недела, 26 септември 2021
Црна хроника 26.09.21 | 17:12

Трагедија на Козјак: Рибар потонал во езерото, полицијата го бара телото

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Македонски Брод, А.Д., пријавил дека, додека со чамец ловеле риба на езерото Козјак заедно со Б.Л.(55) од с.Пополжани, кичевско,...

Македонија 26.09.21 | 17:08

Ана Петровска од Зелен хуман град го демантира Заев: Не правиме пазар за вториот круг!

Ана Петровска, независен кандидат за градоначалник на Скопје, предложен од иницијативата Зелен Хуман град, ја демантирам изјавата на Зоран Заев, дадена при неговото...

Македонија 26.09.21 | 17:01

Кампањата на СДСМ ќе почне од Битола

Караванот „Најдоброто за мојата општина“ утре ги започнува своите активности во рамки на кампањата за претстојните локални избори, соопшти СДСМ. Утрешниот централен...

Црна хроника 26.09.21 | 16:52

Скопјанка нападната од сосед во зграда

На 25.09.2021 во 15.22 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 14.20 часот на бул.„Кочо Рацин“, пред станот во зградата во која живее, М.И.(65) од Скопје била физички нападната...

Црна хроника 26.09.21 | 16:46

Скопјани се тепале со кавадарчани – сите завршиле во станица

На 26.09.2021 во Полициската станица Кавадарци биле приведени десет лица, поради тоа што во 01.30 часот на ул.„Илинденска“ во Кавадарци учествувале во физичка пресметка, која...

Црна хроника 26.09.21 | 16:40

Доктор почина на дежурство во психијатриската болница во Бардовци

На 25.09.2021 во 00:30 часот во Полициската станица Карпош, од Итна медицинска помош било пријавено дека во собата за дежурни лекари во Психијатриска болница Скопје бил пронајден...

Македонија 26.09.21 | 16:37

Утре почнува изборната кампања за локалните избори на 17 октомври

Утре почнува кампањата за локалните избори закажани за 17 октомври. За градоначалници се натпреваруваат 301 кандидат додека за општински советници над 10.600 кандидати....

Балкан 26.09.21 | 16:27

Во Сплит уапсени двајца македонски пензионери кои украле над 26.000 евра

Припадници на хрватската полиција во Сплит уапсиле двајца државјани на Македонија под сомнение дека извршиле пет измами и тешка кражба, предизвикувајќи материјална...

Останати спортови 26.09.21 | 16:22

Луис Хамилтон е ѕвер

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон попладнево ја забележа јубилејната 100-та победа во шампионатот во Формула 1. Британецот беше најбрз во Сочи на трката за Големата награда...

Македонија 26.09.21 | 16:07

Димовски: Владата е спремна да најави соработка со Марс и Нептун, само да не се зборува за Тетово и другите скандали

Остајте го Заев нека си раскажува приказни за Бугарија… Никој во Бугарија сега ниту се занимава, ниту сака да се занимава со Македонија…, пишува членот на ВМРО...

Македонија 26.09.21 | 16:00

Нови 336 случаи на Ковид-19, 17 починати

Во последните 24 часа од направени 3.425 тестирања регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19, починале 17 лица, од кои половината се од Скопје и Куманово и оздравеле 222 пациенти,...

Скопје 26.09.21 | 15:55

Профитерот Петре Шилегов од СДСМ без покритие го зголеми својот имот за половина милион евра за 4 години

Профитерот Петре Шилегов од СДСМ без покритие го зголеми својот имот за половина милион евра за 4 години, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ. Профитерот Шилегов од СДСМ гради дивоградба...

Македонија 26.09.21 | 15:46

Охрид SOS: Во Охрид се уриваат стари куќи за да се градат згради

Невладината Охрид SOS апелира дека во Охрид продолжува деградацијата на автентичноста и интегритетот на стариот град на Охрид. Се уриваат стари куќи за да се градат...

Балкан 26.09.21 | 15:31

Пукната цевка предизвика поплава во Загреб

Утрово, нешто пред шест часот, жителите на округот Трешњевка Север во Загреб се разбудија од поплава предизвикана од пукање на водоводна цевка во улицата Селска. „Вечерњи...

Црна хроника 26.09.21 | 15:25

Изгаснат пожарот над селото Вељуса

Пожарот, кој претпладнето избувна на планината Еленица, над селото Вељуса кај Струмица и зафати нискостеблеста шума, е изгаснат, инфрмираа пред малку од ТППЕ Струмица. Во...

Калеидоскоп 26.09.21 | 15:16

Фамилијарно проклетство: Дали го имате и како да се ослободите?

Нешто најлошо што може да му се случи на едно семејство е фамилијарното проклетство. Обично тоа е наследно, а се стекнува кога некој предок ќе изврши смртен грев, толку...

Балкан 26.09.21 | 15:13

Седми ден протести во северниот дел на Косово, надлетуваат српски воени авиони, војската ја зголеми борбената готовност

Протестот на косовските Срби, незадоволни од распоредувањето на специјалните полициски сили на административните премини Јариње и Брњак и одлуката на Приштина да...

Македонија 26.09.21 | 15:11

Јаким Неделков: Мнозинството наставници сакаат наставата да се одвива со физичко присуство, но целодневното носење маски е штетно

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков вели дека мнозинството наставници сакаат наставата да се одвива со физичко присуство. Тој во интервју за Радио Слободна Европа...

Астро 26.09.21 | 14:59

Што си според африкански хороскоп?

Африканскиот хороскоп важи за еден од најстарите и најпрецизни читања на човечките карактерни црти и особини помеѓу астролозите. За разлика од повеќето други поделби...

Култура 26.09.21 | 14:42

Мултифункционалниот Центар во Слоештица нова атракција за туристите

Слоештица – селото со име за цел еден свет, минатите денови ги пречека гостите од ЕУ и прекуграничниот регион со Албанија на свечена конференција по повод завршувањето...