вторник, 19 октомври 2021
Македонија 19.10.21 | 23:53

Програмскиот и кадровскиот аспект на ВМРО-ДПМНЕ беше далеку подобар од оној што го понуди СДСМ, вели Димовски

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на ТВ21, анализирајќи ги изборните резултати, рече дека многумина се надевале и очекувале дека неговата партија...

Македонија 19.10.21 | 23:27

ВМРО-ДПМНЕ: Во Битола вечерва се растовара брашно од камион со охридски таблички за поткуп на граѓани од страна на власта

Кај новиот пазар во Нова Битола се растовара брашно од камион со охридски таблички за поткуп на граѓани од страна на власта, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ. Одговор на поткупот...

Македонија 19.10.21 | 23:17

Димовски: Тие што бараа измени на изборен закон кога беа во опозиција, сега не го почитуваа, секојдневно министри одеа на промоција на проекти

Ние во еден сегмент имаме и ретрограден процес во спроведување на избори. Во периодот кога нападот кон претходната власт беше интензивен, се донесоа закони со кои што...

Македонија 19.10.21 | 23:07

Илиевски: Димитриевски и на Општината ќе ги затемни стаклата, но ние нема да дозволиме!

Димитриевски и на Општината ќе ги затемни стаклата, но ние нема да дозволиме!, смета кандидатот на СДСМ, Оливер Илиевски. Шерифот Максим Димитриевски, како досегашното...

Македонија 19.10.21 | 22:56

Во 99 проценти од избирачките места, уредите за отчитување отпечаток од прст работеа добро, вели Даштевски

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски оцени дека изборите во однос на првиот круг се успешни. Тој изјави дека излезноста на локалните избори...

Вести 19.10.21 | 22:51

Членството од СДСМ од Прилеп бара оставка од Миле Талевски

Претседателот на ОО СДСМ Прилеп и единствен пратеник на СДСМ од Прилеп се посочува како најголем виновник за дебаклот на партијата на локалните избори. Неговото име...

Црна хроника 19.10.21 | 22:42

Гостиварец пукал со пиштол на прослава пред штаб

Maж пукал на прослава пред штаб во полошко, поради што полицијата го повика на разговор. Во Полициска станица Гостивар вчера околу 21:30 часот е повикан Е.Ј.(44) од гостиварското...

Свет 19.10.21 | 22:32

Чешка ја прекинува наплатата на ДДВ за плин и струја

Во ноември и декември нема да се наплатува ДДВ за електрична енергија и гас, соопшти Министерството за финансии. Владата така реагира на „многу невообичаена ситуација“,...

Македонија 19.10.21 | 22:22

Алијанса и БЕСА го договараат вториот круг

Движењето БЕСА и Алијанса за Албанците го поставија прашањето за Тетово на ниво на секретари, односно за меѓусебна поддршка на Биљал Касами во Тетово и Арбен Таравари...

Економија 19.10.21 | 22:14

Растот на цената на електричната енергија и на горивата, ќе ја подгреат инфлацијата, ќе поскапи и храната

Храната и натаму ќе поскапува. Лебот, брашното, маслото за јадење, кондиторските производи ќе бидат први на удар, анализира Сител. Растот на цената на електричната енергија...

Македонија 19.10.21 | 21:59

Мицкоски: Народот е со нас, ова е победа на народот

Победата е на дофат, победата е тука, излезноста е клучот, вели Мицкоски на својот фејсбук профил. Тие сакаат да наведнете глава, јас ви велам главата горе. Народот е со...

Свет 19.10.21 | 21:48

Нови правила во Москва: Невакцинираните лица над 60 години дома до февруари

Градските власти во Москва наредија воведување на првите ограничувања за ковид-вирус од летото, поради новиот скок на инфекцијата „Ковид-19“ и бавната стапка на вакцинација. Властите...

Скопје 19.10.21 | 21:40

Апсолутно мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и во советот на општина Гази Баба

ВМРО-ДПМНЕ освои мнозинство и во советот на општина Гази Баба. Во новиот совет на општината, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе има 16 советници, СДСМ 7, Левица 3 и ДУИ 1. ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 19.10.21 | 21:31

Газменд Ајдини: Пораката од граѓаните е јасна и сега ВМРО-ДПМНЕ има предност

Во вечерашната емисија 24 анализа, анализичарот Газменд Ајдини рече вели дека е изненаден од резултатот на овие локални избори и вели дека триумфализмот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 19.10.21 | 21:17

Мицкоски: Се борам за стотици илјади семејства кои легнуваат со вербата за промени и нова иднина за своите деца

Жртвата на родителите за нивните деца е последица на челичната верба во добрата иднина која сакаат да ја обезбедат за своите поколенија, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Здравје 19.10.21 | 21:08

Нова мутација на коронавирусот, бројот за заразени со „Делта плус“ рапидно расте

Оваа варијанта, именувана како AY.4.2, неодамна беше препознаена од вирусолози кои ги следат генетските промени во соединенијата на делта сојот. Научниците со нетрпение...

Свет 19.10.21 | 20:56

Се запали авион во Тексас, сите патници преживеаја

Авион со 21 патник и членови на екипажот се запали денеска при полетување во близина на аеродромот во Брукшир во американската сојузна држава Тексас, при што сите преживеаја,...

Македонија 19.10.21 | 20:52

Пешевска: На денешен ден во 2019 година, УЖ беше примена за членка на EPP Women, со што се потврдија европските аспирациите на ВМРО-ДПМНЕ

На денешен ден во 2019 година, Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ беше примена за членка на Организацијата на жени на Европската народна партија (EPP Women), со што се потврдија европските...

Македонија 19.10.21 | 20:50

Локалните шерифи ви ги земаа гласовите, не е можно да не знаете: Гневни пораки од народот на адреса на Заев

Вистина е дека повикот за обедунување што го упати лидерот на СДСМ до „другарите и другарките“ ги обедини, но го обедини „другарите и другарките“ надвор од маѓепсамиот...

Македонија 19.10.21 | 20:42

ЕУ го објавува извештајот – напредокот и реформите оценети како умерени

Европската комисија бара до крајот на годинава земјава да ги почне преговорите за членство во ЕУ. Еврокомесарот Вархеји, презентирајќи го извештајот за напредокот...