петок, 3 декември 2021
Црна хроника 03.12.21 | 23:48

Кумановска градежна инспекторка замижала пред неправилности, доби кривична пријава

Градежна инспекторка од Куманово доби кривична пријава за пропуст во работењето, соопшти МВР. СВР Куманово поднесе кривична пријава против А.Т.(56) од Куманово, поради...

Скопје 03.12.21 | 23:30

Мириса на плин во неколку куќи во Бутел, а доток на плин нема

Миризба на плин веќе три дена интензивно се шири во домот на Елена Михајловска во скопската населба Бутел. Освен што е неподносливо да се живее во такви услови, таа стравува...

Култура 03.12.21 | 23:23

Меѓународна награда за Марија Павловска

Уметничката Марија Павловска е добитник на меѓународното признание на Интернационалната изложба на азиската, американската и медитеранската уметност – „ААмА“ за...

Црна хроника 03.12.21 | 23:15

Малолетничка претепана во двор на основно училиште во Скопје

На 01.12.2021 во 17.58 часот во СВР Скопје, С.Р.(39) од Скопје пријавила дека околу 17.10 часот во двор на основно училиште на подрачјето на Бит Пазар нејзината малолетна ќерка била...

Сервиси 03.12.21 | 23:09

Подгответе се за студено време: Доаѓаат обилни врнежи од дожд и снег

Утре преку денот облачноста ќе се намалува. Потоа во следните денови времето ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни...

Астро 03.12.21 | 22:54

Три хороскопски знаци ќе ја сретнат својата сродна душа овој декември

Месецот декември започна, а астролозите се согласуваат дека одредени знаци од зодијакот ќе имаат многу магични моменти. Астролозите велат дека овие знаци ќе имаат среќа...

Свет 03.12.21 | 22:38

Германија најави целосен карантин и задолжителна вакцинација

Германија најави дека ќе прогласи заклучување на невакцинираните граѓани. Според канцеларката Ангела Меркел, тоа ќе значи забранет пристап до многу јавни места, вклучувајќи...

Црна хроника 03.12.21 | 22:28

Поради недоразбирање во сообраќајот му се заканувал со огнено оружје

Вчера во 13.00 часот во СВР Скопје, Р.К.(39) од Скопје пријавил дека околу 08.10 часот, на подрачјето на Бит Пазар, по претходно недоразбирање во сообраќајот, му биле упатени...

Економија 03.12.21 | 22:17

Цената на струјата ќе биде во интерес на граѓаните и домаќинствата, вели Бектеши

Ја повикувам и опозицијата, да седнеме и да ги разгледаме и нивните анализи во однос на енергетската состојба и најавата за новата цена на струјата, побара министерот...

Македонија 03.12.21 | 22:12

Бектеши: Преговорите за влез на Алтернатива во Владата се при крај, наредната недела и договор за ресори

Преговорите за влез на Алтернатива во Владата се при крај. Најверојатно наредната недела лидерите на политичките партии ќе го објават и договорот што се однесува до...

Македонија 03.12.21 | 22:08

Заев: Градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој

Преку сеопфатни политики и мулти-институционален пристап градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој, објави...

Македонија 03.12.21 | 22:03

Илија Трпков реизбран за претседател на подружницата на судии од Основниот суд Скопје при Здружението на судии

Подружницата на судии од Основен суд Скопје при Здружението на судии на денешната седница повторно го избра за претседател на подружницата, судијата Илија Трпков. Реизборот...

Балкан 03.12.21 | 21:57

Во Словенија задолжителен карантин за сите што биле во контакт со новиот сој

Сите оние што биле во високоризичен контакт со лице потенцијално заразено со омикрон-сојот на коронавирусот во Словенија ќе мора да бидат во карантин. Правилото што...

Свет 03.12.21 | 21:48

Расте бројот на новоинфицирани со многу брзо темпо: Вчера во ЈАР биле регистрирани 11.535 заболени

Расте бројот на хоспитализирани деца во Јужна Африка. Вчера во Јужноафриканската Република биле регистрирани 11.535 нови инфекции, пет пати повеќе одошто пред една недела,...

Калеидоскоп 03.12.21 | 21:43

Направете ги овие работи во декември за да имате среќа следната година

Крајот на годината е време кога правиме биланс на постигнатото и ги земаме предвид грешките што сме ги направиле, волни или неволни. Сите надежи за подобро ги полагаме...

Свет 03.12.21 | 21:32

СЗО: Омикрон е присутен во 38 држави во светот

Омикрон-варијантата на коронавирусот е присутна во 38 држави. Информацијата денеска ја соопшти Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена организација (СЗО)....

Здравје 03.12.21 | 21:28

69 проценти од позитивните со Ковид-19 и 79 проценти од починатите биле невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со 2 декември. За вакцинирани, објаснуваат...

Македонија 03.12.21 | 21:15

Општина Охрид ќе доделува стипендии за ученици, студенти, магистранти и докторанти со ретки болести и посебни потреби

Донесовме одлука од наредна година за прв пат да доделуваме стипендии за ученици, студенти, магистранти и докторанти со ретки болести и посебни потреби, кои учат и студираат...

Здравје 03.12.21 | 21:04

Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

Новата варијанта на коронавирус – Омикрон е идентификуван во 38 земји ширум светот, но досега не се пријавени смртни случаи, соопшти Светската здравствена организација...

Свет 03.12.21 | 20:53

Рекорден број новозаразени во Словачка и покрај карантинот

Словачка пријави рекорден број на нови инфекции со корона вирус во еден ден и покрај минатонеделното воведување строги ограничувања за движење низ целата земја. Словачкото...