петок, 24 септември 2021
Свет 24.09.21 | 23:47

Во Луксембург и Франција сите, а во Грција само 1% од средношколците учат два странски јазици

Познавањето странски јазици е суштинска алатка за културна размена. Надалеку е познато дека таквите вештини се бараат и промовираат на многу работни места и можат да...

Свет 24.09.21 | 23:25

Германија e добро снабдена со гас и покрај енергетската криза во Европа

Снабдувањето со гас во Германија е сигурно и покрај тензичната ситуација во Велика Британија и на светскиот пазар. Залихите во Германија се големи. Германија собра...

Култура 24.09.21 | 23:17

Донирани 46 лични предмети на големиот македонски поет Анте Поповски во Музејот на македонската борба за самостојност

На иницијатива на Музејот на македонската борба за самостојност, семејството Поповски донира 46 лични предмети на големиот македонски поет Анте Поповски. Едно уметничко...

Балкан 24.09.21 | 23:10

Доживотен затвор за убиства, групни силувања, силување на малолетници, велепредавство: Промени во грчкиот Кривичен законик

Доживотен затвор, како единствена казна за грозоморни убиства, повисоки казни за силувања, подметнувања на пожари и кривични дела што се однесуваат на малолетници,...

Свет 24.09.21 | 23:04

Џонсон му нуди соработка на Макрон за да ја ублажи дипломатската криза околу подморниците

Британскиот премиер Борис Џонсон му предложи на францускиот претседател Емануел Макрон „продолжување на соработката меѓу Франција и Велика Британија“ по дипломатската...

Балкан 24.09.21 | 22:54

Бугарите во банка чуваат околу 50 милијарди евра

Депозитите на компаниите и домаќинствата во бугарските банки достигнуваат речиси 100 милијарди левови. Според Бугарската народна банка, вкупната вредност на депозитите...

Свет 24.09.21 | 22:47

Шефот на иранската дипломатија најави дека Иран ќе се врати на нуклеарните преговори

Иранскиот министер за надворешни работи, Хосеин Амир-Абдулахиан, најави дека Иран многу брзо ќе се врати на преговарачка маса за обнова на почитувањето на нуклеарниот...

Македонија 24.09.21 | 22:34

Тортевски: А, како тоа веднаш откриja дека дрогата била заборавена?

По вчерашното соопштение на МВР дека пронајдената дрога на албанско-црногорската граница во автомобил управуван од полициски службеници била заборавена, со реакција...

Свет 24.09.21 | 22:29

Кина ги забрани и ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

Кинеската Централна банка ги прогласи сите трансакции со криптовалути за нелегални и тие ќе бидат забранети. Со ваквата одлука, Кина испраќа досега најсилен сигнал...

Свет 24.09.21 | 22:22

Нема повеќе задолжителна физичка дистанца, а ќе има полн капацитет на ресторани, стадиони, театри: Норвешка ги укинува сите Ковид ограничувања

Норвешка од утре целосно се отвора и ги укинува мерките воведени поради пандемијата на Ковид-19, кои ги ограничија социјалните контакти и блокираа голем дел од економијата. Ова...

Свет 24.09.21 | 22:14

Бајден: Пандемијата на невакцинираните го загрозува закрепнувањето на економијата

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека невакцинираните Американци прават „голема штета“ на земјата. Според бајден, невакцинираните граѓани ја загрозуваат...

Останати спортови 24.09.21 | 22:08

Џошуа против Усик: Боксерски спектакл в сабота

Сè е подготвено за саботниот боксерски спектакл во Лондон меѓу светскиот првак, Британецот Ентони Џошуа (31) и предизвикувачот, Украинецот Олександр Усик. Во оваа борба,...

Балкан 24.09.21 | 21:54

Мицотакис: Време е ЕУ да испорача европска перспектива за Западен Балкан

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, за време на неговото обраќање на Генералното собрание на ОН, во делот посветен на европската перспектива на регионот, порача дека...

Свет 24.09.21 | 21:50

Сите со холандски пасоши: Во Ајндховен уапсени девет лица кои подготовувале терористички напад

Холандската полиција во Ајндховен привела девет лица под сомнение дека подготвувале терористички напад. Како што соопшти холандското Обвинителство, сите осомничени...

Свет 24.09.21 | 21:40

Во десетгодишната војна во Сирија загинале најмалку 350.000 луѓе

Канцеларијата на ОН за човекови права регистрирала 350.209 жртви за време на граѓанската војна во Сирија, вклучувајќи цивили и борци. Сепак, бројот на жртвите од конфликтот...

Свет 24.09.21 | 21:30

Меркел го препорача својот партиски другар за нов канцелар за „Германија да остане стабилна“

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика граѓаните да гласаат за Армин Лашет, конзервативниот кандидат на нејзината партија ЦДУ, за да ја одржат Германија „стабилна“. Пораката...

Здравје 24.09.21 | 21:26

Д-р Беќаровски: Македонија и по година ипол нема протокол за лекување ковид-пациенти за матичните лекари

Македонија и по година ипол нема донесено протокол за лекување на Ковид пациенти за матичните лекари. Таков протокол има само за болниците, рече вечерва при своето гостување...

Македонија 24.09.21 | 21:17

На локалните избори ќе може да гласаат 1.824.864 граѓани, ДИК вечерва го заклучи Избирачкиот список

Вкупниот број гласачи што ќе имаат право да гласаат на Локалните избори на 17 октомври 2021 година е 1 824 864. Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) вечерва на 27-та...

Останати спортови 24.09.21 | 21:17

Девет месеци по борбата со Ковид-19, Кенениса Бекеле ќе го нападне светскиот рекорд во маратон

Девет месеци откако се зарази со корона вирус, 39-годишниот Етиопиец, Кенениса Бекеле, најави дека в недела ќе се обиде да го урне светскиот рекорд во маратон на патеката...

Македонија 24.09.21 | 21:11

Кандидатот за градоначалник на Струга на СДСМ наместо на првоборецот Нико Нестор, му се поклонил на пливачот

Кандидат за градоначалник на Струга е Димче Шипинкаровски денеска наместо на првоборецот Нико Нестор, му се поклонил и му оддал признание на пливачот Нико Нестор! Нико...