четврток, 28 октомври 2021
Македонија 28.10.21 | 23:59

Ахмети го бодри Заев да не поднесува оставка, ова се само локални избори

Претседателот на Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 порача дека премиерот Зоран Заев не е во право кога најавува...

Скопје 28.10.21 | 23:57

Преку дигитализација и новиот едношалтерски систем, сите граѓани ќе уживаат во брзи, транспарентни и одговорни јавни услуги

Мојот план за Скопје, мојата визија ги претставив со амбициозни, но возможни, реални проекти. Повеќето од нив може да се спроведат веќе во првите две години од мојот мандат....

Македонија 28.10.21 | 23:56

Максим Димитриевски: Ги повикувам членовите од мојата СДСМ да ме поддржат во недела, со нашиот концепт добиваат граѓаните

„Коалицијата којашто ние ја предводиме во моментов, која што е граѓанска иницијатива, а зајакната со уште два политички субјекти, едниот е Алијанса за Албанците, а другите...

Македонија 28.10.21 | 23:54

Ахмети: Ќе победиме во Тетово и Гостивар

Претседателот на Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, вечерва во живо во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 упати остри критики кон Арбен Таравари. Тој...

Македонија 28.10.21 | 23:50

Мицкоски: Ако потребно е да ги издржиме овие измами и црна кампања од власта, нека знаат дека подготвен сум да ја платам секоја цена за слободата и новата заедничка иднина

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вечерашниот предизборен митинг во Скопје истакна дека доколку е потребно да се издржат сите измами и црна кампања...

Семејство 28.10.21 | 23:36

Мажите не смеат да ги изгубат овие навики кога ќе стапат во брак!

Она на што многумина се воодушевуваат денес кога ќе сретнат постара двојка на улица, е нивната близина изразена со најбаналниот чин на држење за рака. Токму допирот...

Скопје 28.10.21 | 23:33

Арсовска до Заев: Вашата оставка нека биде првото ветување што сте го исполниле

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска вечерва од главниот митинг пред Филхармонија уште еднаш го повика премиерот Заев да се држи до зборот...

Македонија 28.10.21 | 23:32

Димитриевски: Од една од најзадолжените општини, денеска Куманово е финансиски стабилна општина без никакви долгови

Независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово Максим Димитриевски во дебатната емисија на телевизија Клан потенцираше дека пред четири години сите основни...

Македонија 28.10.21 | 23:30

Левица: СДСМ со црна кампања очајно се обидува да се спаси од неминовниот пораз

Црната кампања која не беше изоставена во овој предизборен период се засили на самиот финиш. СДСМ, веројатно исплашени после оној катастрофален резултат во првиот круг,...

Скопје 28.10.21 | 23:27

Шилегов: Го вративме мирот во овие 4 години, децата не се тепаат веќе

Во емисијата „Патот кон“, актуелниот градоначалник на Град Скопје и кандидат на СДСМ, Петре Шилегов, ја искоментира подобрената безбедносна состојба генерално, во...

Скопје 28.10.21 | 23:16

Што вети Шилегов пред 4 години, а скопјани никогаш не го видоа – Петре попарен

Електрични автобуси, гасовод, мостови, сообраќајници, тунел под Кале, крстосница кај Мавровка… граѓаните ништо не видоа. Ископа дупка за мост, се фотографираше, па...

Црна хроника 28.10.21 | 23:00

Жестока тепачка покрај автопатот кај Гостивар: Aктивисти на ДУИ крвнички претпаа поддржувач на Алијанса?

Социјалните мрежи вечерва се преплавени со видео за кое се тврди дека е настанато на автопатот близу Гостивар. На него се гледа дека едно момче крвнички тепа друго додека...

Македонија 28.10.21 | 22:37

Муцунски: Јасна е потребата од ново парламентарно мнозинство, граѓаните јасно се определија за промени

По резултатот кој што се случи по завршувањето на првиот изборен круг имавме еден израз на волјата на граѓаните кои јасно се определија кон опозицијата и доблесно е...

Семејство 28.10.21 | 22:25

Што мажите не сакаат во бракот!

Вообичаено е мислењето дека мажите одлучуваат да стапат во брак само поради две работи – редовно задоволување на интимните потреби и желбата секогаш да имаат складирана...

Скопје 28.10.21 | 22:17

Арсовска: Скопје ќе биде почетокот на промените во цела Македонија

Имаме решенија за Скопје, план како да го направиме Скопје модерна европска метропола со чисти улици, со непречен сообраќај, со паркови и зеленило, со чист воздух за...

Балкан 28.10.21 | 22:15

Заради македонското малцинство, САД ја повикаа Бугарија да ги исполни своите обврски за заштита на човековите права

Американскиот амбасадор во Софија работи да се обрне внимание на проблемите со прекршување на човековите права во земјата, рече на денешниот распит во Претставничкиот...

Македонија 28.10.21 | 22:01

Пецаков: Ќе го вратиме полниот сјај на Охрид како главен туристички центар на Македонија

Охрид повторно ќе биде претпознатлив по развиениот туризам во кој туристите ќе се чуствуваат убаво, за чиј престој во градот времето ќе им биде искористено со разни...

Технологија 28.10.21 | 21:49

И Фејсбук си го смени името, ќе се вика Мета

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг денеска претстави серија нови концепти насочени кон „Метаверзумот“, пренесува Гардијан.  Тој најави и дека компанијата...

Македонија 28.10.21 | 21:36

Максим Димитриевски: Заедно со граѓаните во недела ја потврдуваме победата и во вториот круг

Независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово Максим Димитриевски во вечерашното гостување во дебатната емисија на телевизија Клан истакна дека на претстојните...

Скопје 28.10.21 | 21:28

Арсовска: Откако ќе станам градоначалник ќе се откажам од статусот конзул на Унгарија и од претседател на ССК

Ќе се откажам од статусот конзул на Унгарија како и од функцијата претседател на Сојуз на стопански комори на Македонија, со цел да ја извршувам градоначалничката функција,...