недела, 26 септември 2021
Вести 26.09.21 | 23:21

Професорка од Правен приведена на скопскиот аеродром

Рано утринава се случувала вистинска драма на скопскиот меѓународен аеродром. Како што информира Министерството за внатрешни работи, во 02:30 часот полициски службеници...

Свет 26.09.21 | 23:16

Талибанците забранија бричење на брадите

Талибанските локални власти во јужната авганистанска покраина Хелманд издадоа забрана за бричење на брадите, јавија локалните медиуми. Талибанскиот директор за култура...

Свет 26.09.21 | 23:10

Во изборната единица на Ангела Меркел победила СПД

Како знак колку се катастрофални овие избори во Германија за ЦДУ/ЦСУ покажува и податокот дека во изборната единица на Ангела Меркел, каде што таа е директно избрана...

Фудбал 26.09.21 | 23:08

Наполи рутински против Каљари за шест од шест

Наполи е незапирлив на почетокот на новата сезона во Серија А. Во шестото коло го забележаа шестиот триумф овојпат против Каљари со резултат 2:0 и со тоа ја зацврстија...

Свет 26.09.21 | 23:00

Избори во Германија: Големите сакаат нова влада до Божик

Мора да се направи сѐ за „да завршиме пред Божик“, изјави вечерва шпиценкандидатот на СПД, Олаф Шолц, на дебата со останатите партиски лидери по изборите во Германија....

Свет 26.09.21 | 22:40

Првпат во историјата во парламентот на Исланд жените ќе бидат мнозинство

Владејачката коалиција победи на изборите во Исланд според конечните резултати објавени во неделата вечерта, и првпат во парламентот (алтинги) ќе има повеќе жени 33...

Интима 26.09.21 | 22:34

Фетиши: Англичаните сакаат стапала, Французите „на брзински“, а жените во Нов Зеланд најмногу изневеруваат…

Од шмукање прсти во Манчестер до „спунинг“ во Полска, во секоја земја има нешто посебно за сексуалноста за кое може да се каже дека е заедничко за поголемиот број на...

Свет 26.09.21 | 22:26

Локални избори во Австрија – Комунистите го освоија Грац!

Политички земјотрес се случи на денешните локални избори во Грац, главниот град на австриската провинција Штаерска, бидејќи Комунистичката партија на Австрија (КПО)...

Мода и убавина 26.09.21 | 22:22

Јадете тиква 20 дена и очекувајте чудо – килограмите ќе се стопат, кожата ќе се нормализира…

Една жена одлучила да спроведе експеримент: решила да јаде тиква 20 дена секој ден, за да види како тоа ќе ѝ го подобри здравјето. Не ни претпоставувала дека толку брзо...

Балкан 26.09.21 | 22:16

Дане има 23 години, а од 15 живее сам без струја: Човек не гледам и по 3 месеци, овде ни Албанките не сакаат да се омажат

Има 4-5 часа јавање до првата продавница, а неговиот прв сосед е оддалечен половина час. Дане денес има 23 години, а живее сам од 15 -годишна возраст. Првата продавница е на...

Балкан 26.09.21 | 22:14

Додик: Нема живот за нас Србите на овие простори ако не бидеме независна држава

Ако Уставниот суд на Босна и Херцеговина каже дека праксата која самиот ја создал е основа за донесување одлуки, тогаш Србите нема што да бараат во таква државна заедница,...

Психологија 26.09.21 | 22:06

Изберете слика и откријте каква промена ве очекува во наредниот период

Изберете ја сликата што ве привлекува најмногу и откријте каква промена ве очекува во наредниот период. 1. Ако сте ја избрале првата слика, наскоро ве очекува многу забава....

Балкан 26.09.21 | 22:00

Вучиќ: Србија наскоро ќе добие уште една вакцина, ќе имаме пет

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во гостувањето во вечерашната емисија „Хит твит“ на РТВ „Пинк“, рече дека планира да ја прими третата доза од вакцината...

Кошарка 26.09.21 | 21:55

ТФТ пристигна во Краснојарск

Eкспедицијата на ТФТ пристигна во Краснојарск, по повеќе од 30 часа од заминувањето од Скопје. Кошаркарите и стручниот штаб добија малку време за одмор, по што го одржаа...

Скопје 26.09.21 | 21:52

Петровска: Дали пожарот во Треска е подметнат за да се отвори пат за нова бетонизација?

Кандидатката за градоначалник на Скопје, Ана Петровска од движењето „Зелен Хуман Град“, денеска преку објава на Фејсбук прашува кој сака да ја запали поранешната фабрика...

Свет 26.09.21 | 21:51

Кандидатот за канцелар на Германија погрешно го свитка гласачкото ливче и покажа дека гласал за себе

Гафот на Армин Лашет, кандидатот за канцелар на Германија од ЦДУ/ЦСУ, кој погрешно го свитка своето гласачко ливче и со тоа откри дека гласал за самиот себеси, предизвика...

Скопје 26.09.21 | 21:39

Наумоски најпосветено ја уништи општина Ѓорче Петров, тој е пример за посветеното неработење на СДСМ

Наумоски во отчетот за „Посветено за Ѓорче“ заборави да ги спомене дека прво што направи за општината е зголемувањето на својата градоначалничка плата. Наумоски посветено...

Скопје 26.09.21 | 21:36

Наумоски: За четири години реализиравме над 200 проекти или 80 отсто од програмата

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, на денешниот отчет за сработеното посочи дека покрај капиталните проекти, реализирани се и 200 други проекти или 80 отсто од целата...

Балкан 26.09.21 | 21:29

Моите грешки ми штетат само мене, нивните на сите, возврати градоначалникот на Бања Лука, кого колешка го јаваше како коњ

Снимка на која се гледа како девојка во канцеларија го јава градоначалникот на Бања Лука Драшко Станивуковиќ се шири на социјалните мрежи. Босанските медиуми тврдат...

Македонија 26.09.21 | 21:11

Дарко Јаневски: Финтата на Заев успеа

Ќе ни треба веројатно многу време за да сфатиме дека Бугарите се тука, дека нема никаде да избегаат, но, оние што секој ден умираат од Ковид и оние што допрва ќе умрат...