четврток, 9 декември 2021
Македонија 09.12.21 | 23:52

Николоски: Изјавата на Груби дека има некаков француски предлог е неточна, Македонија за жал нема да добие датум за преговори на 14 декември

Македонија мора и треба да ги интензивира врските со Фрaнција и кога ќе ја води владата ВМРО-ДPMНЕ, Франција, ќе биде во топ приоритети. Во Франција имав средба со високи...

Фудбал 09.12.21 | 23:49

Ристовски и Адеми го победија Вест Хем

Динамо Загреб славеше со минимални 1-0 на гостувањето кај Вест Хем и обезбеди пласман во шеснаестинафиналето во Лигата на Европа. “Модрите“ приредија изненадување...

Македонија 09.12.21 | 23:45

Николоски: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ за еден месец сработеа повеќе отколку тие на СДСМ за четири години

Корупмиираниот начин на работа во РЕК Битола, РЕК Осломеј и ЕЛЕМ ја дпведе Македонија во овој момент да плаќаат 4-5 пати високи сметки за струја, рече Александар Николоски,...

Скопје 09.12.21 | 23:33

Арсовска вети дека Скопје ќе биде украсено за Нова Година

Јас ги повикав, не само една компанија туку сите оние компании, сите оние претпријатија кои што сакаат да покажат сега немаме само енергетска туку имаме и економска,...

Македонија 09.12.21 | 23:15

Петровска: Жално е што Бугарија ја злоупотребува својата позиција

СДСМ по втор пат докажува дека внатрепартиските избори се највисок облик на демократија во кој сите членови непосредно одлучуваат за изборот на претседател на партијата....

Македонија 09.12.21 | 23:10

Николоски: Корупцијата на Заев е најголем проблем што Македонија не може да стартува преговори со Брисел

Македонија е блокирана од најслабата членка на ЕУ, Бугарија. Најголемата грешка на владата на Заев е Македонија и Албанија да влезат заедно во ЕУ, 4 луѓе биле на маса...

Црна хроника 09.12.21 | 22:49

Загина неподвижна жена во стан во Аеродром

Скопската Противпожарна бригада вечерва изгасна пожар во стан во нова зграда на улица „Методиј Шаторов-Шарло“ во Аеродром, во кој загинала повозрасна неподвижна жена. Командантот...

Македонија 09.12.21 | 22:47

Ахмети ја поздрави одлуката на Уставен суд за автопатот

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, на социјалните мрежи изрази зафдоволство за одлуката на Уставниот суд во врска со изградбата на Коридорот 8 и Коридорот 10. „Задоволство...

Економија 09.12.21 | 22:43

Блокирани над 200.000 сметки

Над 180 илјади транскациски сметки кои ги поседуваат физички лица односно граѓани се блокирани, покажува статистиката на Народната банка. Последниот податок е до крајот...

Македонија 09.12.21 | 22:38

Aндоновски: Не се согласувам дека Бугарија успева да не попречи само поради билатералниот спор

Кога станува збор за тетовската болница се уште нема одговорност на засегнатите, не се прифати оставката на Филипче, сега гледам дека тој ќе биде лесно заменет со некој...

Македонија 09.12.21 | 22:20

Мицкоски: Да се обединиме околу важните прашања бидејќи и проблемите кои ги тиштат граѓаните се исти

Во интервју за skopjeinfo.mk  лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски говори за промените кои ќе ги донесе конгресот, работата на градоначалниците, визијата за Скопје и...

Македонија 09.12.21 | 22:07

Макрон ги стопи надежите за датум и членство: Ќе ни организира конференција во јуни

Нашето најблиско соседство е регионот на Западен Балкан. Ќе организираме конференција за Западен Балкан во јуни. Западен Балкан е повеќе од сосед, тој е во срцето на...

Фудбал 09.12.21 | 21:53

Погледнете го спектакуларниот гол на Оршиќ против Вест Хем што го носи Динамо во 16-финалето од Лига Европа

Со спектакуларниот гол на Мислав Оршиќ во третата минута, Динамо Загреб води на полувреме на гостувањето кај Премиерлигашот Вест Хем со 1:0. #WHUDZG West Ham go 0-1 down, goalll, 3 mins...

Свет 09.12.21 | 21:44

Путин го спореди конфликтот во источна Украина со геноцид

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека конфликтот во источна Украина меѓу војската на Киев и проруските сепаратисти изгледа како геноцид, додека тензиите...

Фудбал 09.12.21 | 21:30

Дијамантот Елмас го однесе Наполи во втората фаза на ЛЕ

Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас со два гола придонесе вечерва во победата на Наполи на домашен терен над Лестер 3:2 (2:2) во завршното коло од групната...

Скопје 09.12.21 | 21:13

Арсовска најави поевтин паркинг во Скопје за 25 посто

Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска најави поевтин паркинг во Скопје. На скопјани и воопшто на граѓаните на Македонија мора да им се понуди соодветно решение,...

Фудбал 09.12.21 | 20:59

Пеле е добар, за Божик ќе биде дома

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле е во стабилна состојба и до недела ќе може да се врати во својот дом, откако повторно е на болничко лекување поради туморот на дебелото...

Скопје 09.12.21 | 20:43

Арсовска размислува за референдум за трамвајот на тркала на Шилегов

БРТ системот или популарно наречен „автобуското метро“ беше еден од клучните проекти кои ги најавуваше и почна да ги спроведува претходната градска администрација...

Македонија 09.12.21 | 20:33

Беса официјално повеќе не е дел од владата

Партијата БЕСА и официјално не е повеќе дел од владата, откако денеска во Собранието беа констатирани оставките на министерот за земјоделство и на заменик-министрите...

Свет 09.12.21 | 20:29

Литванија со по 1.000 евра ги мотивира мигрантите да се вратат дома

Литванија соопшти дека ќе им понуди на мигрантите поголема парична стимулација да се вратат дома, додека балтичката држава се бори да врати илјадници луѓе кои ѝ се приклучија...