сабота, 4 декември 2021
Економија 04.12.21 | 23:37

ССМ на 12 декември излегува на протест, се најавува и генерален штрајк

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) соопшти дека на 12 декември, во 12 часот и 12 минути во Скопје, ќе организира протест за заштита на економските и социјалните права...

Астро 04.12.21 | 23:13

Викенд хороскоп: Психички пресметки за Вагата, главоболки за Скорпијата…

Овен Стабилен и релаксирачки период во кој ќе пронајдете време за уживање. Ве очекува еден спокоен викенд. Обидете се да уживате во бавното темпо и можноста да се занимавате...

Балкан 04.12.21 | 22:58

Во Атина уапсен свештеник кој го нарече папата неверник

Папата Франциск во Атина се сретна со архиепископот на Атина и цела Грција, Јероним. Во моментот кога Папата влезе во резиденцијата на поглаварот на Грчката православна...

Балкан 04.12.21 | 22:50

Во Хрватска и Црна Гора регистрирани случаи на омикрон

Новиот сој на корона вирусот, омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација, која првпат ја објави „Јутарњи лист“ во петокот, ја потврдија и во Институтот...

Македонија 04.12.21 | 22:37

Груевски со честитка за Ханука: Еврејската заедница секогаш ќе има посебно место и посебна почит во македонското општество

Во неделата на Ханука на сите граѓани од еврејската заедница во Македонија, но и на сите мои пријатели со еврејска вероисповест во Израел и насекаде низ светот им посакувам...

Економија 04.12.21 | 22:21

К-15 годинава е во минимален износ од 11.457 денари

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годинава треба да добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15. Регресот за годишен одмор годинава е во минимален...

Македонија 04.12.21 | 22:18

Ковачки: Засега само Мицкоски има поднесено кандидатура за претседател на партијата

Пратникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, во своето гостување во Тема на денот на телевизија Сител, изјави дека Христијан Мицкоски има кредибилитет да продолжи...

Македонија 04.12.21 | 22:16

Деспотовски: Верувам во интегритетот на нашето огромно семејство социјалдемократи

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, извести дека се откажува од статутарното право да предложи свои претставници кои ќе ја следат работата...

Филм 04.12.21 | 22:08

Откако „Тома“ ги собори сите рекорди на гледаност во регионот, во Србија ќе се снима филм за Џеј Рамадановски

Возбудливата приказна за животот на Џеј Рамадановски е претставена без претерана патетика, со впечатливи ликови. Сценариото се базира на важни факти од неговата биографија,...

Калеидоскоп 04.12.21 | 21:51

Русин ја тужи СЗО поради името на сојот омикрон: Ми го уништуваат бизнисот!

Претприемач од Сибир поднел тужба против рускиот органок на Светската здравствена организација бидејќи оваа организација неодамна откриениот сој на коронавирусот...

Балкан 04.12.21 | 21:16

Пронајдена бомба под полициско возило кое го придружувало Ердоган

Под полициско возило, дел од придружбата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, пронајдена е бомба. Како што пренесуваат турските медиуми, експлозивната направа...

Македонија 04.12.21 | 21:10

Алтернатива одлучи да ѝ се приклучи на Владата

Oрхан Муртезани, портпаролот на партијата Алтернатива на вечерашната прес конференција соопшти дека партијата ќе се приклучи на актуелното парламентарното мнозинство...

Македонија 04.12.21 | 21:05

Следете во живо: Прес-конференција на Алтернатива

Прес-конференција на Алтернатива по седницата на Централниот совет на која се одлучуваше дали партијата ќе се приклучи кон Владата и парламентарното мнозинство.

Култура 04.12.21 | 21:00

Кривична за директорот на Музејот на албанската азбука во Битола

СВР Битола до Основното јавно обвинителство Битола, поднесе кривична пријава против А.Н(37) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија 04.12.21 | 20:50

Доколку Алтернатива влезе во Владата на Заев практично ќе докаже дека ги напушта принципите за кои што се борела и за кои што е формирана

Погубно е ова што го работи Социјалдемократскиот сојуз на начин на кој што со ароганција и цинизам се обидува да ненормалното ни го прикаже за нормално и практично да...

Култура 04.12.21 | 20:42

Одделот за зајмување книги во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид се сели во делот на некогашно „Охридско лето“

Од вторник 7 декември, во пресрет на големиот празник посветен на Свети Климент Охридски – Патронот на Охрид , НУ Библиотека „Григор Прличев“ и официјално ќе го отвори...

Македонија 04.12.21 | 20:37

Зечевиќ: За поразот на СДСМ на локалните избори има повеќе причини – државна политика, локална политика, неквалитетни, нестручни кадри кои вршеле функции…

Поранешниот организациски секретар на СДСМ Миле Зечевиќ, кој најави кандидатура за партиски лидер, но подоцна се предомисли, тврди дека неговото појавување не е со...

Македонија 04.12.21 | 20:25

Мицкоски со резултатите од локалните избори го освои легитимитетот и има потполн кредибилитет да продолжи понатаму да биде претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Во СДСМ имаат избор на претседател додека во ВМРО-ДПМНЕ имаме конгрес и една од точките ќе биде избор на претседател. На конгресот планираме значи да ја разгледаме новата...

Македонија 04.12.21 | 20:17

Ковачки: ВМРО-ДПМНЕ бара избори веднаш значи што побрзо се случат толку подобро за државата, пролет е добар термин

Ние бараме избори веднаш значи што побрзо се случат толку подобро за државата, не само доколку одиме себично ние како партија тогаш би биле неискрени кон граѓаните....

Македонија 04.12.21 | 20:09

Лулзим Сулејмани, херојот кој спаси неколку сопатници: Бев буден и видов се од трагедијата и сега се ми се врти во главата, не можам да спијам

Лулзим Сулејмани во разговор за ТВ21 вели дека понудата на Беса Транс била примамлива, па така се одлучил да резервира за него и неговата свршеница. Екскурзијата беше...