни...

Скопје 16.01.22 | 19:01

Во општина Ѓорче Петров ќе се пие само кафе, вода, чај и сокови, нема да се набавува алкохол како досега

Општина Ѓорче Петров ја искоренува праксата за набавка на вина, пива, жестоки пијалоци за што во 2019 година се склучуваа договори и по 941.994 денари. Оваа година, овој трошок...

Македонија 16.01.22 | 18:49

Уште неизгласана нова Влада, Николовски како министер за земјоделство најавува присуство на настан

Во Собранието во тек е расправата за избор на нова влада која почна вчера, а актуелната Влада е во оставка. Но, од министерството за земјоделство стигна покана за новинарите...

Сервиси 16.01.22 | 18:33

Без струја утре и задутре дел од корисниците на Кисела Вода и Карпош

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека: Заради технички зафати во дистрибутивната електро...