сабота, 25 септември 2021
Естрада 25.09.21 | 23:57

Златни детали, драперии и мермер: Куќата на Цеца зрачи со незамислив луксуз

Една од најпопуларните балкански пејачки Светлана Цеца Ражнартовиќ никогаш не ги отвора вратите на својот скапоцен дом за медиумите, но благодарение на објавите на...

Култура 25.09.21 | 23:46

Скопјани на Бела ноќ уживаа во музиката на Фолтин

Вечерва во Скопје е во тек манифестацијата „Бела ноќ“ која годинава се одржува по 17. пат. Една од главните атракции на годинешната Бела ноќ за граѓаните беше можноста...

Скопје 25.09.21 | 23:32

Граѓани пријавиле густ црн чад: Пожарникари интервенирале во поранешната фабрика „Треска“

Пожарникари со едно возило на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје интервенирале во кругот на поранешната фабрика за мебел „Треска“, откако граѓани пријавиле...

Економија 25.09.21 | 23:24

Регулаторна уверува дека парното нема да поскапи откако Чифлиганец ја купи Топлификација

Нема да има никакви измени во цената на парното греење. Иако топланите Исток и Запад на Топлификација одат во рацете на Чифлиганец, од Регулаторната комисија за енергетика...

Македонија 25.09.21 | 23:10

МВР демантира дека вршело притисок врз Максим Димитриевски

Од минитерството за внатрешни работи негираат дека вршеле притисок врз актуелниот градоначалник на Куманово и независен кандидат за нов мандат, Максим Димитриевски. Министерството...

Балкан 25.09.21 | 23:01

Србија пренесува тенкови кон косовската граница

Медиумите од Балканот објавуваат дека војската на Србија ги преместува тенковите од Рашка кон административниот премин со Косово, Јариње. На социјалните мрежи е објавено...

Скопје 25.09.21 | 22:54

Среде ноќ интензивно се бетонираат столбови на градилиштето кај „Беко“

Среде ноќ и во викенд интензивно се работи на градилиштето кај поранешниот ТЦ „Беко“, за министерството за правда. Моментално у Центар Стојменови Канал 5 си бетонираат...

Кошарка 25.09.21 | 22:48

Кевин Дурант е најдобар кошаркар во НБА според рангирањето на „ЕСПН“

Во пресрет на почетокот на новата сезона во НБА лигата, кошаркарот на Бруклин нетс, Кевин Дурант, се најде на првото место на ранг-листата на „ЕСПН“ за најдобри играчи...

Кошарка 25.09.21 | 22:42

Кошаркарките на Бадел 1862 го освоија првиот женски Суперкуп

Кошаркарките на Бадел 1862 се освојувачи на првиот трофеј наменет за победникот во женскиот Суперкуп, кој од оваа сезона ќе го носи името на „Драган Василов Цевка“. „Баделки“...

Свет 25.09.21 | 22:34

Германија пушти во продажба златници со ликот на Ангела Меркел

Во пресрет на утрешните парламентарни избори во Германија, пуштена е во продажба лимитирана серија златници со ликот на канцеларката, Ангела Меркел. Продажната вредност...

Црна хроника 25.09.21 | 22:21

Полицајците од СВР Велес пишале 37 казни за пребрзо возење

Полициски службеници од СВР Велес спровеле засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната при што се...

Кошарка 25.09.21 | 22:16

МЗТ го освои четвртиот трофеј во Суперкупот

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром по четврти пат го освои Суперкупот кој од оваа година го носи името „Драган Василов Цевка“. „Металците“ до трофејот дојдоа откако во...

Свет 25.09.21 | 22:13

Политичка криза во Тунис: Оставки на 113 членови на најголемата парламентарна партија

Повеќе од 100 функционери на исламистичката партија, Енахда во Тунис, вклучително и пратеници и поранешни министри, поднесоа оставки во знак на протест поради начинот...

Свет 25.09.21 | 22:05

Повредени над 40 луѓе за време на популарен фестивал во Барселона

Најмалку 43 лица се повредени, од кои тројца посериозно, за време на масовни прослави во Барселона, на кои се консумирало големо количество алкохол. Според весникот „Ел...

Свет 25.09.21 | 22:01

Cеверна Кореја подготвена за преговори со Сеул доколку постои взаемна почит

Влијателната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Јо-џонг, порача дека Cеверна Кореја ќе размисли за учество на Самит на двете Кореи, доколку тој се одржи...

Свет 25.09.21 | 21:54

Ќе биде депортирана во Узбекистан: Aктивистка за права на мигрантите уапсена во Москва

Активистката за права на мигрантите, Валентина Чупик, соопшти дека е уапсена на московскиот аеродром, откако руската безбедносна служба и го укина статусот на бегалец. Се...

Балкан 25.09.21 | 21:41

Бугарски политичар се појави на ТВ со жолт беџ: Остра реакција на еврејска организација

Еврејската организација на Бугарија „Шалом“ издаде декларација против лидерот на АБВ, Румен Петков, поради тоа што Петков се појави во ТВ емисија со жолт беџ на кој...

Македонија 25.09.21 | 21:32

Синдикат на полицијата: Доста е со понижувањето и срамот за МВР, бараме оставка на Спасовски веднаш

Синдикатот на полиција во Македонија реагира дека Министерството во изминативе неколку години станало предмет на подбив кај граѓаните, поради што бараат оставка од...

Свет 25.09.21 | 21:24

Ураганот Сем го засилува интензитетот и се движи кон Куба и Флорида

Ураганот Сем, што се појави во Атлантскиот Океан, го зголеми својот интензитет во ураган од трета категорија, а се очекува да има дополнително засилување на невремето. Засега...

Свет 25.09.21 | 21:16

Се отвори нов кратер на вулканот во Ла Палма: Аеродромот на островот е затворен поради облаци од пепел

Аеродромот на шпанскиот остров Ла Палма е затворен поради облак од пепел што избива од вулканот кој е „активен“ веќе една недела. Научниците соопштија дека се отворил...