недела, 24 октомври 2021
Балкан 24.10.21 | 23:55

Брнабиќ откри како планирале да го убијат српскиот претседател

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил детално и долго планиран,...

Свет 24.10.21 | 23:38

Израел ќе набави шест милиони дози вакцини за деца од пет до 11 години

Израел ќе набави шест милиони дози вакцини од „Фајзер/Бионтек“ на почетокот на јануари за да помогне во кампањата за вакцинација на децата на возраст од пет до 11 години. Кампањата...

Музика 24.10.21 | 23:25

Ед Ширан е позитивен на ковид-19

Светски познатиот поп-пејач Ед Ширан Пејачот објави дека е позитивен на ковид-19 на помалку од седмица пред објавуањето на петтиот албум, но порача дека и натаму има намера...

Македонија 24.10.21 | 23:15

Димовски: Реториката на поделби и меѓунационална омраза е директно осмислена, организирана и поттикната од Владата

Реториката на поделби и меѓунационална омраза е директно осмислена, организирана и поттикната од Владата на Република Македонија, смета поранешниот пратеник на ВМРО...

Психологија 24.10.21 | 23:05

Шпанскиот крал добил инјекција со женски хормони бидејќи неговиот сексуален нагон почнал да претставува опасност за државата

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос (83) добил инјекција со женски хормони бидејќи неговиот сексуален нагон почнал да претставува опасност за државата, тврди поранешен...

Останати спортови 24.10.21 | 22:52

Драма на трката во САД, победник е Макс Верстапен

Макс Верстапен осмипат сезонава успеа да победи на трка од Гран При серијата во Ф1 шампионатот и да се зацврсти на првото место во генералниот поредок, пред неговиот...

Астро 24.10.21 | 22:37

Овие четири хороскопски знаци следната недела ќе бројат пари

Риби ​Заработување или како да се дојде до поголема сума пари е вашиот интерес следната недела. На неколку наврати ќе добиете поголема или непланирана сума, можеби...

Македонија 24.10.21 | 22:25

Героски: После Мирко Попов и неговото „За мене Скопје е дијагноза“ оди гласај ги!

Мирко Попов, „хардкор скопјанец”, на митингот на СДСМ: “За мене Скопје е дијагноза”. Оди после гласај ги…, пишува новинарот Бранко Героски на својот профил...

Семејство 24.10.21 | 22:13

Да му помогнеме на Гоце од Свети Николе кому му изгоре куќата

На Гоце Здравковски од Свети Николе, кој живее сам, во скромни услови и со скромни примања, му изгоре куќичката во која живее. На социјалните мрежи има апел до сите кои...

Скопје 24.10.21 | 22:02

Котлар: Во населбата Пролет се предвидени енергетски фасади и нова детска градинка

Акцијата од врата до врата вечерва ја продолживме во населбата Пролет, вели Наташа Котлар, кандидатот за градоначалник на општина Центар поддржан од ВМРО-ДПМНЕ. -За...

Македонија 24.10.21 | 21:55

ВМРО ДПМНЕ утре ќе објави нови информации од аферата злосторничко здружување на полицајци кои му служат на СДСМ

Од најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ за утре најавија дека ќе објават нови информации од аферата злосторничко здружување на полицајци кои му служат на СДСМ,...

Македонија 24.10.21 | 21:47

Мицкоски од Вевчани порача: Победата е на дофат, излезноста е клучот, вистинскиот избор е Спасе Кочовски

Победата е на дофат, излезноста е клучот, вистинскиот избор е Спасе Кочовски, порача вечерва од Вевчани Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ пред вториот круг локални...

Црна хроника 24.10.21 | 21:34

Скопјанка во автомобилот влетала и го скршила стаклото на канцеларијата на ЕУ

Утринава околу четири часот скопјанка која го управувала својот автомобил, од засега необјасени причини влетала и го скршила стаклото на канцеларијата на Европската...

Македонија 24.10.21 | 21:18

Мицкоски: Елшани гласа за број 7, за д-р Кирил Пецаков

Елшани гласа за број 7, за Д-р Кирил Пецаков и за промени, проекти и победи, најави Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО ДПМНЕ.

Македонија 24.10.21 | 21:11

Мицкоски: Полицајците на Спасовски и Заев кои злосторнички се здружиле и вршеле притисоци, малтретирања на народ извршиле тешко кривично дело

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва од Вевчани истакна дека на граѓаните им се случува инфлација, додавајќи дека покрај пораст на цените на горивата,...

Вести 24.10.21 | 21:05

Заев од Радовиш: Многу е важно да се обединиме сите

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Радовиш оствари средба со граѓаните и со пензионерите, кои ги повика на 31 октомври обединети заедно да ја донесат победата,...

Балкан 24.10.21 | 21:00

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добиле смртни закани

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка во која нему и на неговото семејство им се заканувааат со смрт, а слична закана добил и министерот за одбрана Матеј Тонин,...

Скопје 24.10.21 | 20:54

Арсовска: Од Кисела Вода испративме порака дека времето на неработниците и на лажните ветувања е завршено

Од Кисела Вода испративме порака дека времето на неработниците и на оние што даваат лажни ветувања а ништо не исполнија од тоа што ветија, е завршено. Сега ќе имате свој...

Фудбал 24.10.21 | 20:43

Ливерпул го прегази Манчестер Јунајтед

Ливерпул го прегази Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“ со 5-0 и му го нанесе еден од најтешките порази во историјата. Со оваа победа Ливерпул израмни рекорд токму на...

Македонија 24.10.21 | 20:34

Методија Белевски од МНР вршел притисок во Комисијата, му се заканувал на Ѓорѓиев за оставката

Првиот човек на Директоратот за билатерални односи со европски држави Методија Белевски бил високиот функционер од МНР кој вршел политички притисоци врз одлуките...