вторник, 7 декември 2021
Астро 07.12.21 | 23:54

До средината на месецов: Неочекувани пари за 4 хороскопски знаци

Астролозите се согласуваат дека во декември некои хороскопски знаци ќе имаат повеќе финансиски од другите. ВАГА – Марс почна да прави добри аспекти, па ќе можете да...

Скопје 07.12.21 | 23:45

Град Скопје: Полицијата е платена да регулира сообраќај, граѓаните се жртва на МВР кое не си ја врши работата

Градот Скопје реагира на изнесените невистини во соопштението од страна на Министерството за внатрешни работи и уште еднаш бара одговори за денешното исклучување...

Калеидоскоп 07.12.21 | 23:25

Тажна вест: Почина новинарот Љупчо Георгиевски

По кратко боледување, вечерва почина новинарот Љупчо Георгиевски од Делчево. Георгиевски беше долгогодишен дописник на МРТВ. Погребот ќе биде извршен утре на Градските...

Македонија 07.12.21 | 23:16

Ковачевски од Кочани: Општинските раководства ќе се бираат непосредно, исто како и претседателот на партијата

Кандидатот за претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, вечерва оствари средба со членовите и активистите на СДСМ во Кочани каде се дебатираше за унапредување на внатрепартиската...

Скопје 07.12.21 | 22:58

МВР тврди: Сообраќајот на раскрсниците во Скопје е надлежност на Градот, службите на Арсовска го создадоа метежот

Наместо да бара објаснување од МВР и да ги дезинформира граѓаните со произволни Фејсбук статуси, градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска да почне да си ја...

Македонија 07.12.21 | 22:54

Апсурдно е што Заев прифатил на Гаши креирање на нов закон за рамномерен регионален развој, а тој е донесен пред пет месеци, вели Милевски

Имавме забелешки во договорот на Заев и Гаши, точките беа недоречени, општи, некои беа конфузни, изјави за Канал5, Горан Милевски, министер за локална самоуправа и претседател...

Македонија 07.12.21 | 22:44

Села: Коалиции направивме затоа што тоа го бараше народот

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, во вечерашното гостување во емисијата „200“ на Алсат, првпат проговори по последните политички случувања и „разделбата“...

Калеидоскоп 07.12.21 | 22:29

Почина петмесечното бебе на славниот комичар: Oд неговото раѓање ја знаел судбината на синот

Познатиот водител и комичар Ник Кенон ја потврди тажната вест. Неговиот петмесечен син Зен починал од редок тумор на мозокот. Комичарот во јуни годинава го дочека своето...

Економија 07.12.21 | 22:24

Славески: Мерката за замрзнување на производите е задоцнета, доколку се сакаше потребно беше брза реакција, а не навестување

Во вечерашното гостување на Телевизија 24 во дебатната емисија ,,Отворено,, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески во однос на замрзнувањето на цените на производите...

Сервиси 07.12.21 | 22:19

Снегот вее без престан: Вечерва на овие места е вистинска зимска идила

Прогнозата на метеоролозите очигледно се остварува. Вечерва снег без престан врне на Попова Шапка, Маврово и ски центарот Нижо Поле на Пелистер. Според видео камерите...

Свет 07.12.21 | 22:12

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата на Советот на министри. Според...

Македонија 07.12.21 | 21:52

Стоилковски: Пластелин коалицијата Заев – Гаши е да се задоволат личните апетити и да се остане или да се добијат нови функции

Ова сега што го направи Зоран Заев е токму како што рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, пластелин колаиција и таа се формира на барање на партиите кои се таму...

Балкан 07.12.21 | 21:48

Петков: Нема ништо од датумот за преговори со ЕУ во скоро време дури и под новата влада на Бугарија

Копретседателот на коалицијата „Промената продолжува“ Кирил Петков, што победи на парламентарните избори во Бугарија и кој е кандидат за иден премиер на Бугарија...

Македонија 07.12.21 | 21:42

Таравари: Оваа коалиција е пазарџиска, наместо да говорат за реални проблеми, се расправаат кој кое министерство да зеде

Јас мислам дека фасадата на оваа коалиција не е пластелин, јас би рекол повеќе фасадата евроинтеграции, меѓутоа ова е пазарџиска коалиција за жал. Кога седнуваат повеќе...

Македонија 07.12.21 | 21:38

Калајџиев: Власта признава дека има политичко влијание во судството и тоа е политичко самоубиство во нашите аспирации за ЕУ

Ова е политички наметнато без да се размисли правно. Една нормална власт кога би сакала да реши ваков проблем, би му посветила повеќе внимание и би размислила што предлага....

Македонија 07.12.21 | 21:27

Милевски: Барањето на Гаши за реотворање на судски случаи е гол популизам, за тоа постои Суд за човекови права во Стразбур

Ако ние велиме влегуваме во Влада за да ја придвижиме Македонија во ЕУ и да поставувате антиевропски барања да ни се смејат од Европа, а знаете дека тоа не е преиспитувања,...

Свет 07.12.21 | 21:18

Заврши разговорот меѓу Путин и Бајден, американскиот претседател загрижен

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден денеска разговараа два часа преку видеоврска, а засега ниту Москва ниту Вашингтон немаат информации...

Македонија 07.12.21 | 21:09

Груевски за СДСМ: Тие се една неспособна криминална банда, која ја злоупотребува политичката моќ и врши политички прогон, а прави огромен криминал

Денес имаше нови сведочења и нови партиски мотивирани интерпретации на провладините медиуми, делумно и вадења од контекст, со наслови како да ги добиле од штабот на...

Македонија 07.12.21 | 20:43

ФАЦ: Ако Скопје ги исполнеше барањата на Софија, тогаш навистина ќе ја фалсификуваше историјата

Бугарија би можела со години да го блокира приклучувањето на Македонија во ЕУ, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во текстот со наслов „Софиското...

Македонија 07.12.21 | 20:36

Ѓорѓиевски: Наредното скалило за Мицкоски е премиер на Република Македонија, да покажеме уште еднаш како со работа се сака Македонија

Се сеќавам беше се уште генерален секретар, како партија ги живеевме едни од најтешките моменти, се сретнавме во ходниците на партијата поразговаравме, знаевме дека...