сабота, 23 октомври 2021
Економија 23.10.21 | 23:57

Далеку се од просечната плата: Ова се петте најниско платени сектори во Македонија

Во Македонија постојат економски дејности во кои просечната плата на вработените е речиси двојно помала отколку државниот просек. Според податоци на ДЗС, вработените...

Македонија 23.10.21 | 23:54

Новата иднина е победа над стравовите, над делбите на наши и ваши, леви и десни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска по повод 23-ти Октомври – Денот на Македонската револуционерна борба пред охриѓани потенцираше дека новата иднина...

Македонија 23.10.21 | 23:45

Кога Надица од Ново Село избрала да се бори за книгата продавајќи пиперки на пазарот, кои сме ние да се откажеме

Народот не верува во скапите реклами на власта каде убаво се живее, туку во тоа дека се соочува со апатија и тежок живот. И затоа нам ни треба нова иднина. И ова го правам...

Свет 23.10.21 | 23:45

Орбан обвини дека Вашингтон, Брисел и Сорос се мешаат во унгарските внатрешни работи

За време на големиот собир во Будимпешта, унгарскиот премиер Виктор Орбан предупреди дека меѓународни центри на влијание, во Брисел и Вашингтон, како и мрежата на левичарскиот...

Македонија 23.10.21 | 23:35

Заев: Прогресивното граѓанство гласа за прогрес, се обединува

Прогресивното граѓанство на 31 октомври ќе гласа за Прогрес, бидејки тоа е неговата, тоа е нашата лична идеологија – најдоброто за сите, порача вечерва претседателот...

Македонија 23.10.21 | 23:34

Мицкоски: Решението е зад параванот, вие таму сте главни, вие и вашата волја, вие и вашите соништа, вие и нашата заедничка иднина

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва пред граѓаните во Охрид порача дека решението за да се стави крај на оваа апатија е зад параванот, порачувајќи дека...

Македонија 23.10.21 | 23:31

Илиевски: Зоќе вели дека секој глас против СДСМ бил грешка, ваква ароганција и летнато пиле не памтам во Македонија

Богдан Илиевски ја коментира изјавата на Зоран Заев дека секој глас против ДСМ бил грешка. Зоќе вели дека секој глас против СДСМ бил грешка. И дека ако сметаш дека грешат...

Фудбал 23.10.21 | 23:25

„Ја излези Ѓурѓо“ грми низ Тетово: Вистинска фешта на Комити и Војводи

Навивачките групи на Вардар и Тетекс, „Комити“ и „Војводи“ направија вистинска фешта во Тетово. Тетекс го пречека Вардар во осмото коло од Втората лига во натпревар...

Црна хроника 23.10.21 | 23:15

Еден загинат и тројца тешко повредени во собраќајка на автопатот Тетово-Скопје кога „јагуар“ излетал од патот

Едно лице почина во сообраќајка на автопатот Тетово-Скопје, во близина на село Ласкарци, откако вечерва во 17.53 часот патничко возило „јагуар“ со гостиварски регистарски...

Македонија 23.10.21 | 23:12

Героски: Заев го поддржа Мерко затоа што СДСМ го слуша гласот на народот

Новинарот Бранко Героски, ја коментира изјавата на Зоран Заев дека СДСМ во вториот круг од локалните избори ќе го поддржи струшкиот кандидат на ДУИ, Рамиз Мерко иако...

Македонија 23.10.21 | 23:03

ВМРО-ДПМНЕ изнесува докази како Зоран Заев го има окупирано системот и ги користи институциите за партиски цели

Утре во 10 часот ВМРО-ДПМНЕ ќе обелодени докази како Зоран Заев го има окупирано системот и ги користи институциите за партиски цели, со цел шиканирање на ВМРО-ДПМНЕ,...

Скопје 23.10.21 | 22:58

Ова ли е најдоброто: Човекот од кого слуша и учи Герасимовски повикува на куршум в чело за Мицкоски

Идеологот на СДСМ, новинарот Бранко Тричковски, кој е познат во јавмсота по своите некрофилски објави на социјалните мрежи полни со директни закани и повикување на...

Филм 23.10.21 | 22:34

Асистент на режисерот му гарантирал на Болдин дека пиштолот е безбеден

Асистентот на режисерот, му гарантирал на Алек Болдвин дека пиштолот со којшто актерот застрела колешка за време на снимање на филм е безбеден. Судските записи откриваат...

Свет 23.10.21 | 22:29

Пентагон ги објави бројките на американски војници починати од Ковид-19

Бројот на американски војници кои починале од компликации предизвикани од Ковид-19 достигнал 70, пишува американскиот весник „Милитари тајмс“. Изданието нагласува...

Скопје 23.10.21 | 22:23

Шилегов: За четири години изградивме повеќе инфраструктура и суштински проекти отколку за 27 години претходно

Го градевме Скопје со срце, изградивме повеќе инфраструктура и суштински проекти отколку за 27 години претходно, работевме само според приоритетите на граѓаните и вложувавме...

Балкан 23.10.21 | 22:15

Голем хакерски напад врз системот за издавање зелени Ковид сертификати во Бугарија

Во Бугарија е извршен голем хакерски напад врз Националниот систем за издавање зелени сертификати. За нападите потврдуваат од „Информативни служби“ кои во изминатите...

Балкан 23.10.21 | 22:09

Хрватите добиваат право да патуваат во САД без визи

Хрватските државјани од денеска може да патуваат во САД без виза, објави американската амбасада во Загреб. Таа одлука на Електронскиот систем за овластување за патување...

Македонија 23.10.21 | 21:59

Мицкоски: Новата иднина е нашиот 30-годишен сон за Македонија каква сакаме да ја имаме

Ова не е моја борба, тука наша борба за заедничката иднина. И ви велам креваме глава кога тие сакаат да бидеме со спуштени колена. Одлучивме да се бориме, затоа што имаме...

Скопје 23.10.21 | 21:55

СДСМ: Обединувањето е клуч за сите успеси, да се обединиме за Петре Шилегов

На денешниот големиот собир со граѓаните на Скопје, пред пруситните се обратија советничката на СДСМ и коалицијата во советот на град Скопје атлетичарката Дрита Исљами,...

Македонија 23.10.21 | 21:42

Максим Димитриевски: Јас имам само една коалиција, а тоа е коалицијата со граѓаните

Срамни се обвинувањата на СДСМ Куманово кои се однесуваат на мојата кандидатура за градоначалник на претстојните локални избори, каде велат дека сум склучил пакт...