понеделник, 29 ноември 2021
Свет 29.11.21 | 23:58

Во Шкотска откриени шест случаи на заразени со омикрон, а не се патници од Африка

Во Шкотска, идентификувани се шест случаи на инфекција со новиот сој на ковид-19 наречен омикрон. Шкотските власти соопштиле дека четири случаи биле пронајдени во Ланаркшир,...

Свет 29.11.21 | 23:35

Гори фабрика во престолнината на Чиле, облак од токсичен чад над градот

Поради големиот пожар во една фабрика, над чилеанската престолнина Сантијаго се надвил облак од густ сив чад, па некои авионски летови биле пренасочувани, а училиштата...

Култура 29.11.21 | 23:25

Делата на Мерсад Бербер од утре во галеријата „Ел Греко“

Уметничката галерија „Ел Греко“ ја подготви изложбата на еден од најреспектираните уметници од поранешна Југославија – Мерсад Бербер, која ќе се отвори на 30 ноември,...

Култура 29.11.21 | 23:20

Во Крушево ќе се отвори спомен-соба на Васил Иљоски

На 3-тата седница на Советот на општина Крушево се донесе одлука за отворање на спомен соба на Васил Иљоски. Истата ќе биде сместена во горната училишна зграда. Градоначалникот...

Калеидоскоп 29.11.21 | 23:08

Стража под снежна покривка

На Стража паѓа снег и се задржува на коловозот, објави порталот Порта мк.

Свет 29.11.21 | 22:48

1.300 евра ковид-бонус за работниците во јавниот сектор во Германија

Работниците во германскиот јавен сектор в година ќе добијат бонус од 1.300 евра поради пандемијата на коронавирусот и 2,8 отсто повисока плата. Повеќе од милион работници...

Здравје 29.11.21 | 22:31

Хрватски молекуларен биолог: Омикрон ќе зарази повеќе луѓе, ќе има повеќе смртни случаи

Иван Кристијан Куролт, хрватски молекуларен биолог од Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ во Загреб, објасни што досега знаеме за новиот сој на коронавирус. Колку...

Фудбал 29.11.21 | 22:19

Меси по седми пат ја освои Златната топка

Лионел Меси ја освои седмата Златна топка, втора по ред по 2019 година. Второто место му припадна на Роберт Левандовски, додека трет на листата на Жоргињо. По Меси според...

Сервиси 29.11.21 | 22:14

Врнежите од дожд ќе преминат во снег- временска прогноза на УХМР до петок

Во текот на ноќта врнежите ќе преминат во снег и на некои од повисоките места. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Поради продор на студена воздушна...

Македонија 29.11.21 | 21:52

Сопственикот на „Беса транс“ за БНТ: Имаше туби со вода, во секој автобус мора да ги има, во случај нешто да се скине, да се случи, да се надополни

Сопственикот на Беса транс, Беким Хаџиу, во интервју за бугарската БНТ зборуваше за автобусот во кој загинаа 45 македонски граѓани. Тој вели дека често си помислува зошто...

Балкан 29.11.21 | 21:35

Невреме во Албанија, владата ги замоли граѓаните без нужна потреба да не излегуваат од дома

Албанија ја зафати невреме проследено со обилен дожд, грмежи, силен ветер, град а во северните и источните делови и снег. Тирана и Лежа обелеа од град, реките Шкумбин...

Балкан 29.11.21 | 21:30

Почина 25 годишна трудница: Излетала од коловозот, удрила во бетонска ограда, а потоа во дрво

Во страшна сообраќајка во Подравина (Хрватска), на патот меѓу Козаревац и Клоштар Подравски, загина 25 годишната Н.В., јавуваат хрватските медиуми. Според полицијата,...

Филм 29.11.21 | 21:19

Кира Најтли води битка со коронавирусот

Како што пренесува Телеграф, глумицата се наоѓа во изолација во својот дом во Лондон, каде се бори против короната заедно со своите ќерки, 6-годишната Еди и 2-годишната Делајла,...

Твитови 29.11.21 | 21:13

Ако сакаш да одиш во Истанбул, провери ја агенцијата во Централен регистар, па во УЈП, пa…


Македонија 29.11.21 | 21:07

Мнозинството граѓани сметаат дека осудените за 27 април се жртви со цел да се прикријат вистинските виновници

Народот го урна случајот 27 април, само вака може да се опише последната анкета на ИПИС на тема истражување на јавно мислење „Настани од 27 април“. На прашањето „Дали...

Здравје 29.11.21 | 20:57

Бионтек и Модерна веќе работат на нови вакцини против Ковид-19 кои ќе штитат од омикрон варијантата

Откако ги лансираа своите вакцини против Ковид -19, BioNTech и Moderna напорно работат на верзии кои ќе ги опфатат сите нови варијанти на коронавирусот. Откако на виделина излегоа...

Калеидоскоп 29.11.21 | 20:53

Рачно изработен накит, грнчарски производи и уметнички дела на „Кичево одржливо експо“

Младиот грнчар Мартин Митрешкоски од Вранештица, изработувачите на рачен накит Ангела Мојсоска и Благојче Секулоски, уметникот Тео Герасимоски, Зоран Илиески изработувач...

Балкан 29.11.21 | 20:46

Во Хрватска се превртел камион од Македонија што превезувал автомобили

Камион со платформа за превоз на други возила се преврте на 130 километри од јужната страна на автопатот А3 Брегана-Липовац, објави хрватски 24 сата. Несреќата се случила...

Свет 29.11.21 | 20:36

Шведска и Шпанија ги регистрирале првите случаи со новиот вид на коронавирус – Омикрон

Шпанија и Шведска денеска соопштија дека ги регистрирале првите случаи на зараза со новиот вид на коронавирусот – Омикрон. Во Шпанија Омикрон е откриен кај патник...

Македонија 29.11.21 | 20:23

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот на автобусот

Сопственикот на „Беса транс“ Беким Хаџиу, бил во еден од автобусите кои се враќале од Истанбул, како втор возач, но сите четири автобуси не возеле во конвој, туку разделени...