понеделник, 18 октомври 2021
Скопје 18.10.21 | 23:43

ВМРО-ДПМНЕ со повеќе советници и во Кисела Вода

ВМРО-ДПМНЕ освои мнозинство и во советот на општина Кисела Вода. Имено, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во новиот совет на општината ќе има 12 советници, СДСМ 7 и Левица 4. ВМРО-ДПМНЕ...

Скопје 18.10.21 | 23:39

Апсолутно мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и во Советот на општина Аеродром

ВМРО-ДПМНЕ освои мнозинство и во советот на општина Аеродром. Имено, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во новиот совет на општината ќе има 14 советници, СДСМ 8 и Левица 5. ВМРО-ДПМНЕ...

Свет 18.10.21 | 23:28

Кандидатот на левицата Роберто Галтиери е новиот градоначалник на Рим

Римјани го избраа поранешниот министер за економија Роберто Галтиери за нов градоначалник, како кандидат на левицата кој го победи својот десничарски ривал Енрико...

Скопје 18.10.21 | 23:16

Во Советот на Град Скопје ВМРО ДПМНЕ ќе има 17 советници, познат е целиот состав

Во Советот на Град Скопје ВМРО ДПМНЕ ќе има 17 советници, а СДСМ 12, соопшти вечерва Александар Даштевски, претседател на Државната изборна комисија (ДИК) на прес конфенција. Во...

Скопје 18.10.21 | 23:06

Стојкоски по победата: Благодарам Ѓорче Петров!

Александар Стојкоски, новиот градоначалник на скопската општина Ѓорче Петров се заблагодари на своите сограѓани за победата во првиот круг на локалните избори. На...

Скопје 18.10.21 | 23:00

Мисајловски: Победа во Ѓорче во прв круг, да живее Македонија!

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски на својата официјална Фејсбук страница објави фотографија од победничката атмосфера во Ѓорче Петров каде и официјално...

Македонија 18.10.21 | 23:00

Можно ли е да падне Владата ако СДСМ ја поддржи Арифи во Тетово?

Жестока дебата во „Click Plus“ на ТВ21 помеѓу пратениците на ДУИ и Алијанса за Албанците, Арбер Адеми и Елми Азири. Азири признава дека на листите за совети, ДУИ води 2:1 наспроти...

Скопје 18.10.21 | 22:48

Со огномет се слави победата на Стојкоски во Ѓорче Петров

ВМРО-ДПМНЕ со огномет прослави победа во прв круг во Ѓорче Петров, каде градоначалник е Александар Стојкоски.

Свет 18.10.21 | 22:39

Во Португалија се запленети 5,2 тони кокаин на шпански брод

Португалските власти запленија 5,2 тони кокаин на јахта која пловела под шпанско знаме во близина на брегот на Португалија, во заедничка акција во која се уапсени двајца...

Македонија 18.10.21 | 22:35

Проф. Јаневска: Тивкото мнозинство одбра и неговиот избор громогласно оддекна

Тивкото мнозинство одбра и неговиот избор громогласно оддекна, пишува професорката Весна Јаневска, вечерва по убедливото водството на независната кандидатка за градоначалник...

Скопје 18.10.21 | 22:24

ВМРО-ДПМНЕ освои мнозинство и во советот на општина Ѓорче Петров

ВМРО-ДПМНЕ освои мнозинство и во советот на општина Ѓорче Петров. Имено, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во новиот совет на општината ќе има 12 советници, СДСМ 8 и Левица 3. ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 18.10.21 | 22:06

Димовски: Разликата е очигледна, плус 25 илјади гласови во град Скопје, над 50 илјади на државно ниво за ВМРО-ДПМНЕ

Илија Димовски поранешниот висок функционер и пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, во Телевизија 24 вечерва, истакна дека разликата е очигледна по резултатите од изборите...

Скопје 18.10.21 | 21:54

Данела Арсовска со предност од 7.805 влегува во втор круг со Петре Шилегов

Според податоците кои ги соопшти на денешната пресконференција претсседателот на ДИК, Александар Даштевски граѓаните на Град Скопје ќе гласаат во втор круг за независната...

Македонија 18.10.21 | 21:54

Официјални резултати на ДИК: ВМРО-ДПМНЕ освои 22, СДСМ 9, ДУИ 3 градоначалници

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ освои 22 градоначалници во првиот круг на локалните избори, коалицијата на СДСМ 9, а ДУИ тројца градоначалници, покажуваат првичните резултати...

Македонија 18.10.21 | 21:49

Димовски: Заев вчера излажа дека Шилегов води со 15.000 гласови, а Арсовска води во првиот круг 8.000 гласови

Илија Димовски, екс пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, во Телевизија 24 вечерва посочи дека Заев излегол вчера пред јавноста и рекол дека СДСМ и Петре Шилегов воделе со 15.000 разлика,...

Култура 18.10.21 | 21:39

Стефоска: Длабока почит за сите уметници кои се приклучија во НОБ и ги запишаа болката и радоста на партизанската одисеја

Осумдесетгодишнината од првиот истрел за слобода е чин за длабока почит и длабок поклон. Отпор достоен за незаборав. Ова е најмалку што Министерството за култура може...

Скопје 18.10.21 | 21:25

Димовски: Досега во Аеродром не се случила победа со 10.000 гласови

Мислам дека ВМРО-ДПМНЕ победи во урбаните центри и градови, кои имаат над 50.000 гласови и тоа носи огромни разлики, рече членот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен пратеник Илија...

Економија 18.10.21 | 21:19

Цената на гасот во Европа конечно падна под 1.000 долари

Екстремната нестабилност на цените на европскиот пазар на гас е главно поврзана со фактот дека складиштата за гас не се полни пред претстојната зимска грејна сезона,...

Скопје 18.10.21 | 21:11

Стефковски им се заблагодари на граѓаните на Гази Баба за довербата: Разликата ќе ја видите за неколку месеци

Почитувани граѓани на Општина Гази Баба, преку оваа објава со сите вас го споделувам чувството на радост за големата победа која ја издвојувавме заедно и со силна верба...

Скопје 18.10.21 | 21:02

Александар Стојкоски, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ е новиот градоначалник на Ѓорче Петров

Со 9 215 гласа Александар Стојковски е новиот градоначалник на општина Ѓорче Петров – соопшти претседателот на државната изборна комисија, Александар Даштевски на...