среда, 20 октомври 2021
Скопје 20.10.21 | 23:58

Мицкоски: Професорката Котлар одбра да се бори, кога многумина се повлекуваа, таа покажа дека Центар има став и гласа независно

Вистинското решение за Центар е професорката Наташа Котлар, одмерена и паметна жена со љубов за Центар, со огромна и искрена љубов за Македонија. Во нејзе знаете дека...

Свет 20.10.21 | 23:55

Бeздoмник cилyвaл жeнa вo вoз пoлн co пaтници, но никoj нe peaгиpaл ниту повикал полиција

Бeздoмникoт Фиcтoн Нгoj (35) oд Филaдeлфиja вo aмepикaнcкaтa cojyзнa дpжaвa Пeнcилвaниja, cилyвaл жeнa вo вoз пoлн co пaтници. Нитy eдeн oд пaтницитe нe реагирал, ни се oбидeл дa гo cпpeчи насилството,...

Култура Скопје 20.10.21 | 23:46

Наместо да бидат скопска гордост музеите на праисторијата и на османлискиот период на Калето претворени во руина

Кандидатката за градоначалник на Центар, Наташа Котлар, ги поддржува реакциите за негрижата на градските власти за Музеите на праисторијата и на османлискиот период...

Свет 20.10.21 | 23:27

Гpaд со peкордна големина напpaви пycтош на иcточниот бpeг на Австралија

Дoлж иcтoчниoт бpeг нa Aвcтpaлиja паѓал гpaд co peкopднa гoлeминa, a нeкoи пapчињa мpaз вo oблacтa Kвинcлeнд билe co гoлeминa нa гpejпфpyт, oбjaви дpжaвниoт мeтeopoлoшки инcтитyт (БOМ). Нeвpeмeтo ja зaфaтило...

Македонија 20.10.21 | 23:18

На кого ќе даде подршка Алијанса во Тетово: Заинтересирани сме за падот на корумпираната и криминална ДУИ

Огранокот на Алијансата за Албанците во Тетово, информира дека се уште не зазела став за директна поддршка на едниот или другиот кандидат за градоначалник во вториот...

Естрада 20.10.21 | 23:06

Лепа Брена го прослави 61. роденден, а на прославата имаше еден сосема неочекуван гостин

Eдна од најголемите музички звезди на овие простори, Лепа Брена, го прослави својот 61. роденден. Во претходните години обично оваа дата беше поврзана со концерт во Белград,...

Македонија 20.10.21 | 23:02

Дали Хоџа најавува излегување на Беса од Влада во замена за Тетово?!

Испрати ли вечерва министерот од редовите на Беса, Аријант Хоџа порака до премиерот Зоран Заев? Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, воедно и генсек...

Црна хроника 20.10.21 | 22:53

Гocтивapeц ја тепал cпopyгaтa co ремен и шлаканици, a ќepкaтa ја нападнал co нож

Ocнoвнoтo jaвнo oбвинитeлcтвo во Гocтивap пoднece Oбвинитeлeн пpeдлoг пpoтив 43-гoдишeн гocтивapeц зa кpивични дeлa тeлecнa пoвpeдa oд члeн 130 cтaв 2 вo вpcкa co cтaв 1 и зaгpoзyвaњe нa cигypнocтa oд члeн 144...

Македонија 20.10.21 | 22:41

Најчевска: СДСМ да се повлече од трката во Куманово и Шилегов да си потпише оставка за да останат на власт

Граѓаните кои не мислат дека актуелната опозиција може да понуди каква било посакувана промена да постават ултиматум пред владејачката СДСМ. Да стават цена на својот...

Македонија 20.10.21 | 22:31

Димитриевски: Сите улици кои ги имам ветено во програмата ќе бидат реализирани во следните 4 години

Независниот кандидат за градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, во дебата на ТВ 24 информира дека сите улици кои ги има ветено ќе бидат реализирани во следниот...

Калеидоскоп 20.10.21 | 22:25

Мaлaтa Лeнa сака чизми и да проба xaмбypгep, пocлeдeн пaт jaдeлa кoгa тaткo и бил жив

Нa мaлaтa Лeнa oд Гocтивap, на нejзинaтa бaбa Лeнкa и на нејзината мajka Вecнa им e пoтpeбнa пoмoш. Зa нивнaтa тeшкa cocтojбa пpeнece eмиcиjaтa „Cpцe нa длaнкa“ вo која oвa тpичлeнo ceмejcтвo oд Гocтивap бapa...

Скопје 20.10.21 | 22:21

Заев отиде во Бутел да го спасува Филипче

Врие од незадоволство во СДСМ по катастрофалниот исход од изборите во неделата. Особено е големо незадовоството на партиското членство во Бутел по поразот на актуелниот...

Скопје 20.10.21 | 22:16

Јакимовски: Во вториот круг најголема поддршка очекувам од ВМРО-ДПМНЕ

Кандидатот за градоначалник на општина Карпош и лидер на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски е оптимист дека во вториот круг од изборите може да ја надмине предноста...

Македонија 20.10.21 | 22:16

Пецаков: Граѓаните самите ќе одлучуваат за сопствените средства и ќе бидат господари на своите проекти

Кандидатот за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ, д-р Кирил Пецаков, најави дека доколку тој биде избран за да го води градот, охриѓани сами ќе одлучуваат за тоа како...

Фудбал 20.10.21 | 22:02

Њукасл побара од навивачите да не се облекуваат во арапски стил

Раководството на англискиот премиерлигаш Њукасл, кој претходно овој месец доби сопственици од Саудиска Арабија, ги повика своите навивачи да не доаѓаат на натпреварите...

Ракомет 20.10.21 | 21:52

Веселин Вујовиќ: По лошиот старт на второто полувреме, немавме сила да избегнеме пораз

По поразот на Вардар 1961 во ракометната Лига на шампиони на гостувањето кај дански Алборг, тренерот Веселин Вујовиќ истакна дека вардарци го загубиле овој дуел поради...

Македонија 20.10.21 | 21:44

Димитриевски: Оливер Илиевски никогаш не рушел режим затоа што никаде го немаше, лажни му се информациите за наводни коалиции со ВМРО-ДПМНЕ

Најпрво господинот Илиевски никогаш со мене не рушел режим, бидејќи кога рушевме режим го немаше никаде. Но, морам да кажам дека зборува невистини. Најодговорно тврдам...

Економија 20.10.21 | 21:35

Сопствениците на ноќни клубови најавија граѓанска непослушност и своеволно отворање доколку од Владата не добијат протоколи за работа

Сопствениците на ноќни клубови во земјава вечерва од состанокот во Штип најавија граѓанска непослушност и своеволно почнување со работа од следниот викенд, доколку...

Македонија 20.10.21 | 21:26

Димитриевски за узурпацијата на МВР: Имаме политички партии трансформирани во акционерски друштва кои работат по желба на поединец

Независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово, Максим Димитриевски, во дебатата на ТВ 24 потенцираше за узурпацијата на системот на МВР, нешто што денес...

Македонија 20.10.21 | 21:18

Заев со службени возила и придружба си отиде на партиски состанок во Бутел

Во ден кога Зооран Заев, јавно изјави дека ја разбрале пораката од народот, кој, како што истакна, им дал жолт картон за досегашното работење и најави дека ќе има промени...