сабота, 15 јануари 2022
Македонија 15.01.22 | 19:29

Универзитетски професор му се поклони на човек кој бегал од часови и едвај завршил факултет – тоа е срам за фелата

Шеста година по ред започнуваме со истата мантра, истите ветувања, истите луѓе. А исти се, дури и надградени, четирите кризи, но и задолжувањата и криминалите. Сега истите...

Мода и убавина 15.01.22 | 18:55

Марк е оженет и татко на три деца – обожава да носи штикли и здолништа, а во изборот му помага сопругата

Шеесет и едногодишниот Марк Брајан, инженер по роботика, сопруг и татко на три деца, е хит на интернет благодарение на својот несекојдневен моден избор. Марк обожава...

Македонија 15.01.22 | 18:46

Мизрахи: Влада без идеја, поддржана од мнозинство прибавено со пазар и притисоци

Минатиот владин состав предводен од Заев остави пустош, ја разори државата по сите основи, политички, економски, културно, здравствено. Македонија се дави, политиките...

Балкан 15.01.22 | 18:31

Последниот повик бил за неа: Матеј не бега, туку трча на состанок со сплиќанка, која била во Белград

По исчезнатото момче од Сплит се трага веќе 16 дена, а секојдневно има нови информации кои се точни и официјални, како и неофицијални. Сигурно тоа што предизвикува голема...

Свет 15.01.22 | 18:24

Талибанците удрија по уметноста

На интернет денеска се лиферуваше видео на кое талибанците ги навредуваат локалните уметници и ги палат нивните музички инструменти, јавува ДПА. Се верува дека настанот...

Здравје 15.01.22 | 18:20

Пет причини зошто не треба намерно да фатите омикрон за да „си минете на редот“

„Зошто едноставно не се заразиме со омикрон и да завршиме со таа работа? Благ е, нели? И може да го зајакне имунитетот, прашува мојот образован пријател, вакциниран со...

Свет 15.01.22 | 18:12

Мексиканскиот нарко крал „Ел Маро“ осуден на 60 години затвор за кражба на гориво

Еден од најбараните криминалци во Мексико и шеф на озлогласениот нарко картел, Хозе Антонио Јепез, попознат како „Ел Маро“, е осуден на 60 години затвор, соопшти синоќа...

Ракомет 15.01.22 | 18:05

ВО ЖИВО: Натпреварот Македонија – Црна Гора

Репрезентацијата на Македонија денеска го игра вториот натпревар на Европското првенство и ќе има дуел против Црна Гора на кој ќе се обиде да дојде до првата победа....

Ракомет 15.01.22 | 17:54

Лазаров направи две измени во составот за пресметката со Црна Гора

Репрезентацијата на Црна Гора е вториот противник на Македонија на Европското првенство, средба за која селекторот Кирил Лазаров направи две измени во составот во...

Свет 15.01.22 | 17:46

Се поизгледни се шансите Берлускони да биде следен претседател на Италија

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони, најверојатно ќе се кандидира за претседател на изборите кои почнуваат подоцна овој месец, откако италијанските...

Скопје 15.01.22 | 17:39

Новоформирана фирма без лиценца превезувала патници – возилата и лицата се поврзуваат со Беса Транс

Комбе без лиценца вршело превоз на патници од и кон Скопје, како и екскурзии, посочува инспекторатот на Град Скопје. Денеска бил извршен вонреден надзор на терен преку...

Македонија 15.01.22 | 17:30

СДСМ може да се нарече ЗДСМ, а апсолутен победник на изборите не се СДСМ, ниту ДУИ

Во име на науката ќе кажам дека апсолутен победник на изборите е оној што ќе има 50 отсто плус еден од гласовите и тој е првиот што ќе може да формира Влада, рече пратеничката...

Балкан 15.01.22 | 17:26

Курти со порака до Србија: Третирајте го Косово како независна и суверена држава

Косовскиот премиер Албин Курти истакна дека уставот на Косово предвидува дека сите граѓани се еднакви пред законот, зборувајќи за барањата на Србија да и се дозволи...

Сервиси 15.01.22 | 17:20

Утре сончево со локална облачност, од вторник дожд и снег

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на утринска магла....

Македонија 15.01.22 | 17:16

Петков: Владата на Филип Димитров прва го бранеше правото на нашите македонски пријатели да имаат своја држава

Претседателот на Владата на Република Бугарија, Кирил Петков даде изјава по повод 30-годишнината од признавањето на независноста на тогашна Република Македонија. Изјавата...

Македонија 15.01.22 | 17:11

Владата на Ковачевски е нелигитмна во самото настанување и има лица чии биoграфии личат на флаери

Најспоменуваниот поим беше легитимитет. Легитимитетот, прво, извира од граѓаните и се манифестира, потврдува или губи на избори. Специфичен го прави потрошниот карактер...

Ракомет 15.01.22 | 17:07

Стојанче Стоилов позитивен на Ковид-19

Денеска македонската ракометна репрезентација на ЕП ќе игра без Стојанче Стоилов, кој на последното тестирање доби позитивен тест на Ковид-19. „Се надеваме Столе како...

Астро 15.01.22 | 17:02

Каква лекција го очекува секој хороскопски знак во 2022 година?

Прочитајте какви животни лекции ќе ни донесе новата година. Овен Не плашете се да бидете сами понекогаш. Осаменоста ќе ви помогне подобро да се спознаете себеси и да...

Интима 15.01.22 | 16:57

Траги на неверство што жените не ги забележуваат: 12 расипани машки постапки!

Кога станува збор за мажите кои изневеруваат, жените често ги превидуваат очигледните знаци на предупредување, бидејќи потсвесно ги игнорираат или едноставно не сакаат...

Црна хроника 15.01.22 | 16:48

Струмичанка силувна од неколку мажи, меѓу нив и невенчаниот сопруг

Во струмичко вчера е извршен грозоморен чин на сексуално насилство од повеќе лица врз 44-годишна жена, информира МВР. Настанот го пријавила нејзината сестрата. Таа рекла...