недела, 17 октомври 2021
Македонија 17.10.21 | 23:50

Костадинов прогласи победа во прв круг

Добровечер Струмица, јас сум Костадин Костадинов, новиот градоначалник. Победивме, успеавме и пуштивме порака до сите како може да се води кампања и да се победат избори...

Македонија 17.10.21 | 23:45

Во Дебар почувствуван земјотрес со јачина од 4,8 степени

Вечерва  околу 15 минути по 22 часот во дебарско е почувствуван земјотрес. Тоа ги вознемири жителите на Дебар, каде што тресењето бее најсилно почувствувано. Особено вознемирени...

Скопје 17.10.21 | 23:44

Стефковски прогласи победа во Гази Баба

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за општина Гази Баба, Бобан Стефковски на својата официјална Фејсбук страница преку објава прогласи победа во првиот изборен круг. Тој исто...

Македонија 17.10.21 | 23:41

„ВМРО-ДПМНЕ завршува со лавовите, биковите и шмизлите“: Епа лавовите допрва доаѓаат!

На еден од последните митинзи во Скопје, сигурен во апсолутната победа Зоран Заев истакна дека времето на ВМРО-ДПМНЕ со „лавовите, биковите и шмизлите“, е завршено....

Култура 17.10.21 | 23:35

Изложба „Убава е Македонија“ од Новица Трајковски во галерија „Метаноја“

На 18 октомври, понедленик, во галеријата „Метаноја се отвора изложбата „Убава е Македонија“ на Новица Трајковски. Изложбата ќе трае до 22 ноември 2021. За изложбата рецензентот...

Скопје 17.10.21 | 23:34

Муцунски: Ja добивме довербата и ќе ја оправдаме

Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ, во изјава за ТВ 24Вести истакна дека очекува победа и на советничката листа во Аеродром и победа на Данела Арсовска за градоначалник на...

Македонија 17.10.21 | 23:28

Илиевски: Со Максим Димитриевски одиме во втор круг, со изедначен број на гласови

Оливер Илиевски од СДСМ и Максим Димитриевски од независната граѓанска иницијатива „За наше Куманово“ одат во вториот круг на локалните избори за Куманово, според...

Македонија 17.10.21 | 23:27

Во Центар Жупа нема цензус на илезност, ќе има втор круг

Во Општина Центар Жупа, во првиот круг од локалните избори не е избран нов градоначалник, бидејќи не е обезбеден потребниот цензус на излезност од една третина од вкупно...

Македонија 17.10.21 | 23:25

ВМРО-ДПМНЕ тврди победа во прв круг во најмалку 20 општини, СДСМ во 8 општини

ВМРО-ДПМНЕ информира дека извојувале победа во првиот кру од локалните избори, во следниве општини: Аеродром, Велес, Бутел, Виница, Гази Баба, Градско, Зелениково, Зрновци,...

Македонија 17.10.21 | 23:18

Николоски се заканува со коалициониот капацитет: Кочи Мицко, Шилегов ќе победи

Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски, вели дека Петре Шилегов ќе биде новиот градоначалник во Скопје. -Петре Шилегов ќе биде новиот градоначалник на Скопје,...

Балкан 17.10.21 | 23:15

Земјотрес од 5 степени во Албанија

Силен земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер, регистриран е во соседна Албанија. Земјотресот бил почувствуван во 22.13 часот, на 53 километри северозападно до главниот...

Скопје 17.10.21 | 23:08

Дарко Костовски прогласи победа во прв круг

Дарко Костовски, кандидатот за градоначалник на скопската општина Бутел, прогласи победа во првиот круг од локалните избори 2021. Тој на својот фејсбук профил сподели:...

Македонија 17.10.21 | 23:05

Таравари за победата: Се надевам дека ДУИ нема во ОИК да направи ујдурма

Кандидатот за градоначалник на Гостивар од коалицијата Алијанса/Алтернатива, Арбен Таравари објави дека остварил победа со 3.000 гласови разлика уште во првиот круг...

Македонија 17.10.21 | 22:59

ВО ЖИВО: Традиционално – Ѓорчев објавува победа, следи обраќање на Мицкоски

Следете ја во живо прес-конференцијата од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ по денешните избори: >

Македонија 17.10.21 | 22:58

Максим Димитриевски слави во Куманово

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, во моментов ја прославува победата на првиот круг избори за градоначалник на општината. Тој дојде во центарот...

Македонија 17.10.21 | 22:55

Николоски: Заев да излезе и да ѝ честита победа на ВМРО ДПМНЕ

Во отвореното студиот на Сител ТВ, Александар Николоски , потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ изјави дека опозиција вака убедлива победа ниедна политичка сила не направила. Мислам...

Македонија 17.10.21 | 22:52

ВО ЖИВО: Прес во СДСМ на Николовски

Следете го во живо обраќањето на Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ и шеф на ЦИШ:

Македонија 17.10.21 | 22:48

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во Битола

Во исчекување на официјалните податоци од ДИК, ОК на ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во Битола. На вечерашната прес-конференција од вкупно 170 избирачки места и обработени...

Македонија 17.10.21 | 22:46

Николоски: ВМРО ДПМНЕ прогласува победа на локалните избори

Да се заблагодарам на тие што гласааа за ВМРО ДПМНЕ, изјави Александар Николоски, потпретседател на ВМРО ДПМНЕ за Сител ТВ. ВМРО ДПМНЕ прогласува победа на локалните...

Македонија 17.10.21 | 22:45

Партијата на Села го задржува Гостивар, и ќе управува со Дебар

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села на вечерашната прес конференција изјави дека партијата го задржува градоначалничкото место во Гостивар и истовремено...