четврток, 25 ноември 2021
Естрада 25.11.21 | 23:45

Естрадата во шок: Финалист на „Ѕвездите на Гранд“ почина во 36 година од животот

Почина Јасмин Хасиќ, поранешен финалист во „Ѕвездите на Гранд“. Талентираниот пејач имаше само 36 години. Неодамна му бил откриен тумор на бубрезите поради кој пред...

Македонија 25.11.21 | 23:29

Разрешена е мистеријата: Не постоел осми патник во автобусот?

Вечерва бугарската „БНТ“ информираше дека е разрешена мистеријата околу осмиот патник, кој наводно е меѓу спасените од трагичната несреќа на автопатот „Струма“...

Ракомет 25.11.21 | 23:21

Вујовиќ: Ако мислат дека друг тренер може да направи промени, јас ќе си заминам

Првото полувреме беше пресудно за поразот на РК Вардар каде македонскиот првак постигна само еден гол во 16. минути. Иако во вториот дел играта ја подобри, сепак тоа не...

Свет 25.11.21 | 22:55

Турската полиција со солзавец растера протести против насилство врз жени

Турската полиција денеска во Истанбул употреби солзавец врз неколку стотици жени собрани против насилството врз нив и повлекувањето на Турција од меѓународниот договор...

Скопје 25.11.21 | 22:51

Стефковски вечерва на терен со еко-патрола низ Гази Баба

По големиот број на реакции и барања од страна на граѓаните на општина Гази Баба, вечерва 25.11.2021 година, градоначалникот Бобан Стефковски заедно со инспекциската служба...

Ракомет 25.11.21 | 22:45

Вардар го претрпе петтиот пораз во низа во ЛШ

Ракометарите на Вардар го претпеа петтиот пораз во низа во Лигата на шампионите, откако на домашен терен во СЦ „Јане Сандански“ загубија од унгарскиот шампион ПИК...

Македонија 25.11.21 | 22:40

Формирана работна група за пренесување на починатите од сообраќајната несреќа во Бугарија

Владата на редовната 121 седница ја разгледа информацијата за планот за пренесување на повредените лица и на телата на починатите во сообраќајната несреќата во Бугарија,...

Економија 25.11.21 | 22:29

По 12 години ќе се активира ТЕЦ Неготино: Прво ќе се провери дали опремата е во функција

Владата денеска даде согласност на Електрани на Македонија (ЕСМ) да го активира со работа ТЕЦ Неготино за времено дополнително производство на електрична енергија...

Македонија 25.11.21 | 22:25

По информациите дека недостасува еден патник, Русковска издаде наредба за листа на патници кои излегле и влегле со „Беса транс“

На турата за Истанбул на 18 ноември тргнале четири автобуси. Едниот од нив имаше несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, а останатите три истата ноќ се вратија во...

Македонија 25.11.21 | 22:10

Кутиров: Немам проблем да поднесам оставка ако тоа помогне

Директорката на царинската управа Славица Кутиров во емисијата 24 анализа истакна дека интерната процедра на царината е дека секторот за внатрешна контрола почнува...

Црна хроника 25.11.21 | 22:07

Дивоградбата на Стојменов, коj кажа дека дал мито, кај Беко расте, а обвинителство се уште молчи

Дивоградбата на Стојменови кај Беко расте, додека обвинителство се уште молчи. Јавното обвинителство неодамна информираше дека по кривична пријава оформило предмет...

Македонија 25.11.21 | 21:54

Ниту ги одобри, ниту ги отфрли: Владата ги разгледа предложените мерки за вакцинација

Владата на Република Македонија на редовната 121 седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести за интензивирање...

Црна хроника 25.11.21 | 21:46

По четири години МВР поднесе кривична пријава против Слободанка Алексовска

Поранешната раководителка во Агенцијата за вработување и советничка во Град Скопје од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Слободанка Алексовска, која моментално е дел од органите...

Астро 25.11.21 | 21:29

На нив ѕвездите ќе им бидат наклонети во декември: Ги чека вистинска магија

Крајот на годината е близу, наредната не очекуваат нови астролошки предизвици, а експертите за небесни услови тврдат дека последниот месец од годината ќе донесе посебни...

Македонија 25.11.21 | 21:12

Ѓурчевски: До сега некој требаше да понесе одговорност, но ние како држава како да заборавивме што е тоа морална одговорност

Поранешниот началник во Министерството за внатрешни работи, Љубомир Ѓурчевски во „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека досега некој требаше да понесе одговорност заради тоа...

Свет 25.11.21 | 21:05

ЕК предлага сертификатот за вакцинација во ЕУ да важи девет месеци по втората примена доза

Европската комисија (ЕК) предлага да се ажурираат правилата за движење во ЕУ кои беа воведени за справување со ковид-пандемијата. Предлогот на ЕК е сертификатот за вакцинација...

Црна хроника 25.11.21 | 20:50

Обвинителствата ќе ги споредуваат листите на патници од граничните премини

Веднаш по денешната прес – конференција на бугарските органи на истрагата во врска со сообраќајната несреќа што се случи завчера на автопатот „Струма“, Основното...

Калеидоскоп 25.11.21 | 20:17

Љупчо беше намачена душа, срце планина: Пријател раскажува за загинатиот шофер во автобуската трагедија

Љупчо Зафиров е еден од загинатите во страшната автобуската несреќа во Бугарија, во која покрај него, животот го загубија уште 44 лица, а седуммина се повредени. Зафиров...

Македонија 25.11.21 | 19:57

Јовески: Делот околу моторот на автобусот не бил зафатен од пожарот, таму биле тубите!

Првиот човек на јавното обвинителство Љубомир Јовески потврди дека еден од преживеаните патници му кажал дека од автобусот се спасиле 8 лица. Да, точна е информацијата....

Скопје 25.11.21 | 19:35

Стефковски го посети семејството од Сингелиќ кое загуби два члена во трагична несреќа во Бугарија

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, го посети семејството Османи од населеното место Сингелиќ. Семејството Османи има загубено две жртви во несреќата. Градоначалникот...