недела, 26 септември 2021
Култура 26.09.21 | 14:27

ФИЛМСКА УЧИЛНИЦА – проект за креативна едукација од областа на филмот и аудио-визуелното наследство, наменет за ученици од средните училишта

Кинотекa продолжува со својата ФИЛМСКА УЧИЛНИЦА – проект за креативна едукација од областа на филмот и аудио-визуелното наследство, наменет за ученици од средните...

Македонија 26.09.21 | 14:25

ДУИ кампањата за локалните избори ќе ја започне и ќе ја заврши во Гостивар

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), кампањата за локалните избори што ќе се одржат на 17 октомври ќе ја започне од Гостивар, соопшти на денешната прес-конференција,...

Македонија 26.09.21 | 14:18

Лефков: Дали модуларната болница во Тетово е поставена за некој да направи профит? Во кругот на болницата имало објект од тврда градба кој требало само да се опреми!

Владата на чело со Заев е насочена на забошотување на истрагата за трагедијата во Тетово, во која животот го загубија 14 наши сограѓани. Има огромни пропусти од страна...

Култура 26.09.21 | 14:12

Денес и утре во МКЦ: Премиера на претставата „Вистинскиот запад“

Официјално, за прв пат во нашата земја, најпоставуваниот драмски текст на наградуваниот американски автор Сем Шепард – „Вистинскиот запад“, ќе биде одигран на 26-ти...

Македонија 26.09.21 | 14:07

Од утре почнува вакцинацијата со трета доза против коронавирус, еве кои лица можат да се вакцинираат

Граѓаните над 60 години, здравствените работници и лица со имунолошки болести со потврда од утре ќе можат да примат трета доза вакцина против ковид -19, потврди денеска...

Скопје 26.09.21 | 14:02

Арсовска со поддршка на кампањата за борба против рак на дојка „RACE FOR THE CURE“ – „НАПРЕД РОЗОВО“

Денеска во градскиот парк во организација на Здружението „Борка–За секој нов ден“, во соработка со најголемата европска алијанса на пациентски здруженија „Think PinkEurope“...

Македонија 26.09.21 | 13:55

Пријавете повреда на избирачкото право

Во пресрет на отпочнување на кампањата за Локалните избори 2021, (утре, понеделник, 27 септември) Народниот правобранител ги потсетува граѓаните дека во неговата канцеларија...

Балкан 26.09.21 | 13:54

Србин вербално нападна мигранти во автобус: Ќе научиш српски само кога ќе те застрелам во таа црна глава, јас и служев на оваа земја, дадов заклетва

На социјалните мрежи се појави видео од Србија, во кое се слуша како еден патник во автобусот им вели на другите патници, кои се мигранти, „дека треба да бидат убиени“...

Македонија 26.09.21 | 13:53

Османи го честита Европскиот ден на јазиците

Министерот за надворешни работи Бујар Османи го честита Европскиот ден на јазиците.Тој истакна дека и нашата држава е меѓу 47 земји членки на Советот на Европа кои го...

Здравје 26.09.21 | 13:38

Невакцинираните може ненадејно да починат шест месеци по прележан Ковид

Младите невакцинирани луѓе кои ја надминаа короната со поблага форма не смеат да бидат сигурни дека нема да имаат некоја од посериозните компликации во пост -ковид...

Здравје 26.09.21 | 13:33

Филипче со поддршка на кампањата за борба против рак на дојка Напред розово

Здружението „Борка- за секој нов ден“ денеска организираше настан „Race for the Cure“- Напред розово, во рамки на 13-тата кампања за борба против рак на дојка. На настанот...

Црна хроника 26.09.21 | 13:23

Пожарникари синоќа интервенирале кај поранешната фабрика “Треска”

Пожарникари со едно возило на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје вечерва интервенирале во кругот на поранешната фабрика за мебел „Треска“, откако граѓани...

Македонија 26.09.21 | 13:19

Куновска: Гледам во кој правец оди владинава меѓународна политика па се прашувам дали советниците за меѓународна политика советуваат само “УСНО” или и “писмено”

Софија Куновска на својот фејсбук профил напиша: Гледам во кој правец оди владинава меѓународна политика па се прашувам дали советниците за меѓународна политика советуваат...

Свет 26.09.21 | 13:08

Во Италија наскоро не ќе може да се оди на работа без две дози, еве како е во Германија и Белгија

Здравствените и другите власти мора да почнат да размислуваат за преземање нови мерки за да се поттикне вакцинацијата во земјата, бидејќи таа речиси запре. Вчерашните...

Економија 26.09.21 | 12:52

Оние што фрлаат ѓубре кај што ќе им текне ќе платат казна од 150 евра

Граѓани кои фрлаат ѓубре кајшто ќе им текне ќе платат казна од 150 евра, додека глоба од 50 евра е предвидена за поединците кои не вршат селекција на отпадот или не го одлагаат...

Балкан 26.09.21 | 12:36

Се појавија уште два вируси слични на корона, многу деца се заразени

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, изјави дека бројот на заразени деца се менува од час во час, дека има многу позитивни деца од училишна возраст и дека,...

Македонија 26.09.21 | 12:14

Утре почнува изборната кампања

Изборната кампања за Локалите избори 2021 закажани за 17 октомври ќе почне утре (27 септември) и ќе трае 20 дена пред денот на изборите. Учесниците на изборите, политичките...

Македонија 26.09.21 | 12:12

Заев со семејството во Струмица се попишаа

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Скопје 26.09.21 | 12:03

Афера „Профитер“: Шилегов испраќа милионски суми на наместени тендери

По аферата „Дивоградба“ – градба без документи на градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на семејната зграда, по аферата „Водовод“ – градење и градежен зафат на...

Свет 26.09.21 | 11:58

Русија и ЕУ се спречкаа околу Мали: Борел побарал од Лавров Русија да ја напушти Африка

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, соопшти дека шефот на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, му порачал дека Русија треба да ја напушти...