недела, 16 јануари 2022
Македонија 16.01.22 | 23:53

Ковачевски: Верувам дека доаѓа подобро време

Оваа влада има легитимитет и таа ќе работи до 2024 година, кога ќе има избори, до тогаш ќе работиме транспарентно и работливо, уште од првиот ден, уште од утре. Веќе утре...

Македонија 16.01.22 | 23:45

Опозицијата гласаше против: Со 62 гласа пратениците од власта ја избра владата на Димитар Ковачевски

Со гласовите на 62 пратеници кои гласаа ЗА, 46 беа против, немаше воздржани, на половина час пред полноќ беше избрана новата влада, со која ќе раководи е лидерот на СДСМ...

Калеидоскоп 16.01.22 | 23:40

Хуманитарната аукција започнува за 20 минути: На продажба е портрет на Атиџе

Атиџе утре го слави 58-oт роденден. По тој повод од вечер на полноќ стартува аукција на нејзин портерт. Акцијата ја објави нејзината пријателка, пејачката Сузана Турунџиева...

Македонија 16.01.22 | 23:33

Села: Оваа влада е со потрошен легитимитет

Владата за која денеска расправаме го има изгубено легитимитетот, а Ковачевски нема изборен легитимитет и во право се дискутантите што два дена тоа го говорат, рече...

Останати спортови 16.01.22 | 23:23

Српска обложувалница ќе им исплаќа пари на сите што се обложиле дека Ѓоковиќ ќе го освои АО

Пo 11 дена драма околу Новак Ѓоковиќ, неговите документи за вакцинација, визата за влез во земјата и неговиот настап на Австралија опен, Федералниот суд одлучи да ја отфрли...

Македонија 16.01.22 | 23:17

Митрески: Владата има легитимитет

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески на крајот од собраниската седница за избор на нова Влада им реплицираше на пратениците од опозицијата кои...

Македонија 16.01.22 | 23:07

Милошоски: Тимот за надворешна политика е многу слаб и компромитиран

Граѓаните се уморни од неспособноста на владата на СДСМ и ДУИ. Вие немате изборен легитимитет, вие не сте го добиле легитимитетот од граѓаните, рече Антонијо Милошоски...

Балкан 16.01.22 | 23:01

Граѓаните на Србија се изјаснија за уставни промени

Граѓаните на Србија се за уставни промени со цел српското правосудно законодавство да се усогласи со европското, покажуваат првичните резултати од референдумот, кои...

Останати спортови 16.01.22 | 22:51

Вучиќ: Пред изборите во Србија доаѓаат спортисти од Австралија – ќе видите како ќе ги пречекаме

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја коментираше пресудата на австралискиот суд со која Новак Ѓоковиќ ќе биде депортиран од земјата и нема да ја брани титулата...

Фудбал 16.01.22 | 22:39

Реал Мадрид го освои шпанскиот Суперкуп

Реал Мадрид во Ријад во Саудиска Арабија го победи Атлетик Билбао во финалето на шпанскиот Суперкуп. Средбата заврши со резултат 2:0. Откако во полуфиналето по продолженија...

Кариера 16.01.22 | 22:28

Брат и сестра дипломирале со просек 10, но со години се невработени: Снежана се зачленила и во СДСМ

Зоран и Снежана од Битола се брат и сестра кои завршиле факултет со 10 просек, тој е психолог, а таа правник. Сметаат дека државата со оглед на нивниот просек и компетенции...

Балкан 16.01.22 | 22:23

Се чекаат првичните резултати од референдумот во Србија

Во 20 часот затворени се гласачките места во Србија за референдумот за измени на Уставот во делот што се однесува на правосудството, на кој граѓаните со заокружување...

Останати спортови 16.01.22 | 22:12

Ѓоковиќ добредојден на „Ролан Гарос“… засега

Од Франција велат дека и да остане невакциниран, првиот рекет во светот може да игра на Отвореното првенство на нивната земја. Ова прво го изјави министерката за спорт...

Македонија 16.01.22 | 22:10

Струмица вечерва најзагаден град во Македонија

Вечерва Струмица е најзагаден град во Македонија со 280 микрограми на метар кубен ПМ 10 честички, додека зад Струмица се наоѓа Кичево со 237. Во Скопје најзагадено е во Лисиче...

Македонија 16.01.22 | 22:10

Апасиев до Ковачевски: Потекнувате од омразената црвена буржоазија во СДС, владеење по принципот „наше дете“

Вашето движење, професионално, се движи од менаџер до бизнисмен, па до професор, меѓутоа не можеме да го оддалечиме фактот дека потекнувате од т.н. омразена Црвена буржоазија...

Македонија 16.01.22 | 21:55

Последни два часа до избор на нова Влада, Џафери на консултација со координаторите

Во Собранието на Македонија во тек е вториот ден од дискусиите за новата Влада. Во моментов пратениците се на пауза, при што претседателот на Собранието Талат Џафери...

Македонија 16.01.22 | 21:52

И милиони да ја повторат лагата на Петков за македонското малцинство, нема да ја претворат во вистина

За жал, со изјавата дека во Бугарија нема македонско малцинство, бугарскиот премиер Кирил Петков, се вклучи во тоталитарната штафетна трка, која ја започна Тодор Живков,...

Кошарка 16.01.22 | 21:49

Јакимовски играч на натпреварот во кошаркарскиот тим на Вашингтон Стејт Универзитетот

Mакедонскиот кошаркарски репрезентативец, Андреј Јакимовски, синоќа беше главен играч на Вашингтон Стејт Универзитетот во дуелот со Калифорнија. Јакимовски ја продолжи...

Сервиси 16.01.22 | 21:47

Утре променливо облачно, во западните делови повремен дожд и снег

Времето утре ќе биде променливо облачно, во западните делови на планините и на повисоките места со повремен снег, а во пониските од дожд и снег. По одделни котлини ќе...

Балкан 16.01.22 | 21:43

Нови правила за влез во Словенија

Патниците на кои им беше наложено да одат во карантин по влегувањето во Словенија повеќе нема да можат да го скратуваат карантинот со ПЦР тест. Ова се должи на новите...