четврток, 2 декември 2021
Свет 02.12.21 | 23:57

ЕМА ја проценува француската вакцина против ковид-19 „Валнева“

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека започнала евалуација на вакцината против ковид-19 на француската биотехнолошка компанија „Валнева“. Вакцината...

Македонија 02.12.21 | 23:44

Ковачки одговори дали ВМРО-ДПМНЕ би коалицирала со ДУИ ако доколку победи на избори

Драган Ковачки член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во собранието, во вечерашното гостување на Телевизија 21 во емисијата „Клик Плус” одговори на прашањето дали доколку...

Свет 02.12.21 | 23:30

Меркел испратена во политичката историја сo највисоки воени почести

Германските сојузни вооружени сили со највисока воена церемонија за цивили се збогуваа со канцеларката Ангела Меркел. Ова стана неофицијална церемонија за збогување...

Економија 02.12.21 | 23:25

Ќе излеземе на улица ако цената на струјата драматично се зголеми

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата „Патот кон“ на ТВ АЛСАТ М, говорејќи за енергетската криза со која се соочува...

Фудбал 02.12.21 | 23:22

Драма на „Олд Трафорд“, Роналдо херој за Јунајтед против Арсенал

Манчестер јунајтед со 3-2 славеше против Арсенал во рамки на дербито на 14.коло во Премиерлигата. Два гола постигна Кристијано Роналдо, кој уште еднаш ја покажа својата...

Економија 02.12.21 | 23:18

Мицкоски: Енергетската криза што е последица на криминалното работење на владата ќе ја покачи енормно цената на струјата

Енергетска криза веќе имаме, но проблемот е колку таа ќе удри на стандардот и колку ќе се зголеми цената на електричната енергија на струјата од први јануари, а јас очекувам...

Македонија 02.12.21 | 23:09

Мицкоски до Софија: ВМРО-ДПМНЕ нема да почитува едностран договор потпишан со Заев

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат испрати порака до бугарскиот претседател и владата...

Македонија 02.12.21 | 23:08

Димитриевски нема да се кандидира за претседател на СДСМ: Ваквиот систем, не е според Статутот

Градоначалникот на Куманово и се уште активен член на СДСМ, Максим Димитриевски денеска потврди дека нема да се кандидира за претседател на партијата. -Ваквиот систем,...

Македонија 02.12.21 | 23:04

Мицкоски: Заев да не прифаќа штетни решенија со Бугарија, да не прифаќа уцени

Јас нема да давам претпоставки што би било кога би било, само ќе анализирам што имаме на располагање. Постојат три опции од кои што две се пореални, а едната е по недеална....

Македонија 02.12.21 | 23:01

Ковачки: СДСМ можат да купат уште пратеник, два или три, знаеме на кој начин владее Зоран Заев

„Имаше изјава дека и нудел пари на некоја пратеничка, која после тоа го одбила… Заев после тоа го демантираше, неговите изјави не може да ги земете сериозно, дали и кога...

Фудбал 02.12.21 | 22:59

Роналдо го постигна јубилејниот 800-ти гол во кариерата!

Кристијано Роналдо вечерва против Арсенал се запиша во листата на стрелците за Манчестер јунајтед и го постигна својот 800-ти гол во кариерата. Португалецот реализираше...

Македонија 02.12.21 | 22:56

Каевски: Важно е да имаме функционално мнозинство во Собранието за да можат да се донесат законите во интерес на граѓаните

СДСМ организира внатрепартиски избори за претседател на партијата на демократски начин и тој демократски капацитет се рефлектира и на изборите закажани за 12 декември...

Македонија 02.12.21 | 22:50

Груби би сакал Заев на почетокот да ја предводи реконструираната Влада

Првиот вицепремиер и генерален секретар на ДУИ, Артан Груби во емисијата 24 анализа рече дека Алтернатива очекува да стане дел од владата зошто имаат исти афинитети...

Македонија 02.12.21 | 22:50

Кастриот кој преку ноќ смени мислење и ја одржа Владата треба да знае дека за власта ќе биде роба со која се тргува

Однесувањето на Реџепи говори за неговиот карактер, говори за него, она кое е негово однесување така и ќе биде перцепиран, немојте да мислите дека и оние кои му го тупнаа...

Здравје 02.12.21 | 22:45

Во март ќе има бустер доза против омикрон, најави шефот на „Модерна“

„Модерна“ би можела да го заврши тестирањето на засилувачката доза за варијантата омикрон во март и да поднесе барање за одобрување во САД, изјави претседателот на...

Македонија 02.12.21 | 22:45

Можни се предвремени парламентарни избори оваа пролет

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во емисијата „Патот кон“ во Алсат телевизија, истакна дека неопходно е да има предвремени парламентарни избори потенцирајќи...

Македонија 02.12.21 | 22:41

Мицкоски: Не е логично да се поддржи најлошата влада во последниве 30 години

За лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, давање поддршка и легитимитет од страна на некоја партија кон актуелната власт е нелогичен чекор, бидејќи...

Македонија 02.12.21 | 22:36

Д-р Чибишев: Имавте илјадници евра за дресирање магариња и за послушниците од СЈО, на матичните им фрлате трошки!

Повторно мерка од Владата со која на најбезобразен начин се подценува достоинството на матичните и докторите од примарна здравствена заштита. Ќе добивале 30 денари...

Македонија 02.12.21 | 22:32

Заев е во скутот на Али Ахмети и е уценет, тие го одржуваат во политичкиот живот

Во вечерашното издание на „Патот кон“ во Алсат телевизија, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, критикуваше дека Зоран Заев треба чесно да признае пред...

Свет 02.12.21 | 22:29

Велика Британија потврди уште 10 инфекции со омикрон

Велика Британија денеска потврди уште 10 инфекции со загрижувачката варијанта на коронавирусот Омикрон, со што вкупниот број се искачи на 42. Британската агенција за...