петок, 14 јануари 2022
Останати спортови 14.01.22 | 23:58

„Шарли Ебдо“ објави серијал брутални карикатури за Новак Ѓоковиќ

Познатиот француски сатиричен весник „Шарли ебдо“, познат по своите карикатури кои често ја минуваат границата, овој пат му се посвети на Новак Ѓоковиќ , кој може да...

Балкан 14.01.22 | 23:43

Таткото на исчезнатиот Матеј: Во Белград ја сретнав девојката за која зборуваат сите

Откако во српските и хрватските медиуми се појави информација дека исчезнатиот сплиќанец, Матеј Периш, последен пат комуницирал со пријателка, спиќанка која го организирала...

Свет 14.01.22 | 23:23

Гутереш: Вакцинацијата против Ковид-19 драстично заостанува зад плановоите на СЗО

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изјави дека вакцинацијата на светското население против корона вирусут е драстично помала од предвидените планови на Светската...

Свет 14.01.22 | 23:08

Русија од Казахстан евакуирала повеќе од 2.000 руски и странски државјани

Руски воени транспортни авиони евакуирале повеќе од 2.000 руски и странски државјани од Казахстан. Во соопштение на руското Министерство за одбрана се наведува дека од...

Вести 14.01.22 | 23:00

Димитров: Нема да молчам, да го сакав тоа ќе ја прифатев понудата да бидам амбасадор во Вашингтон

Поранешниот вицепремиер за европски прашања, Никола Димитров, во своето гостување во емисијата „360 степени“ на Алсат ТВ изјави дека никогаш не бил член на политичка...

Балкан 14.01.22 | 22:47

Голем број на заразени со корона меѓу учениците и вработените во хрватските училишта

Секој ден во хрватските училишта има се помалку ученици во училишните клупи и помалку наставници во одделенијата поради брзото темпо на ширење на корона вирусот што...

Македонија 14.01.22 | 22:37

Димитров: Поради ставовите за преговорите со Бугарија во два наврати бев принуден да се заканам со оставка

Поранешниот вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, при гостување во емисијата „360 степени“ на Алсат ТВ, зборувајќи за „битките што ги водел во Владата...

Свет 14.01.22 | 22:30

МИ5 предупреди дека има кинески шпион во британскиот Парламент

Британската разузнавачката служба МИ5 се обрати пред Парламентот, што ретко го прави, со цел да ги предупреди пратениците за Кристин Кинг Ку Ли, која, како што тврдат,...

Македонија 14.01.22 | 22:25

Димитров: Ставот за Османи ми е од лично сведоштво и од информации од министри и амбасадори на земји од ЕУ

Откако на прес-конференција во средата вицепремиерот за евроинтеграции, Никола Димитров, изјави дека нема доверба во шефот на дипломатијата Бујар Османи во однос на...

Македонија 14.01.22 | 22:14

Димитров: Воопшто не се каам за тоа што го кажав за Османи, очекував дека ќе има напади кон мене

Вицепремиерот за евроинтеграции во заминување, Никола Димитров, во интервју за „360 степени“ вели „воопшто не се кае“ за прес-конференцијата во средата која предизвика...

Калеидоскоп 14.01.22 | 22:05

Страница од стрип „Спајдермен“ продадена на аукција за 3,36 милиони долари

Страница од стрип за „Спајдермен“ е продадена за 3,36 милиони долари на аукција на „Херитиџ окшнс“ (Heritage Auctions) во Тексас. Илустрацијата датира од 1984 година и на неа уметникот...

Свет 14.01.22 | 21:59

Стотици илјади Индијци влегоа во светата река Ганг и покрај корона вирусот

Стотици илјади хиндуистички верници се капеа во светата река Ганг, во време кога во земјата се зголемува бројот на заразени со Ковид-19. Хиндуистите веруваат дека капењето...

Естрада 14.01.22 | 21:51

Цеца се потсети на најтажниот ден: Врискав додека му ја вадев крв на Аркан од устата

Смртта на Жељко Ражнатовиќ Аркан и денеска ја интригира јавноста, а неговата сопруга Светлана Цеца Ражнатовиќ долго време не зборуваше за неговата смрт. Во сабота се...

Црна хроника 14.01.22 | 21:49

Напад врз вработена во Младинскиот центар „Сакам да знам“, МВР презема мерки за расчистување на случката

Министерството за внатрешни работи соопшти дека се преземаат неопходните мерки и активности за расчистување на пријавениот напад во текот на вчерашниот ден врз вработена...

Балкан 14.01.22 | 21:36

Mатеј без јакна тргнал да се сретне со пријателка која се забавувала во близина?

Инспекторите на српското МВР и хрватските колеги наводно истражуваат што и рекол исчезнатиот сплитчанец Матеј Периш (27) на сестрата на својот пријател ноќта на неговото...

Црна хроника 14.01.22 | 21:26

Притвор за дилер на дрога од Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 39-годишен скопјанец поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Ракомет 14.01.22 | 21:12

Голманот Никола Митревски им се приклучи на ракометарите, дочекан со овации

Првиот голман на македонската машка ракометна репрезентација Никола Митревски денеска се приклучи на националниот тим во Дебрецен, каде што е во тек Европското првенство...

Балкан 14.01.22 | 21:00

Вучиќ со поддршка за Ѓоковиќ, гневен на австралискиот премиер: Ќе ги добиете ли изборите?

Српскиот претседател Александар Вучиќ испрати видео порака за поддршка на Новак Ѓоковиќ и му одговори на австралискиот премиер Скот Морисон. Да потсетиме, Австралија...

Ракомет 14.01.22 | 20:52

Нови проблеми за Хрватска, уште двајца ракометари се позитивни

Давид Мандиќ е суспендиран на еден натпревар додека Леон Шушња и Ловре Михиќ отпаднаа поради позитивни тестови на Ковид-19 во хрватската ракометна репрезентација. Хрватската...

Калеидоскоп 14.01.22 | 20:34

Јована и Жељко Јоксимовиќ имаат ковид

Српската двојка Јована и Жељко Јоксимовиќ се позитивни на коронавирус. Според изворот, тие се во изолација, која наскоро ќе истече, а двајцата постепено закрепнуваат. Жељко...