вторник, 30 ноември 2021
Македонија 30.11.21 | 23:36

Груби: Подготвени сме со одговори удобни за бугарските ставови кои ќе овозможат деблокирање на ветото

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби е оптимист дека во декември ќе има позитивни сигнали за почнување на преговорите...

Балкан 30.11.21 | 23:28

Бугарски европатреник: Во Бугарија нема македонско малцинство и не може да има компромис за тоа прашање

Бугарскиот пратеник од ГЕРБ на Бојко Борисов, Емил Радев, апелираше до колегите од Европскиот парламент да не се обидуваат да ја промовираат темата за постоењето на...

Економија 30.11.21 | 23:20

Првиот вицепремиер: Не е точно дека ќе има големо поскапување на струјата

Вицепремиерот Артан Груби кој беше гостин во Алсат изјави дека не се точни гласините кои кружат во медиумите дека ќе има екстремно поскапување на струјата. Според Груби,...

Македонија 30.11.21 | 23:18

Груби: Што и да ми каже Али Ахмети, јас тоа го правам

Артан Груби, првиот вицепремиер, зборувајќи за кадровските прашања и министерствата што ќе ги преземе Алтернатива кога ќе влезе во мнозинство, Груби одговори дека хипотетички...

Македонија 30.11.21 | 23:14

Во Куманово ќе се отвори Почесен конзулат на Србија, Владимир Стајиќ почесен конзул

„На денешната седница Владата донесе одлука за отворање почесен конзулат на Република Србија во нашата земја, со седиште во Куманово. За почесен конзул Владата го одобри...

Македонија 30.11.21 | 23:10

Груби како добар домаќин: Алтернатива е добредојдена во Владата

Првиот вицепремиер Артан Груби, зборувајќи за иднината на Владата, вечерва во гостување на ТВ Алсат рече дека ДУИ и СДСМ имаат договор да ја водат државата четири години. Локалните...

Сервиси 30.11.21 | 23:05

Нормализиран сообраќајот на патот Струга – Ќафасан

Сообраќајот на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан од 22:15 часот е нормализиран, информираат од АМСМ. На овој патен правец поради ниските температури и појава...

Црна хроника 30.11.21 | 23:03

Пожар во бараките на ИСППИ во Тафталиџе

Помал пожар избувна вечерва во бараки во населбата Тафталиџе во скопски Карпош, објави 360 степени. Според информациите од терен, пожарникарите брзо реагираа и се уште...

Свет 30.11.21 | 22:54

Барбадос ја прогласи Ријана за национална хероина

Светската музичка суперѕвезда Ријана вчера била прогласена за национална хероина во нејзиниот роден град Бриџтаун како дел од прославата на прогласувањето на Република...

Македонија 30.11.21 | 22:48

Костовски: Идниот претседател ќе мора да ги отстрани лошите политички потези на актуелниот премиер

Бизнисменот Трифун Костовски во пресрет на изборот за нов претседател, испрати јасна порака до членовите на СДСМ, но и до раководството на ВМРО-ДПМНЕ: Упатувам силна...

Македонија 30.11.21 | 22:40

Алтернатива до АА: Ако соберете 57 пратеници, четворицата пратеници на Алтернатива ќе бидат за 5 минути во Собранието

Членот на претседателството на Алтернатива Фатон Фазлиу ѝ испрати порака на Алијансата на Албанците дека ако собере 57 потписи, четворицата пратеници на Алтернатива...

Сервиси 30.11.21 | 22:32

Целосно забрана за сообраќај на патот Струга – Ќафасан

Поради ниските температури и појава на голомразица на коловозот, се воведува забрана за сообраќај за сите видови на возила на патниот правец Струга – граничниот премин...

Здравје 30.11.21 | 22:30

СЗО со апел до постарите од 60 години: Не патувајте!

Општите патни забрани нема да го спречат ширењето на омикронот, но патувањата треба да ги одложат лицата постари од 60 години, предупреди Светската здравствена организација...

Свет 30.11.21 | 22:19

Карлсон Такер и Лара Логан од „Фокс њуз“ го споредија Фаучи со „помала верзија на Мусолини“ и Менгеле

Водителите на телевизијата Фокс њуз, Карлсон Такер и Лара Логан, во синоќешни емисии го споредија главниот инфектолог на САД, Ентони Фаучи, со диктатори од Втората светска...

Свет 30.11.21 | 22:09

Агенцијата на ОН за палестински бегалци нема пари за плати на вработените

Генералниот комесар на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (UNWRA) Филип Лазарини денеска изјави дека поради големата финансиска криза, овој месец 28.000 вработени во...

Свет 30.11.21 | 22:05

Напаѓал сам со пиштол, бил приведен за 5 минути: 15-годишник уби тројца соученици, меѓу повредените и еден наставник

Три лица, за кои се верува дека се ученици, се убиени во пукање во средното училиште Оксфорд во Оксфорд, Мичиген, соопштија локалните власти. Други шест се застрелани...

Фудбал 30.11.21 | 22:03

Четвртфиналните натпревари од фудбалскиот Куп на Македонија се одигруваат утре

Четвртфиналните натпревари од фудбалскиот Куп на Македонија за 2021 година се одигруваат утре со почеток во 13 часот. Актуелниот шампион Шкендија во Тетово ќе се соочи...

Останати спортови 30.11.21 | 21:59

Кина стравува од сојот омикрон: Може да се отежни организацијата на ЗОИ

Кина денеска призна дека омикрон, новиот сој на коронавирусот, може да донесе дополнителни потешкотии во организацијата на Зимските олимписки игри во Пекинг, но ја...

Фудбал 30.11.21 | 21:54

Атанасов со солзи ги посвети головите на својот починат пријател: „Ме остави да се борам сам, брат мој“

Јани Атанасов денеска го одигра натпреварот на животот. За Хајдук постигна два прекрасни гола, и ги посвети на штотуку починатиот пријател. Неговиот другар загина во...

Свет 30.11.21 | 21:51

Сопругата на Ел Чапо осудена на три години затвор

Сопругата на мексиканскиот нарко бос „Ел Чапо“, Ема Коронел Ајспуро денеска беше осудена од американскиот федерален суд на три години затвор, откако призна дека е...