среда, 22 септември 2021
Македонија 22.09.21 | 14:29

Доктор Гривчева Старделова две години ги крши прaвните норми, а сите надлежни молчат

И покрај одлуката на Антикорупциската комисија дека директорката на Клиниката за гастроентерохепатологија и прв човек на Лекарската комора на Македонија, Калина Гривчева...

Култура 22.09.21 | 14:27

Новиот систем за аплицирање во Министерството за култура ќе се презентира в четврток во Кичево

Презентацијата на новиот систем за аплицирање на проекти во Министерството за култура за 2022 година ќе се одржи в четврток, во 14 часот во Центарот за култура „Кочо Рацин“...

Македонија 22.09.21 | 14:16

Царовска: Комисијата за заразни болести не препорачува брзи тестови во училиштата

Во моментов нема потреба за други мерки освен оние што се утврдени од Комисијата за заразни болести за да се заштитат учениците од КОВИД-19 во училиштата, изјави министерката...

Балкан 22.09.21 | 14:15

Koсово и Србија се вооружуваат долж границата, Заев дозволи т.н војска на Косово да влегува во Македонија

Состојбата на Косово станува тензична. Се започна откако косовските власти донесоа уредба на српските регистарски таблички да им става налепници и да им наплаќа по...

Македонија 22.09.21 | 14:05

Царовска: Нема интерна трансмисија на вирусот во училиштата, моделот на настава останува ист

Состојбата со ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб, засега нема потреба од промена на...

Црна хроника 22.09.21 | 14:04

Гостиварец и неговото семејство физички ја нападнале неговата сопруга

Вчера попладне бил уапсен 28-годишен гостиварец, од страна на гостиварската полиција. Тој бил пријавен дека заедно со неговата мајка и двете сестри, физички ја нападнале...

Балкан 22.09.21 | 14:04

Партијата на Еди Рама потрошилa 1,44 милиона за изборна кампања, трипати повеќе од опозициските Демократи на Љуљзим Баша

Во изборната кампања за парламентарните избори, што во Албанија се одржаа на 25 април, најмногу средства потрошила Социјалистичката партија, дури трипати повеќе споредено...

Калеидоскоп 22.09.21 | 14:03

Вечерва погледнете во небо и 3 пати повторете желба: Моќен период кој ги исполнува сите замисли!

Вечерва почнува есента. Денеска кога денот и ноќта траат по 12 часа, важи за многу моќен ден и период. Во 21.22 часот погледнете во небо и три пати повторете желба, бидејќи...

Калеидоскоп 22.09.21 | 13:59

Финец кој минал 20 години зад решетки за две убиства, отвори „Соба на бесот“

Финец кој минал 20 години зад решетки за две убиства, сега се обидува да го отплати својот долг кон општеството со таканаречена „Соба на бесот“. Во неа, неговите клиенти...

Македонија 22.09.21 | 13:56

Шаќири: Посветени сме на забрзувањето на дигиталната трансформација

Министерот на информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, во воведниот говор на онлајн Регионалниот форум за иновации организиран од Меѓународната телекомуникациска...

Македонија 22.09.21 | 13:55

Помалу од 70 лица се имунизирале на студентскиот вакцинален пункт на УКИМ за 13 дена

Помалку од 70 лица се имунизирале на студетскиот вакцинален пункт на УКИМ кој беше отворен пред 13 дена. За да им се олесни пристапот за имунизација на студентите, од 9...

Македонија 22.09.21 | 13:54

Заев: Дијаспората може буквално утре да се врати дома, мора да ги попишеме

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната...

Свет 22.09.21 | 13:47

САД планираат да ги удвојат донациите на вакцини за светот, најавена набавка на нови 500 милиони дози „Фајзер/Бионтек“

САД планираат да ги удвојат донациите за антиковид вакцините и ќе се обидат да ја соберат меѓународната заедница околу амбициозната цел да се достигне вакцинација...

Свет 22.09.21 | 13:43

Фајзер ќе плати 2.3 милијарди долари казна за давање на мито на доктори кои ги прикривале нус појавите на нивните лекови

Американскиот фармацевтски гигант Фајзер ќе мора да плати 2,3 милијарди долари оштета поради лажно промовирање и давање мито на лекари кои ги прикривале нус појавите...

Свет 22.09.21 | 13:36

Шестмина загинати при уривање на авион во Русија

Во рускиот регион Хабаровск се урна авион „Антонов-26“ со шест патници во него. Транспортниот авион припаѓал на компанија што врши технички прегледи на руските аеродроми. Руското...

Економија 22.09.21 | 13:35

Заев: Ако не сега, Законот за недела неработен ден ќе се донесе подоцна

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција изјави дека доколку Законот за недела неработен ден се донесе денеска од наредната недела или преку таа тој ќе стапи...

Македонија 22.09.21 | 13:35

Заев: Учебниците каде пишува бугарски фашистички окупатор ќе се менуваат

Нема да се менуваат учебниците по историја, но ќе се менуваат термини бугарски фашистички окупатор, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање  во врска со...

Свет 22.09.21 | 13:29

Почина поранешниот претседател на Алжир

На 80-годишна возраст почина поранешниот привремен претседател на Алжир, Абделкадер Бенсалах, соопшти денеска претседателот на Горниот дом на Парламентот. Бенсалах...

Балкан 22.09.21 | 13:28

По Рама и Мета реагираше за ситуацијата на границата на Косово

Во врска со ситуацијата во Јариње и Брњак по одлуката на косовскиот премиер Албин Курти да воспостави реципроцитет за регистарските таблички со Србија, преку Фејсбук...

Македонија 22.09.21 | 13:25

И на обичните граѓани ќе им се конфискува имотот над 30 илјади евра ако не може да се докаже потеклото

Сите кои нема да можат да го докажат потеклото на имот во вредност над 30 илјади евра стекнат претходната година, тој ќе биде конфискуван, предвидува драфт верзијата...