вторник, 28 септември 2021
Сервиси 28.09.21 | 23:59

Без струја утре дел од Ченто и Шишево, а без вода дел од корисниците во Тафталиџе

Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без струја утре ќе бидат дел од корисниците од општините Гази Баба и Сарај, додека прекин на водоснабдувањето...

Свет 28.09.21 | 23:57

Персонал на СЗО обвинет за сексуално насилство во Конго

Светската здравствена организација (СЗО) е цел на сериозни обвинувања за сексуално насилство од страна на нејзините вработени врз десетици жени во Демократска Република...

Балкан 28.09.21 | 23:55

Николај Малинов, осомничен лидер на партијата “Русофили“, се кандидира за претседател на Бугарија

Бугарскиот политичар Николај Малинов, кој е обвинет за шпионажа во корист на Русија, денеска поднесе документи за учество на претседателските избори, закажани за 14...

Црна хроника 28.09.21 | 23:51

Жител на Претор се задушил во пожар откако запалил стрниште во бавча

62-годишен жител на преспанското село Претор вчера се задушил во пожар во неговата бавча, откако заедно со неговата сопруга запалиле стрниште и предизвикале пожар, соопшти...

Македонија 28.09.21 | 23:50

Мицкоски: Тимот на ВМРО – ДПМНЕ ќе се бори за подобра иднина на сите

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ вечерва во Ресен го промовираа кандидатот за градоначалник и советничката листа за претстојните локални избори, што...

Скопје 28.09.21 | 23:40

Стоилковски: Петре Шилегов должи одговор како направи пола милион евра повеќе од административна плата

Петре Шилегов должи одговор како направи пола милион евра повеќе од административна плата. Петре Шилегов должи одговор зошто ниеден инспектор не минува на неговата...

Калеидоскоп 28.09.21 | 23:27

Гледав да е човек, а не колку коса има на глава, раскажува Елида од Драч за договорениот брак во Македонија

Обесхрабрени од социјалните правила кои велат дека жената да остане немажена е огромен срам, голем број на Албанки во последниве неколку години решиле да си ја бараат...

Македонија 28.09.21 | 23:24

Мицкоски до Заев: Сум немал став? Квинслиншки како твојот, нема ни да имам!

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ вечерва во Ресен го промовираа кандидатот за градоначалник и советничката листа за претстојните локални избори, што...

Македонија 28.09.21 | 23:07

Ахмети: Teтово не е само на тетовчани, туку на сите Албанци

ДУИ кампањата за локалните избори вечерва ја продолжи во Тетово, каде ја претстави кандидатката за градоначалничка, Теута Арифи и листата на советници во оваа општина. Претседателот...

Македонија 28.09.21 | 23:04

14 луѓе живи гореа, 14 луѓе викаа…Ве гледам во очи и ви велам – одговорност ќе има

14 луѓе живи гореа, 14 луѓе викаа во модуларната болница во Тетово, до ден денес нема одговорност, нема еден кој ќе одговара за оваа работа, но јас ви ветувам дека веднаш...

Македонија 28.09.21 | 23:02

Димитриевски: Сопругот на Царовска снима спотови за 7-8 пати поскапи цени, мораше тој да биде биран

Актуелниот градоначалник на Куманово Максим Димитриевски во „Клик Плус“ на ТВ21 вечерва коментираше како сопругот на министерката за образование Мила Царовска, врши...

Црна хроника 28.09.21 | 22:56

Намалена затворската казна на поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Владимир Панчевски

Aпелацискиот суд Скопје ја потврдил затворската казна за поранешниот претседател на Основниот кривичен суд Скопје Владимир Панчевски, но ја прифатил неговата жалба...

Македонија 28.09.21 | 22:47

Михајловски ја покажа куќата каде пораснал, училиштето каде учел, паркот каде се случил првиот бакнеж…

Куќата во која пораснал, училиштето во кое учел, паркот каде се случил првиот бакнеж… Актерот Тони Михајловски, кандидат за градоначалник на Куманово направи видео...

Скопје 28.09.21 | 22:36

Камиказа од Левица: Би гласал за Шилегов

Кандидатот за градоначалник на Скопје, Петар Георгиевски – Камиказа доколку тој не бил кандидат, својот глас би го дал за кандидат на СДСМ, Петре Шилегов. Тоа тој го...

Балкан 28.09.21 | 22:29

На зградата на српската амбасада во Финска поставено знаме на ОВК

На зградата на српската амбасада во Финска, било истакнато знамето на ОВК, кое утрово било отстрането. Според Министерството за надворешни работи на Србија знамето...

Скопје 28.09.21 | 22:28

Арсовска во Градски парк: Треба да го слушнеме гласот на младите, тие имаат модерна визија за Скопје

Независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје Данела Арсовска вечерва се сретна со млади во Градскиот парк, со кои разменија размислувања за Скопје, какво...

Скопје 28.09.21 | 22:23

Хигиената – проблем број еден што мора да се реши во Ѓорче Петров

Александар Стојкоски, кандидатот за градоначалник на општина Ѓорче Петров од редовите на ВМРО-ДПМНЕ смета дека хигиената е проблем број еден кој, доколку победи, ќе...

Скопје 28.09.21 | 22:22

Жена се струполи сред митинг, Шилегов само ја погледна и продолжи да зборува

Жена, која како поддршка стоеше на бината позади Петре Шилегов, сред митингот на СДСМ во Кисела Вода падна наназад од платформата поставена на бината. Додека сите наоколу...

Македонија 28.09.21 | 22:19

Во Клуб на пратеници Заев ме убедуваше дека треба да се погазиме како народ, му реков „Свесен ли си што правиш?“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од митингот во Ресен каде што ја бара поддршката од граѓаните за кандидатот Јован Тозиевски, му одговори на претседателот на...

Македонија 28.09.21 | 22:13

Тозиевски: Јаболкопроизводителите ќе си го добијат заслуженото, а локалната самоуправа ќе биде нивни партнер

Кандидатот за градоначалник на Општина Ресен од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Тозиевски за време на неговиот говор на денешниот митинг рече дека до поуспешна и попросперитетна...