недела, 5 декември 2021
Македонија 05.12.21 | 23:59

Постои опасност ЛДП и ДОМ да го оспорат договорот Заев-Гаши

Постои опасност ЛДП и ДОМ да го оспорат договорот Заев-Гаши. Не се заевавам… – коментира новинарот Бранко Героски. Под неговиот пост корисници на социјалните мреќи...

Калеидоскоп 05.12.21 | 23:45

Опасен астероид во сабота влегува во Земјината орбита

Огромен потенцијано опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, на 11 декември ќе влезе бо Замјината орбита, соопшти Американската вселенска агенција НАСА. Астероидот...

Астро 05.12.21 | 23:43

Tројцата најголеми паничари меѓу хороскопските знаци!

Кои 3 хороскопски знаци ги бие глас дека се најголеми паничари? 1. Риби Рибите обично паничат околу сопствените постапки. Склони се на детално размислување и анализирање...

Свет 05.12.21 | 23:34

„Ковид жариште“ среде Европа: 120 заболени на корпоративен настан во норвешки ресторан

Околу 120 лица се позитивни на Ковид-19 откако биле во норвешки ресторан каде се одржувал корпоративен настан кој станал жариште на инфекцијата, јавува телевизијата „НРК“,...

Калеидоскоп 05.12.21 | 23:28

На врвот на елката секогаш стои звезда, но дали знаете зошто?!

Првиот доказ за украсување на новогодишна елка датира од единаесеттиот век. Во Германија елката ја украсувале со црвени јаболка, а во Западна Германија со колачиња...

Интима 05.12.21 | 23:19

Не фалете се со фотки од партнерот – 15 правила за секс бон-тон!

Праќањето секси пораки и фотографии кога ќе ви текне се смета за невкусно однесување, пред да ја пратите пораката добро е да се осигурате дека е вистинско време за тоа Во...

Македонија 05.12.21 | 23:10

Денеска во Струмица со возила и вклучени сирени се протестираше против мерките за заштита од Ковид-19

Со патнички возила и вклучени сирени тие организираа протестен караван низ централните улици во градот и побараа укинување на актуелните здравствени мерки кои ги оценуваат...

Македонија 05.12.21 | 23:07

Скендер Реџепи повеќе нема да биде координатор на заедничката пратеничка група со Алијанса на Албанците

Пратеникот Скендер Реџепи-Зејд најави дека како пратеник на Алтернатива утре ќе се повлече од позицијата координатор на заедничката пратеничка група со Алијанса на...

Македонија 05.12.21 | 23:01

Причина за инфаркт – Миразот од Заев за идниот лидер на СДСМ

У име Оца и Сина и Свјатога духа.. Амин! Македонската правна држава по клиничка смрт и петгодишно вегетирање на апарати и официјално е почината. Опелото ќе се одржи во...

Балкан 05.12.21 | 22:45

Бугарската дипломатија ќе ја води партијата на Слави Трифонов

Позната е распределбата на ресорите во новиот бугарски владин кабинет што ќе го предложи коалицијата меѓу партиите „Продолжуваме со промената“ (ПП), БСП, „Има таков...

Македонија 05.12.21 | 22:13

Каде сте Македончиња… Каде сме? Не нема. У дефицит сме

Министри и заменици Албанци – 18. Министри и заменици Македонци – 17. И од нив 17, пола не се Македонци. По кој Рамковен е ова, а Заев? Како беше песната… Каде сте Македончиња… Каде...

Црна хроника 05.12.21 | 22:01

Пронајдени двете изгубени лица на Пелистер

Вечерва се пронајдени двете лица кои се изгубиле во близина на Неолица (најблизок рид до Битола од планината Баба-Пелистер), информира Центарот за управување со кризи. Тимот...

Македонија 05.12.21 | 21:56

Поддршка за Мицкоски и од партискиот портпарол: Да ја води ВМРО-ДПМНЕ во нови победи и да не отстапува од принципите

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ пристигна кандидатура за претседател на партијата потпишана од 50 делегати за Христијан Мицкоски. Мицкоски е единствениот кандидат...

Македонија 05.12.21 | 21:47

Деспотовски: Со мојот „Концепт 28“ СДСМ ќе биде водечка политичка сила до 2028 година

Ве повикувам да ја прочитате Програмата наречена Концепт 28, но и да ми се приклучите, да ги споделите сите ваши предлози, идеи, а се разбира и критики, вели кандидатот...

Свет 05.12.21 | 21:35

Папата меѓу мигрантите на Лезбос

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа дека ги игнорира проблемите на бегалците и мигрантите...

Кошарка 05.12.21 | 21:32

Oд мозочен удар почина Стеван Јеловац, кошаркарски репрезентативец на Србија

Повремениот кошаркарски репрезентативец на Србија 32-годишниот Стеван Јеловац почина денеска од мозочен удар. Јеловац, кој ги бранеше боите на грчкиот АЕК, бил итно...

Македонија 05.12.21 | 21:22

Курто Дудуш: СДСМ и Алтернатива губат, ВМРО и ДУИ одиграа мајсторски

Со денешново потпишување на Заев и Гаши најголема штета на следниве парламентарни избори ќе претрпи СДСМ и Алтернатива. ВМРО и ДУИ уште еднаш одиграа мајсторски, напиша...

Македонија 05.12.21 | 21:19

Ковачевски ја презентира програмата, покрај него „булдожерот“ Зечевиќ

Кандидатот за претседател на СДСМ Драган Ковачевски од вечерва ја презентира програмата пред членовите на СДСМ. Вечерва сме во Карпош каде се сретнувам со раководствата...

Македонија 05.12.21 | 21:03

Во СДСМ ништо не е јасно, зошто Заев токму Ковачевски го носи на лидерските средби

Јас ниту пред, ниту по мојата кандидатура немам комуникација во тој контекст, немам комуникација со претседателот Зоран Заев. Затоа што самите внатрепартиски избори...

Македонија 05.12.21 | 20:59

ЛДП и ДОМ: Ќе видиме дали договорот со Алтернатива е прифатлив за нас

Либерално демократската партија очекува премиерот Зоран Заев да ги информира сите коалициски партнери за договорот со Алтернатива за тие да одлучат дали тоа за нив...