четврток, 21 октомври 2021
Македонија 21.10.21 | 23:43

Заев: Вториот круг е клучен за мене, никој не е вечен

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вели дека вториот изборен круг од локалните избори на 31 октомври за него е влог од „се или ништо“. -Се носи одлуката и граѓаните...

Калеидоскоп 21.10.21 | 23:22

МагиоСничарот Заев создава нов речник на македонскиот литературен јазик

Во речникот на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев има збор кој за останатите е непознат. Во вечерашното интервју Заев посочи: -Не сте МАГИОСНИЧАР, рече Заев, мислејќи...

Македонија 21.10.21 | 23:15

Заев исплашен – Во Скопје ќе победеле националистите

Со победа на ВМРО-ДПМНЕ, немам дилема што се враќа, нивниот однос, карактерот на луѓето, во политиката се враќа режим, тоа се истите луѓе, без дилеми. Владата предводена...

Свет 21.10.21 | 23:15

Бајден: Белите расисти се најголемата терористичка закана за САД

Проповедниците на врховната надмоќ на белата раса претставуваат најсмртоносната терористичка закана во САД, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Вашингтон. –...

Скопје 21.10.21 | 23:08

Арсовска: Аеродром ќе биде општина со услови за професионален раст и можности за економско јакнење

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска вечерва заедно со новоизбраниот градоначалник на Аеродром, Тимчо Муцунски ја посети општина Аеродром,...

Македонија 21.10.21 | 23:03

Арифи: Филипче е одговорен за модуларната, да имав одговорност, немаше сега да седам тука како кандидат

Ако имавме институционална одговорност немаше да седам тука како кандидат, изјави кандидатката за градоначалник на Тетово Теута Арифи од ДУИ во емисијата 24 анализа....

Македонија 21.10.21 | 22:56

Александар Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ во Кичево ја доби поддршката од внукот на Али Ахмети

Александар Јовановски, кандидатот за градоначалник на Кичево од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, освои најмногу гласови во првиот изборен круг. Според податоците од Државната...

Македонија 21.10.21 | 22:51

На Заев кога му гори сите му се другари – и Бени и Максим и Ана

Бени Шакири е мој другар. Ние сме и пријатели и тој не дава глас за ВМРО-ДПМНЕ, па што сака нека биде. Верувам во тоа, вели премиерот Зоран Заев во гостувањето на емисијата...

Македонија 21.10.21 | 22:49

Заев не е ни за Касами ни за Арифи: На нашите членови во Тетово ќе им го кажеме – по сопствено убедување

На прашањето на модераторот за тоа дали Тетово може да предизвика ново парламентарно мнозинство и како СДСМ ќе постапи во овој случај, премиерот и претседател на СДСМ,...

Скопје 21.10.21 | 22:46

Котлар кај Универзална: Желбата за промени се чувствува низ секое центарско маало

Кандидатката за градоначалничка на Центар Наташа Котлар вечерва разговараше со жителите од улиците Костурски херои и Петар Поп Арсов, во близина на Универзалната...

Скопје 21.10.21 | 22:17

За Заев само Скопје е победа

СДСМ не изгуби од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО ДПМНЕ како и да го споредувате со било кои претходни избори е послаб со бројот на гласови, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев во...

Македонија 21.10.21 | 22:13

Дали крајот вака мириса: Предвремени парламентарни избори не смее да има

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев во „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека очекува зголемување на мнозинството. Според Заев, не треба да има парламентарни избори. „Не...

Скопје 21.10.21 | 22:09

Николоски и Муцунски со порака: Создади нова иднина! Гласајте за 82!

Во општина Аеродром со градоначалникот Тимчо Муцунски и новата градоначалничка на Скопје Данела Арсовска . Создади нова иднина! Гласајте за 82! Ова е пораката која вечерва...

Музика 21.10.21 | 22:03

Македонија оди на Евровизија 2022

Македонија ќе учествува на популарната музичка манифестација Евровизија 2022, која ќе се одржи во Италија. Веста дека нашата земја ќе има свој претставник ја објавија...

Македонија 21.10.21 | 22:02

Заев: Гласовите на ЛДП, ДОМ, Петровска, независните не се гласови на ВМРО-ДПМНЕ, тие се наши гласови

Претседателот на СДСМ и претседател на Владата Зоран Заев во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека гласовите на ЛДП, ДОМ, Ана Петровска или Независните не се...

Македонија 21.10.21 | 21:59

Toртевски со порака до Заев: Картонот не е жолт туку црвен со доживотна забpaна

Адвокатот, Александар Тортевски и на Твитер ја коментираше изјавата на Зоран Заев дека добиле жолт картон од граѓаните на локалните избори. Тој мисли дека е поинаку...

Култура 21.10.21 | 21:57

Дурловски се враќа на меѓународната сцена

Оперскиот пејач Игор Дурловски сподели радосна вест со следачите на Фејсбук. Радосен што можам да споделам со вас дека во декември, после три години, се враќам на меѓународната...

Македонија 21.10.21 | 21:56

Заева математика: Не изгубивме од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев вечерва во гостувањето на ТВ 21 рече СДСМ не загубила од ВМРО-ДПМНЕ туку дека неговата партија добила жолт картон од своето гласачко...

Балкан 21.10.21 | 21:50

Додик: Американската амбасада во Сараево е епицентарот на нестабилноста во БиХ

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик изјави дека американската амбасада во Сараево е епицентарот на нестабилноста во Босна и Херцеговина,...

Балкан 21.10.21 | 21:49

Турција незадоволна што е ставена на сивата листа на перење пари

Светската организација за борба против перење пари (ФАТФ) денеска ја стави Турција под надзор поради пропусти во борбата против перењето пари и финансирање на тероризмот. Шефот...