понеделник, 27 септември 2021
Македонија 27.09.21 | 23:58

Трогателно обраќање на Костадинов до Струмица

Со поглед во огнометот кандодатот за градоначалник на Струмица од СДСМ МКОстадин Костадинов побара верба од Струмица. Барам верба Струмицо, мојата младост нека ви биде...

Македонија 27.09.21 | 23:51

Кондовски: Во Битола ќе се скија и кога нема снег

Битола ја замислувам како развиена и перспективна општина во која вреди да се живее, да се работи и создава, тука да се основа семејство, да се твори и спокојно да се старее,...

Македонија 27.09.21 | 23:45

Милошоски накратко за подоброто за сите

Пратеникот Антонио Милошоски состави кус изборен двобој за локалните избори: 📌Данела е подобра од Петре за сите скопјани 👍Борче е подобар од Сугаре за сите прилепчани 📌Вулнет...

Скопје 27.09.21 | 23:36

Филиповски: Ја знам секоја улица и секое ќоше во Аеродром

„Цел живот сум го поминал во Аеродром, ја знам секоја улица и секое ќоше и ги знам суштинските проблеми на граѓаните на Аеродром“, вели кандидатот на СДСМ за градоначалник...

Македонија 27.09.21 | 23:33

Алијанса за Албанците: Победата во Тетово е резервирана за Вулнет Вејсели

На првиот ден од кампањата за локалните избори партијата Алијанса за Албанците отвори општински изборен штаб во партиското седиште во Тетово. Претседателот на партијата...

Македонија 27.09.21 | 23:30

Николовски се пофали со 2000 проекти

„Ќе продолжиме да работиме чесно, одговорно, посветено и да бидеме вистински сервис на граѓаните“, рече Љупчо Николовски и потенцираше дека во претходните четири години...

Економија 27.09.21 | 23:26

Украина ќе увезува македонско јаболко без царина

Македонското јаболко ќе се извезува во Украина без царина, најави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа. По почетокот на бербата...

Кујнски тефтер 27.09.21 | 23:23

Овие три дела од пилешкото месо не се за јадење, многу се штетни

Пилешкото месо е едно од најчестите меса кои што сите обожуваат да го јадат. Освен, што содржи витамин Д и калциум и е богато со протеини содржи и хранлива состојка Холин...

Македонија 27.09.21 | 23:18

Иницијатива „За наше Куманово“ и Максим Димитриевски, вечерва на изборната Конвенција во Куманово

Независниот кандидат за градоначалник од иницијатива „За наше Куманово“ Максим Димитриевски, вечерва на изборната Конвенција од Градскиот плоштад во Куманово најави...

Скопје 27.09.21 | 23:15

Не ни требаат 100-милионски неизводливи решенија, туку брз, квалитетен и безбеден јавен превоз со пристапни цени

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, во дебатата на Телевизија 24 со другите кандидати, истакна дека на Скопје...

Македонија 27.09.21 | 23:11

Мицкоски: На слоганот „Најдобро за вашата општина“ треба да додадат најдобри во лажење,корупција и неспособност

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, професор д-р Христијан Мицкоски во своето обраќање од централниот настан за отворање на изборната кампања и претставување на кандидати за градоначалници...

Македонија 27.09.21 | 23:09

Слаб земјотрес почувствуван во Кичево

Вечерва во 21,17 часот е регистриран земјотрес од 2,7 степени според Рихтер во Македонија. Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар соопшти дека земјотресот бил со епицентар...

Скопје 27.09.21 | 23:05

Арсовска: Имаме брзи и ефикасни решенија да го направиме Скопје современа метропола

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, во дебатата на Телевизија...

Македонија 27.09.21 | 23:01

Зафировски нуди хумано живеење во Карпош: Заборавивме на здравјето и одиме на ѕидање

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Карпош, Оливер Зафировски во гостување во дебатната емисија на ТВ Шења, зборувајќи за проблемите со кои граѓаните...

Економија 27.09.21 | 22:57

Ремедика ќе ја откупи црквата „Св. Константин и Елена“

Недовршената црква од проектот „Скопје 2014“, несудената „Св. Констанин и Елена“ која уште стои на улица Македонија ќе добие нов газда, дознава Фактор. Приватната...

Македонија 27.09.21 | 22:52

Aлијанса на Албанците: Време е за ново мнозинство

Доста беше 20 години режим на ДУИ, време е за промена-Коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива кампањата за локалните избори ја започнаа традиционално од Чаир....

Скопје 27.09.21 | 22:47

Како директор на болницата Козле докажав дека имам менаџерски способности

Кандидатот за градоначалник за општина Карпош од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Оливер Зафировски смета дека за да се биде успешен градоначалник, потребно е да се биде и добар...

Македонија 27.09.21 | 22:27

Филипче: Тврдам дека нашата понуда е подобра од целата опозиција заедно

Нашата понуда тврдам дека е подобра од целата опозиција заедно. Овие луѓе се докажани професионални, секој во својата сфера на функционирање, рече министерот за здравство...

Црна хроника 27.09.21 | 22:24

Летал по автопат со 235 км на час

Полициски службеници од СВР Велес денес спроведоа засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, на...

Македонија 27.09.21 | 22:19

Мицкоски и Заев ги започнаа говорите со хумот и сатира

Слично како и Христијан Мицкоски, и лидерот на СДСМ, Зоран Заев изборната кампања ја почна со хумор на првиот митинг на СДСМ кој се одржа во Битола. Се сомневам да не има...