вторник, 26 октомври 2021
Скопје 26.10.21 | 23:58

Арсовска: Ја нападнаа идејата за бесплатен јавен превоз, а после еден ден излегоа и го понудија истото

Скопјани ќе го добијат она што го заслужуваат, јас во оваа кампања се занимавам со тоа што ќе работам за скопјани, јас не сум како нив. Од друга страна има човек кој не...

Фудбал 26.10.21 | 23:39

Верувале или не Арсенал почна да победува

Во англискиот Лига Куп, познат како „Карабао Куп“ Арсенал во регуларниот дел го реши тимот на Лидс со головите на Чемберс и Нкетиа во вториот дел. Челзи дури по изведувањето...

Сервиси 26.10.21 | 23:37

Oблечете се убаво, утре ќе биде студено

Времето утре наутро во Македонија ќе биде студено, преку денот сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Во во наредните денови...

Скопје 26.10.21 | 23:17

Детектирав над 100 диви депонии и се обврзав дека во првите 82 дена од мандатот ќе се исчистат

Нечистотијата е еден од најголемите проблеми, нешто на што скопјани дневно се жалат и тоа мора да се реши како проблем, рече Данела Арсовска, независен кандидат за градоначалник...

Македонија 26.10.21 | 23:05

Kaсами: Aрифи не ги исполни ветувањата

Кандидатот на Движењето Беса, за градоначалник на Тетово, Билал Касами во „Емисија 200“ на Алсат рече дека досегашната градоначалничка, Тетута Арифи, два мандата не...

Македонија 26.10.21 | 22:55

Максим Димитриевски: Изборниот резултат покажува дека „За наше Куманово“ е сигурен победник

Независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово Максим Димитриевски, во денешното гостување во емисијата „Став“ на локалната ТВ Плус потенцираше дека граѓаните...

Македонија 26.10.21 | 22:41

Тачи за Касами: Да сум како Заев ќе го избркам од Влада

Лидерот на ДПА Мендух Тачи го обвини Биљал Касами од Беса ги изневерил и оти премиерот Зоран Заев мора да реагира. За вториот круг, договоривме сите заедно да се поддржиме,...

Македонија 26.10.21 | 22:31

Героски со порака до опозицијата: СДСМ никогаш не бил во ваква паника, В недела отворете очи на избирачките места и чувајте ги избирачките кутии

Го следам СДСМ три ипол децении. Од времето на СКМ и СКМ-ПДП.Ги следев сите изборни кампањи. И сведочам: СДСМ никогаш не бил во ваква паника и очај како сега. Дури ни во...

Македонија 26.10.21 | 22:22

Се подготвува ли изборен фалсификат: ДИК на пет дена пред избори ќе дозволи на гласачкото ливче да нема печат

Државната изборна комисија денеска на седницата донела одлука за измена на уптаството за важечки и неважечки ливчиња кое предвидува одредба спротивна на одредбата...

Естрада 26.10.21 | 22:12

„Јутро је“: Нада Топчагиќ ечи низ Милано

Oткако Златан Ибрахимовиќ ја направи славна фолк пејачката Нада Топчагиќ, таа сега стана славна во Италија.Нејзината „Јутро је“ одекнува низ Милано. Туристите си ја...

Македонија 26.10.21 | 21:57

Од 15 ноември свадби на затворено, ќе работат дискотеките и ноќните барови

Владата на денешната седница донесе одлука со која се дозволува организирање и одржување на семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции и слично, во...

Македонија 26.10.21 | 21:55

Тачи во одбрана на Заев: Тој многу жртвуваше државата да оди напред

Во вечерашното дебатно издание „Click Plus“ на ТВ21 гостува лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Тој вели дека премиерот Зоран Заев жртвувал многу за државата да оди напред. „Заев...

Македонија 26.10.21 | 21:41

Арсовска: Немам бугарско државјанство

Човекот лично ме напаѓа, се обидува да ме дисквалификува, ги негира моите квалификации и ме деградира како личност, вели кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на...

Македонија 26.10.21 | 21:36

MВР ги демантира информациите на ВМРО-ДПМНЕ за изборен поткуп

ВМРО-ДПМНЕ и вечерва, како што беше случај и во претходните неколку денови, продолжува да шири невистини за работењето на полицијата. Пласираат конструкции и лаги за...

Македонија 26.10.21 | 21:31

Пецаков: Две пречистителни станици, заштита на старата охридска архитектура и решавање на проблемот со плажите

Промените во Македонија започнаа и тоа е видливо на ниво на цела држава, посебно во оние што претставуваат големи градови. Или е завршено во првиот круг или во истите...

Скопје 26.10.21 | 21:31

Jaкимовски: Весковски бега од дебата

Јас морам да кажам дека господинот Весковски во вториот изборен круг не кажа две реченици зошто граѓаните на Карпош би требало да го поддржат него, зошто би требало...

Економија 26.10.21 | 21:27

Мицкоски: Заев, Љупче – Путерот си крадат на тендери, договори во четири очи, крадат и струја од регионалниот систем

„Настрана оние фалења на власта дека биле најдобри, дека постигнувале извонредни резултати, дека секаде каде што одел Заев црвени килими му постилале. А, вие и јас знаеме...

Македонија 26.10.21 | 21:26

Од 15 ноември за влез ќе бидат потребни две дози вакцини, нема веќе во кафеана со една доза

Нема веќе влез во угостителски објекти со една доза вакцина. Владата на денешната седница одлучи од 15 ноември услов за влез да биде сертификат за примени две дози вакцина....

Скопје 26.10.21 | 21:20

Мицкоски: Заокружете 82 за менаџер на градот, за Данела Арсовска

Кандидатот за градоначалник на СКопје, Данела Аровска вечерва беше во скопската населба Лисиче. Таа заедно со сега веќе градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски...

Скопје 26.10.21 | 21:18

Арсовска: Доаѓа големата победа на 31 октомври, скопјани ќе изберат поубав живот и  модерно Скопје, победата од првиот круг ќе биде уште поголема

Доаѓа големата победа, скопјани ќе изберат човек кој ќе ги застапува сите за поубав живот, за модерно европско Скопје во кое сите ќе бидеме среќни и горди, изјави кандидатката...