четврток, 23 септември 2021
Свет 23.09.21 | 23:38

Пукање во супермаркет во Мемфис, eден убиен и 12 повредени

Најмалку 13 лица се повредени, а едно го загуби животот во пукање што се случи денеска во супермаркет во Мемфис, во американската сојузна држава Тенеси. Според Daily Mail,...

Здравје 23.09.21 | 23:20

Џон Бел, имунолог од Универзитетот „Оксфорд“: До идната пролет коронавирусот може да изгледа како настинка

Генетичарот и имунолог Џон Бел од Универзитетот „Оксфорд“ рече дека до пролетта в година коронавирусот може да изгледа како настинка бидејќи нашиот имунитет станува...

Македонија 23.09.21 | 22:51

Заев да не развлекува и да ја прифати оставката на Филипче и Хасани, изборите секако ќе ги загуби што и да направи

Заев да не развлекува и да ја прифати оставката на Филипче и Хасани, изборите секако ќе ги загуби што и да направи, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Видовме дека Заев нема ништо ново...

Македонија 23.09.21 | 22:44

Заев: Функционерите се должни да преземат политичка одговорност, да ги спроведуваат владините политики и да ги почитуваат законите

Јас одговорно тврдам, дека поставените функционери кои ги поставуваме врз основа на политички договор е со цел да преземаат политичка одговорност за спроведување на...

Македонија 23.09.21 | 22:40

Николовски: Имотот ќе се конфискува во граѓанска постапка, нема да се чекаат кривични пресуди

Драфт верзијата на Законот за потекло на имот е готова, специјализирано одделение во Управата за финансиска полицција ќе ја врши проверката на незаконски стекнаиот...

Македонија 23.09.21 | 22:32

Одговорност ќе има, но исклучиво заради причините и аргументите на основа на вештачењето, вели Заев

Мене ми се потребни влезните информации од извештајот, за да можам мирно да спијам и слободно да ја донесам и оправдам одлуката, без разлика дали е оставка и прифаќање...

Македонија 23.09.21 | 22:19

Бугарскиот цар Борис во улога на туристички водич му посакува добредојде на непознат турист од Германија

 

Македонија 23.09.21 | 22:17

Куновска: Заев вели партиите ставаат партиски директори зашто превземале одговорност, а се боревме за департизација

Актерката Софија Куновска на социјалните мрежи напиша: Патрдии на 24 Телвизија „Партиите ставаат партиски директори зашто превземале одоворност и да спровеле програма...

Свет 23.09.21 | 22:06

Од 3 октомври во Израел невакцинираните наставници кои одбиваат да се тестираат нема да работат

Наставниците во Израел без сертификат за вакцинација, а кои исто така не сакаат да бидат тестирани за ковид-19, од 3 октомври нема да можат да работат, соопшти израелското...

Македонија 23.09.21 | 21:45

Уште еден притвор во странство за ерменскиот скандал на македонската дипломатија

Ерменскиот скандал на македонската дипломатија доби нов пресврт откако е објавен документ на МНР дека уште во април бил уапсен Бранислав Димитријевиќ, бегалецот кого...

Балкан 23.09.21 | 21:34

Ситуацијата на Косово е потензична отколку во претходните денови, српската војска во готовност

Граѓаните незадоволни од одлуката на Приштина за замена на регистарските таблички и понатаму протестираат на северот на Косово, каде административните премини Јариње...

Свет 23.09.21 | 21:29

Американците ја враќаат во Ирак украдената глинена плоча со епот за Гилгамеш

Древната глинена плоча со пасус од приказната за Гилгамеш треба да се врати во Ирак. Позната како „Сонот на Гилгамеш“, на плочата е напишана сумерска песна стара 3600...

Македонија 23.09.21 | 21:10

Од понеделник трета доза вакцина и во Македонија

Од понеделник трета доза вакцина против Ковид можат да примат граѓаните над 60 години, сите здравствени работници и пациентите со сериозни имунолошки заболувања. Ваква...

Македонија 23.09.21 | 21:07

Заев: Во европските учебници се избегнува националната обоеност на фашизмот

Не може политиката да се меша или да ја смени историјата. Историјата е таа и насекаде е околу нас, вели премиерот Зоран Заев во емисијата „24 анализа“, зборувајќи за остранување...

Македонија 23.09.21 | 21:01

Николоски: Ако народот го гласа Заев ќе потпише дека Македонците се Бугари, ако не ќе потпишува жалби за криминалите кои ги направи

На минатите локални избори ВМРО-ДПМНЕ доживеа безмалку тежок пораз но тоа му даде целосна власт и целосен легитимитет на Зоран Заев. И што тој направи, за само осум месеци...

Македонија 23.09.21 | 20:55

Наќе Чулев: Повторно ли Наќе е крив за новиот меѓународен скандал со запленето поголемо количество дрога во службено возило на МВР?!

Дежурниот виновник на Оливер Спасовски, поранешниот технички министер Наќе Чулев, ја коментира веста дека поголемо количество дрога било запленето во службено возило...

Црна хроника 23.09.21 | 20:49

МВР се правда: Не е наша дрогата пронајдена во полициското возило, од 2016 година стои таму

Македонски полициски службеници се фатени со голема количина дрога при обид за влез во Црна Гора. Од МВР официјално го потврдуваат случајот, посочувајќи дека станува...

Македонија 23.09.21 | 20:37

Николоски: Поради Заев и Филипче вкупниот број жртви во Македонија во Втората светска војна и скопскиот земјотрес, заедно, е помал од бројот на ковид жртви

Во Република Македонија за година и пол има повеќе жртви отколку во Втората светска војна и скопскиот земјотрес, заедно, поради неспособноста на власта да ја менаџира...

Скопје 23.09.21 | 20:30

Данела Арсовска од Центар: Скопје му недостига на скопјани! Заедно ќе ги менуваме работите за модерно Скопје!

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска, денеска се сретна со граѓани од општина Центар. Во разговор со граѓаните, Арсовска истакна дека...

Македонија 23.09.21 | 20:20

Филипче летово потпишал тендери во вредност од 30 милиони евра со две веледрогерии – Република ги објавува двата договори

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Александар Николоски вечерва во „Што не е јасно“ на Алфа телевизија во врска со грабежот во здравството и несоодветниот...