недела, 26 септември 2021
Балкан 26.09.21 | 20:58

32-годишен Македонец возел со „ауди А8“ со 252 км на час низ Србија

Српската сообраќајна полиција денеска околу 12:30 часот на автопатот Ниш-Белград, кај Велика Плана, запреле возач на возраст од 32 години, кој возел со 252,8 килопметри на...

Ракомет 26.09.21 | 20:50

Вардар подобар од Пелистер во првото големо дерби од Суперлигата

Првото дерби во македонското ракометно првенство му припадна на Вардар кој вечерва во СЦ „Јане Сандански“ го победи Еурофарм Пелистер со 29:25. Предводник на „црвено-црните“...

Свет 26.09.21 | 20:25

Олаф Шолц: Гласачите покажаа дека сакаат да бидам идниот канцелар на Германија

Кандидатот за канцелар на левоцентристичките социјалдемократи на денешните парламентарни избори во Германија, Олаф Шолц ги поздрави резултатите на неговата партија...

Фудбал 26.09.21 | 20:20

Барселона лесно се справи со Леванте

Шпанскиот фудбалски гигант Барселона конечно забележа убедлива победа откако го овлада Леванте 3-0. Барселона денеска дојде до лесен триумф над Леванте. Енис Барди поради...

Македонија 26.09.21 | 20:05

Заев и Мицкоски повторно на иста маса, но во лабава атмосфера

Во исчекување на резултатите од изборите за Бундестагот во Германија, во германската амбасада во Скопје на иста маса се најдоа лидерите на двете најголеми партии во...

Ракомет 26.09.21 | 19:57

Пелистер падна во Скопје, дербито за Вардар

Македонскиот ракометен шампион Вардар го доби првиотод четирите дербидуели во Суперлигата со тимот на Еурофарм Пелистер. „Црвено – црните“ на домашен терен славеа...

Скопје 26.09.21 | 19:44

Арсовска во скопски Аеродром: Мора да се почне со видливи промени

При денешната посетата на општина Аеродром, кандидатката за градоначалник на Град Скопје, Данела Арсовска се сретна со жителите од повеќе населени места од општината....

Македонија 26.09.21 | 19:35

„За наше Куманово“: Спасовски наместо да го злоупотребува МВР, да го расчисти случајот со апсењата на граници со огромно количество на дрога

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски наместо да го злоупотребува МВР, да го расчисти случајот со апсењата на граници со огромно количество на дрога и психотропни...

Балкан 26.09.21 | 19:27

Борел: Ја следиме ситуацијата во северниот дел на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел изјави дека продолжува внимателно да ја следи ситуацијата на северот на Косово...

Црна хроника 26.09.21 | 19:13

Приведен 82-годишен скопјанец за издржување затвор од пет години

Полициски службеници од Оперативен тим потраги попладнево во 17.35 часот на ул.„Јајце” го лишиле од слобода Б.З.(82) од Скопје. Како што информира МВР, тој бил баран по Централна...

Свет 26.09.21 | 19:05

Мртва трка помеѓу ЦДУ и СПД во Германија

Според првичните прогнози по парламентарните избори во Германија, демохристијаните (ЦДУ/ЦСУ) и социјалдемократите (СПД) освоија по 25 проценти од гласовите. На трето...

Астро 26.09.21 | 18:59

Доаѓа прекрасна недела за три хороскопски знаци

Навлегуваме во хармоничната сезона на Вагите, но истовремено го чувствуваме и силното влијание на ретроградниот Меркур. Седмицата која е пред нас ни носи одличен почеток....

Балкан 26.09.21 | 18:45

Албанскиот премиер Рама утре во еднодневна посета на Косово

Премиерот на Албанија, Еди Рама ќе престојува утре во еднодневна посета на Косово, на покана на неговиот косовски колега, Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. Рама...

Македонија 26.09.21 | 18:37

Од Антички театар во Охрид почнува изборната кампања на ВМРО ДПМНЕ

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата со митинг на Античкиот театар во Охрид во 18 часот ја почнуваат изборната кампања за претстојните локални избори....

Македонија 26.09.21 | 18:20

Алтернатива – Бутел: Огранокот на Алтернатива во Бутел нема соработка со Велимир Смилевски и СДСМ

По објавите на социјалната мрежа Фејсбук дека, наводно, Алтернатива во Бутел одлучи да го поддржи актуелниот градоначалник на Бутел, Велимир Смилевски, на локалните...

Македонија 26.09.21 | 18:13

Бесплатна телефонска линија за повреда на избирачкото право на граѓаните за локалните избори

Во пресрет на отпочнување на кампањата за Локалните избори 2021, Народниот правобранител ги потсетува граѓаните дека во неговата канцеларија функционира бесплатна телефонска...

Останати спортови 26.09.21 | 18:06

И покрај пандемијата атлетите од Специјалната олимпијада се вратија назад на терените

На фудбалскиот терен на гимназијата „Орце Николов“ во Скопје во присуство на повеќе од 60 атлети и 40 тренери, волонтери и членови на семејствата од Скопје, Тетово и Штип...

Здравје 26.09.21 | 17:56

КОД: Смртта на Симона Ангелеска за родителите e системски пропуст, за докторите последица на ковид-19

Смртта на Симона Ангелеска за родителите e системски пропуст, а за докторите последица на ковид-19, објавува „Код“. Мајката и сестрата на Симона лошата вест ја слушнале...

Црна хроника 26.09.21 | 17:37

Македонец со „Ауди А8“ возел 252,8 км/ч на автопатот Ниш-Белград!

Летечки Македонец“ фатен како вози 252,8 км/ч на место каде е дозволено 130 км/ч Белград, 26 септември 2021 (МИА) – Припадниците на српската сообраќајна полиција околу 12:30 часот...

Македонија 26.09.21 | 17:31

Кандидатите на ВМРО ДПМНЕ во Велес, Илинден, Виница и Сопиште убедливо водат пред кандидатите на СДСМ

Организацијата за граѓански активизам и независност” која се занимава со анализи, истражувања и граѓански активизам, за сопствени потреби направи теренско истражување...