сабота, 15 јануари 2022
Останати спортови 15.01.22 | 23:41

ВО ЖИВО: Почна судењето на Новак Ѓоковиќ

Во тек е судењето на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ кое се случува во Сојузниот суд во Мелбурн. Вечерва по средноевропско време се решава дали српскиот тенисер...

Останати спортови 15.01.22 | 23:29

Вечерва се решава дали Ѓоковиќ ќе ја брани титулата на Австралија Опен или ќе биде депортиран

Вечерва по средноевропско време се решава дали српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата на Австралија Опен или ќе биде депортиран од земјата. Наскоро треба...

Ракомет 15.01.22 | 23:15

Миркуловски: Одигравме беѕ срце и душа

Филип Миркуловски кој беше капитен на македонскиот ракометен национален тим на средбата со Црна Гора, изјави дека жали што нашата селекција не одигра со срце. Разорачани...

Економија 15.01.22 | 23:04

Хајредини за предлогот на Анѓушев: Невиден цинизам од еден од виновниците за оваа ситуација

Македонскиот политичар Џевдет Хајредини, поранешен министер за финансии реагира на предлогот на поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев кој препорачува да се размислува...

Македонија 15.01.22 | 22:56

Проф. д-р Јаневска: Граѓаните не го видоа квалитетот на тимот на Царовска и тоа го покажаа на локалните избори

Граѓаните не го видоа квалитетот на тимот на Мила Царовска за кој таа јавно говори и се заблагодарува и тоа го покажаа на локалните избори, пишува проф. д-р Весна Јаневска...

Балкан 15.01.22 | 22:40

Србија: 19 починати, 12.559 новозаболени од ковид-19

Во изминатите 24 часа во Србија на корона вирус се тестирани 29365 граѓани, од нив позитивен тест имале 12559 лица. Од последици предизвикани од вирусот корона починале 19 граѓани. Во...

Ракомет 15.01.22 | 22:32

Хрватска победник во балканското дерби со Србија

Хрватската ракометна репрезентација е победник во балканското дерби со Србија и со тоа остана во игра за втората фаза на Европското првенство кое е во тек. Хрватите...

Свет 15.01.22 | 22:14

„Владата мора да падне“: Илјадници протестираа против задолжителната вакцинација во Австрија

Илјадници луѓе протестираа во Виена против планот на владата да воведе задолжителна вакцинација против ковид-19 следниот месец. Владата мора да падне – скандираа на...

Свет 15.01.22 | 22:04

На Јамајка уапсен политичар од Хаити, осомничен за убиството на претседателот Моиз

Националната полиција на Хаити денеска соопшти дека поранешниот сенатор Џон Џозеф е уапсен на Јамајка за вмешаност во атентатот на претседателот Џовел Моиз. Портпаролот...

Ракомет 15.01.22 | 21:38

Скандалозно однесување на црногорски репрезентативец: Ласица ги плукна македонските навивачи!

Црногорскиот ракометен репрезентативец Марко Ласица вечерва наместо да биде голем во победата на својот тим, тој го покажа своето непочитување и домашно воспитување. Откако...

Свет 15.01.22 | 21:25

Во Англија веќе не се потребни ковид-пропусници

Во Англија до крајот на месецот може да се укинат пропусниците за ковид, објавија британските медиуми, наведувајќи дека министерот за здравство, Саџид Џавид, оценил...

Здравје 15.01.22 | 21:11

Анализа: Во 2022 година животот ќе ни се врати како пред пандемијата

Новинарот на Би-Би-Си, специјализиран за здравје и наука, Џејмс Галагер објави голема анализа, но и интервју со виролог на тема конечен крај на пандемијата. Како што вели...

Ракомет 15.01.22 | 20:44

Кузмановски: Срам ми е да излезам против Данска пред навивачите!

Срам ми е да излезам на терен против Данска пред овие наши навивачи. Тие заслужуваат многу повеќе во однос на тоа што го покажавме. Навистина немам коментар, не знам што...

Ракомет 15.01.22 | 20:36

Митревски: Поразот е на целата екипа

Голманот Никола Митревски беше најдобриот поединец во македонскиот репрезентативен тим во денешниот пораз од Црна Гора. Но, неговите одбрани беа искористени во нападот. Од...

Здравје 15.01.22 | 20:27

Девет починати, уште 1.635 заразени со ковид-19 од кои 184 се реинфекции

Девет пациенти починаа од компликации од ковид-19, а уште 1.635 се заразени со ковид-19 од кои 184 се реинфекции во последниве 24 часа, информира Министерството за здравство. Од...

Ракомет 15.01.22 | 20:18

Лазаров: Не можеме да ги преброиме грешките кои ги направивме

По поразот во македонската машка ракометна репрезентација на Европското првенство (ЕП) кое е во тек во Дебрецин во име на националниот тим зборуваше селекторот Кирил...

Ракомет 15.01.22 | 20:07

Талески по поразот од Црна Гора: Срамно!

Македонската мaшка ракометна репрезентација не успеа да дојде до посакуваниот триумф на Европското првенство кое е во тек. Црна Гора беше селекција против која се надевавме...

Балкан 15.01.22 | 19:54

Косовскиот парламент одлучи дека Србите не можат да гласаат во земјата на претстојниот референдум

Собранието на Косово попладнево, на вонредна седница, со 76 гласа „за”, еден „воздржан” и ниеден „против” усвои резолуција со која се забранува организирање гласање...

Ракомет 15.01.22 | 19:52

Со два пораза Македонија се простува од ЕП

Десеткуваната македонска репрезентација предводена од Кирил Лазаров остана без шанси за пласман во следната фаза на Европското првенство (ЕП) откако загуби од Црна...

Македонија 15.01.22 | 19:34

Заврши расправата за избор на новата влада, седницата продолжува утре напладне

Во Собранието вечерва заврши расправата за избор на новата влада. Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, поединечните предлог-имиња во новата влада се доказ дека СДСМ нема...