сабота, 16 октомври 2021
Македонија 16.10.21 | 23:52

Висок владин функционер поткупува во Велес?!

Синоќа на полноќ започна изборниот молк за локалните избори кои ќе се одржат утре, 17 октомври. Досега се забележани неколку прекршувања како отворени партиски штабови...

Македонија 16.10.21 | 23:44

Кандидат за градоначалник денеска држи партиски состанок – ни М од млок во предизборниот ден (аудио)

Кандидат за градоначалник во Прилеп вечерва, за време на изборен молк, држел партиски состанок. Според аудио снимка која се појави на социјалните мрежи. Според она што...

Македонија 16.10.21 | 23:23

Искршена камерата на Инфомакс додека снимиле поткуп во Прилеп

Екипата на Инфомакс вечерва била повторно нападната додека на терен регистрирала прекршување на предизборен молк. Уредникот Митовски вели дека вечерва им е искршена...

Македонија 16.10.21 | 23:11

Кандидат за градоначалник фотографиран како дава поткyп во Делчево

Прекршување на изборниот молк и предизборен поткуп е забележан и во Делчево, каде поткуп дава лично кандидат за градоначалник на една од владеачките партии. Тој е забележан...

Црна хроника 16.10.21 | 22:45

„Ќе останете без работа ако гласате за таа партија“ – четири лица од Кочани добивале закани

ОВР Кочани до надлежното ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против Р.А. (54) и Б.Ш. (46) од Кочани поради основано сомнение дека сториле кривични дела “повреда на слободата...

Македонија 16.10.21 | 22:33

Се ветува дури и кинење сметки за струја и вода: Обид за масовен поткуп во Прилеп

Масовен обид за поткуп се случува денеска во Прилеп. Како што откриваат жители од неколку населби во градот, една од партиите која учествува на изборите во текот на целиот...

Македонија 16.10.21 | 22:31

Став на партија чиј кандидат бил приведен во Делчево: Груб притисок и заплашување

По приведување на кандидат за градоначалник, со реакција во Телма се јавила неговата партија која чинот на неколкучасовното задржување го оценува како груб притисок...

Македонија 16.10.21 | 22:17

Кандидат за градоначалник од опозицијата повикан во станица: Дали поединци од МВР злоупотребуваат функции?

Денеска попладне полиција контактирале еден од кандидатите за градоначалници на опозицијата со повик да се јави во полициска станица. Кандидатот на опозицијата кој...

Здравје 16.10.21 | 21:54

Апчето против корона „молнупиравир“ во Европа до крајот на годината

Првите апчиња против коронавирус кои ќе може да се пијат и без да се оди во болница, можно е да бидат достапни во Европа до крајот на годината, ако бидат одобрени, тврди...

Македонија 16.10.21 | 21:50

Македонското здравство инфицирано од кримнал и афери

Каде ли е Ден Дончев, се даваа ли пари под маса за провизии на вакцини, одговараа ли рекетарите, се заборави ли фабриката за пасоши и лажни идентитети? Многу скандали...

Свет 16.10.21 | 21:35

ЕУ нема да ја заборави Турција, му вети Меркел на Ердоган

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел денеска во Истанбул вети дека Европската Унија ќе продолжи да ја поддржува Турција, која има згрижено четири милиони...

Македонија 16.10.21 | 21:29

Заврши гласањето во затворите, не гласале само 670 од пријавените

Заврши првиот преизборен ден на кој право на глас имаа лицата во затворите, старите и изнемоштени лица, како и ковид позитивните. Во Казнено-поправните установи од запишаните...

Македонија 16.10.21 | 21:18

Досега гласале 10.653 лица, изборниот ден без проблеми

Државната изборна комисијата вечерва на прес конференција посочи дека денеска гласале вкупно 10.653 лица од кои: 1229 лица од казнено поправните установи 5.477 – болни и немоќни...

Здравје 16.10.21 | 21:06

Млад битолчанец почина од ковид-19, не бил вакциниран и имал прекумерна тежина

Младиот пациент што почина од ковид-19 изминатото деноноќие имал прекумерна тежина, но немал други хронични заболувања. Не бил вакциниран, а три дена со ред се јавувал...

Македонија 16.10.21 | 21:04

Седенка во изборен штаб во Велес, членови на партија цврцкаат ракија – уште едно прекршување на изборниот молк

Група повозрасни граѓани со пиво, кока-кола зеро и ракиичка го одржуваат отворен штабот на политичка партија која учествува на локалните избори. На поседенка во изборниот...

Балкан 16.10.21 | 20:50

Хрватите полнат бензин во Босна,а пазарат и тоалетна хартија, детергент и зејтин

Во Хрватска, сите видови на гориво поскапеа, а дизелот ја проби границата од 11 куни (1 евро е 7,5 куни) и е најскап во последните седум години. Реагираше и Владата, а на полноќ...

Економија 16.10.21 | 20:47

Граѓаните сè посиромашни, половина милион живеат со по 150 денари на ден

Огромен дел од населението во земјава се соочува со егзистенцијални проблеми, половина милион преживува со по 150 денари на ден, а безидејноста на власта да се справи...

Естрада 16.10.21 | 20:40

Неговите родители ќе почиваат до него: Вака изгледа реновираното вечно почивалите на Тоше

Српските медиуми објавија фотографии од реновирањето на вечното почивалиште на најголемата македонска звезда Тоше Проески. Ало.рс пренесува дека реновирањето е при...

Македонија 16.10.21 | 20:22

Двојни стандарди: Македонци во Бугарија не смеат, но Бугари во Македонија најавуваат формирање партија со етнички предзнак

Претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, преку статус на фејсбук најави дека многу скоро ќе биде основана партија на Бугарите во Македонија,...

Македонија 16.10.21 | 20:19

Дезинфекција на рацете, па давање отпечаток на прст – како ќе се заштитат граѓаните од ковид за време на изборите

Заштитните мерки против ковид-19 како дезинфекција на раце, носење заштитна маска и одржувањето дистанца задолжително ќе треба да се почитуваат и за време на утрешното...