сабота, 15 јануари 2022
Македонија 15.01.22 | 16:46

Силјановска: Шекеринска беше персонификација за НАТО, а сега ја нема

Оваа влада во стартот нема легитимитет кој извира од граѓаните и се потврдува и губи на избори, вели професорката и пратеничка, Гордана Силјановска – Давкова на денешната...

Свет 15.01.22 | 16:40

Шест лица застрелани за време на концерт во Америка

Шест лица се префрлени во болница откако биле застрелани на концерт во Орегон, во петокот вечерта, соопшти полицијата. Шефот на полицијата Крис Скинер рано утрото им...

Црна хроника 15.01.22 | 16:30

На регионалниот пат Неготино – Велес пронајдени осум мигранти од Сирија и Сомалија

На 14.01.2022 во 22.00 часот полициски службеници од ОВР Неготино на регионалниот пат Неготино-Велес, во близина на с.Ногаевци, во патничко возило „бмв“, со скопски регистарски...

Македонија 15.01.22 | 16:25

Врие во ЛДП: Партијата тоне, Милевски си ја вработува фамилијата

Додека Либерално-демократската партија бележи најлоши резултати откако е формирана, претседателот Горан Милевски место за паријата работи за фамилијата, обвинуваат...

Македонија 15.01.22 | 16:14

Продолжи седницата за избор на нова Влада

Собранието денеска расправа за изборот на новата Влада предводена од мандатарот Димитар Ковачевски. По редовната пауза, седницата продолжи околу 16 часот, а за изборот...

Македонија 15.01.22 | 16:00

Димитров: Ќе отворам еден непријатен разговор, а многу суштински – што правиме, каде ни оди државата

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров беше гостин во емисијата „360 степени“ емитувана на 14.1.2022 година (петок), при што во фокусот...

Свет 15.01.22 | 15:50

Тринаесет од 17 членови на медицинскиот совет на Полска за борба против ковидот поднесоа оставка

Тринаесет од 17 членови на медицинскиот совет на Полска поднесоа оставки во петокот, протестирајќи поради тоа што десничарската влада во земјата го игнорирала нивниот...

Ракомет 15.01.22 | 15:34

Се вие македонско оро среде Дебрецин, ечи „Ја излези Ѓурѓо“!

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 18 часот го игра вториот натпревар на Европското првенство (ЕП) против Црна Гора, а фалангата е расположена и очекува...

Калеидоскоп 15.01.22 | 15:26

Исчезнат е Роберт Плескоњиќ, има 60 години, последен пат е виден кај Железничката станица во Скопје

Веќе неколку дена е исчезнат Роберт Плескоњиќ, кој излегол од дома и не се вратил. Последните информации се дека е виден на 5 јануари во околината на Новата железничка...

Култура 15.01.22 | 15:20

Театарскиот режисер Дејан Ангелов, селектиран во програмата Emerging Artist Participating in the 2022 World Theatre Day Celebration

Театарскиот режисер Дејан Ангелов (соработник на колективот Транзен, Струмица/@Здружение за култура -Транзен), како претставник од Македонија, е селектиран да учествува...

Македонија 15.01.22 | 15:11

Свлечишта, одрони од камења и земја на Шар Планина: Пределот кон Бањиче небезбеден за пешаците и возачите

Свлечишта, одрони од камења и земја струполени на коловозот, навалени потпорни ѕидови. Ваква е сликата во подножјето на Шар Планина долж сообраќајницата, која води кон...

Скопје 15.01.22 | 15:01

Стефковски: Железара добива нови пешачки патеки

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски, денес 15.01.2022 година направи увид на почетокот на градежните работи за изградба на нови пешачки патеки во населба...

Македонија 15.01.22 | 14:51

Ковачевски вети исто што ветуваше и Заев претходните години

Новиот мандатар Димитар Ковачевски пред пратениците презентираше исти ветувања како неговиот претходник Зоран Заев. Според него фокусот на новата влада ќе биде во...

Здравје 15.01.22 | 14:42

Д-р Мехмедовиќ: Ние сме во првата недела од новиот бран кој се очекува да трае и во наредните 6 до 8 недели

Расте бројот на заразени од омикрон сојот во земјава. Д-р Злате Мехмедовиќ во гостување на ТВ Телма посочи дека веќе е предоцна да се размислува за некакви рестриктивни...

Здравје 15.01.22 | 14:37

Масовните собири за Водици нема да се ризик за ширење на вирусот

Следната недела, односно на 19. јануари, се слави верскиот празник Водици, и повторно ќе имаме групирање на граѓаните кои ќе сакаат да го проследат чинот на осветување...

Македонија 15.01.22 | 14:30

Д-р Даниловски: Пикот е допрва, oчекувам за недела-две да почнеме да броиме смртни случаи од омикрон

Професорт д-р Драган Даниловски, епидемиолог, смета дека пикот на новозаразени во овој ковид-бран, во кој доминира омикрон-сојот, би достигнал врв токму крајот на јануари...

Македонија 15.01.22 | 14:24

ВМРО-НП: Наместо плачење и самопонижување, Димитров да објасни што потпишал во договорот со Бугарија

ВМРО-Народна партија со внимание го следи моралниот пат и сопственото самопонижување на министерот Никола Димитров. Во македонската триесетгодишна демократија досега...

Ракомет 15.01.22 | 14:18

Дефинитивно машки ќе се „судриме“ со Црногорците, вели Мојсовски пред вечерашниот натпревар

Првиот човек на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски е во Унгарија и ќе биде дел од македонските навивачи за време на дуелот со Црна Гора. Поранешниот репрезентативец...

Македонија 15.01.22 | 14:09

Мицевски: Кадрите кои се причина за кризите, не може да бидат излез и решение

Ова е Влада, исто како и досегашната, која што нема кредибилитет и капацитет да ја извади Македонија од тешката ситуација во која што се наоѓа веќе подолг период, а е...

Економија 15.01.22 | 14:03

АД ЕСМ се огласи со соопштение: Одлуките на Владата и РКЕ ќе го стабилизира снабдувањето со топлинска и електрична енергија

АД ЕСМ ги поздравува мерките кои ги преземаат Владата на Р. Македонија и РКЕ за надминување на кризата со снабдување со електрична енергија и на кризата со снабдување...